dobanzi credite imobiliare

Raiffeisen nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa (Noua Casa). Este legal?

Am un credit Prima Casă la Raiffeisen semnat pe 10.05.2019. Am solicitat Băncii schimbarea ROBOR cu IRCC la calculul dobânzii conform OUG 19/2019 și restituirea diferenței dintre dobânda calculată cu ROBOR și cea calculată cu IRCC. Banca mi-a răspuns că OUG 19 nu se referă la programul Prima Casă, ci HG 343/2019. Este legal?

credit ing robor ircc
Clientii ING, care au solicitat trecerea la IRCC prin act aditional, au primit vreun raspuns favorabil?

„Am depus cerere la ING inca din aprilie (recomandarea lor a fost refinantare-pe care am declinat-o), am revenit in luna mai cu alta cerere, am sunat de 3 ori in Call Center si au acelasi raspuns politicos ca nu au inca norme si ne anunta ei.
Clientii ING care au solicitat trecerea la IRCC prin act aditional, au primit vreun raspuns favorabil?
Multumesc anticipat,”

alpha bank credit reclamatie
Alpha Bank nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa! Ce sa fac?

„Am depus cerere scrisa la Alpha Bank „exact cum este cu legea OUG 19/2019” pt schimbare Robor in Ircc…

Dupa 3 sapt am primit telefon ca nu se poate ca este „Credit Prima Casa”…dar exista o varianta cu refinantare interna.

— Am intrebat ce acte am nevoie pt aceasta si mi-a zis „buletin si actele casei”…
— Am ajuns acolo si mi-a zis – „Nu ..tot dosarul va fii de la zero”

Nu inteleg de ce la alta banci se poate cu o cerere si un act aditional.
Eu daca doream totul de la zero = schimbam banca…

Ce sa fac?… Va multumesc”

ing credit robor ircc
Pot face schimbarea ROBOR cu IRCC la un credit ING?

Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.
Am un credit prima casa iar banca ING refuza trecerea de la Robor la IRCC.
Imi tot comunica faptul ca singura solutie este refinantarea, iar acest lucru nu il doresc deoarece dureaza mult si cu acest lucru si cheltuieli suplimentare pentru un nou credit ipotecar.
Tot ce am solicitat in baza legii din 2019, trecerea de la Robor la IRCC cu un act aditional.
Multumesc si o seara placuta!

Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc
Banca refuza trecerea de la dobanda ROBOR la IRCC pentru un credit. Ce pot sa fac?

Banca unicredit bank refuza cererea de trecere de la robor la ircc fara a face o refinantare. Ce pot sa fac?

De la ce banca pot lua un credit pentru casa in Romania daca lucrez in UK?

Muncesc si detin proprietate in UK dar nu detin nici o proprietate in Romania. As dori sa cumpar locuinta in tara si avand familie numeroasa mi-ar trebui o casa in jur de 150 – 200.000 euro. Salariul meu e de 4 000 de euro.
Ce banca mi-ar putea acorda pe 20 de ani (am 46 ani) si care ar fi conditiile de imprumut, ce avans se cere si care e comisionul bancii / rata? Exista ceva ajutor incurajari pt familiile ce se repatriaza?