Etichete: documente necesare credit

Pot sa fac refinantarea unui credit ipotecar, daca nu am toate documentele imobilului finalizate?
alpha bank credit reclamatie

„Buna ziua si mulțumesc in primul rând pentru existența unui asemenea portal.
Am sa merg totuși direct in miezul problemei mele.
Am contractat un credit ipotecar de construcții de la Alpha Bank, am folosit toată suma primită, am finalizat toate lucrările dar din cauza unor probleme la finalizarea predării străzilor unde am construit au apărut niște probleme cu înscrierea construcției in CF (deși plătesc deja impozit pe clădire la primărie, am domiciliul stabilit acolo si locuiesc acolo) ei bine nu pot finaliza documentația cu banca si practic încheia o polița de asigurare pe imobil. In plus creditul a ajuns sa Coste mult prea mult așa ca as dori sa refinanțez acest credit la o alta banca unde am chiar găsit o oferta mai bună.
Exista vreun impediment in vederea acestei refinanțări? Poate alpha BANK sa imi nege practic rambursarea anticipata a creditului si desfacerea contractului pe care il avem din motivul “nefinalizării” documentației legate de construcție in ceea ce ii privește pe ei? Deoarece eu am finalizat practic totul, cum va spuneam sunt plătitor de impozit deja si toate cele.
Nu știu dacă v-am expus problema suficient de detaliat dar in principiu ma interesează dacă ar putea exista vreun motiv de negare a rambursării anticipate a sumei împrumutate, practic dacă acest lucru se întâmpla ei nu mai au ce pretenții sa aibă asupra mea, nu?

Va mulțumesc anticipat pentru răspuns.”

Postat in data: 15 mart., 2023

De la ce banca pot lua un credit pentru casa in Romania daca lucrez in UK?

Muncesc si detin proprietate in UK dar nu detin nici o proprietate in Romania. As dori sa cumpar locuinta in tara si avand familie numeroasa mi-ar trebui o casa in jur de 150 – 200.000 euro. Salariul meu e de 4 000 de euro.
Ce banca mi-ar putea acorda pe 20 de ani (am 46 ani) si care ar fi conditiile de imprumut, ce avans se cere si care e comisionul bancii / rata? Exista ceva ajutor incurajari pt familiile ce se repatriaza?

Postat in data: 28 sept., 2015

Pot cere un credit la o banca in Romania daca lucrez in Italia?

As dori sa va intreb daca pot cere un credit la o banca di Romania..lucrez in Italia de 9 ani cu contract indeterminat si eu si sotia.. as vrea un imprumut pt cumpararea unui apartament in Iasi.

Postat in data: 22 sept., 2015

Lucrez in Irlanda, pot face un imprumut in Romania?

Eu sunt in Irlanda de 2 ani si as vrea sa stiu daca as putea face un imprumut in Romania. Mentionez ca aici muncesc cu contract de munca pe perioada nedeterminata am un salar de 1300_1400 de euro.
va multumesc

Postat in data: 23 iun., 2015