Cum pot fi scoasa din Biroul de Credit daca BCR m-a bagat fara sa fiu anuntata?

Am un credit la BCR si doua luni nu am putut sa platesc, ca am fost in concediu medical, am trimis documente la banca ca sunt bolnava, am sunat ca nu am putut sa ma deplasez, am fost sunat si m-au asigurat ca nu voi fi bagata in baza de date ca am si asigurare facuta la credit, dar tot am fost bagata in baza de date, va rog mult sa ma ajutati sa fiu scoasa din baza de date.

BCR, Biroul de Credit

BCR, Biroul de Credit

Am luat legatura cu reprezentantii biroului de presa al BCR, care mi-au precizat urmatoarele: „Inregistrarea la Biroul de Credit se face in conformitate cu prevederile legale in vigoare, pentru restante mai mari de 30 de zile, indiferent de motivul pentru care clientul nu a putut plati ratele.”

Dar daca dumneavoastra spuneti ca cei de la BCR v-au spus ca nu va raporteaza la Biroul de Credit, chiar daca intarziati, inseamna ca ati fost informata gresit, caz in care vina apartine bancii.

Din acest motiv, sfatul meu este sa trimiteti o reclamatie in acest sens la BCR, pentru verificarea problemei si remedierea acesteia, adica sa va scoata din Biroul de Credit.

Oricum, bancile au obligatia, conform legii, sa-si informeze clientii cu cel putin 15 zile inainte de a-i raporta la Biroul de Credit, in caz contrar datele trebuie sterse.

Au existat o serie de cazuri in care Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal a descoperit astfel de cazuri si a amendat bancile, impunandu-le sa stearga datele raportate. (vezi aici detalii)

Asadar, daca raportarea la Biroul de Credit nu a fost corecta sau daca nu ati fost informata inainte de a fi raportata, puteti cere bancii stergerea datelor.

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa rezolvati problema cu BCR.

9 × = 18