Imprumut

Banca m-a raportat la Biroul de Credit, desi le-am cerut sa-mi amane plata ratei la credit. Mai pot fi sters din Biroul de Credit, pentru a obtine un nou imprumut?

Am avut un credit si la un moment dat am avut o problema cu banii.

M-am dus la banca si le-am spus ca nu pot plati rata din luna respectiva, iar ei mi-au spus ca nu e o problema, daca o voi plati luna viitoare rata din urma.

I-am intrebat daca trebuie facuta o cerere sau ceva scris pentru asta, mi-au zis ca nu, nu e nicio problema.

Ulterior am primit notificari privind intarziererea. I-am intrebat de ce, mi-au zis ca asta e procedura automata din sistem, dar sa nu-mi fac griji.

Totul a decurs normal ulterior, luna urmatoare am platit si rata din urma, apoi n-am mai avut proleme sau intarzieri, am achitat tot creditul inca de acum doi ani.

Acum, insa, surpriza!

Am vrut sa iau un alt credit, dar mi-au spus ca sunt in Biroul de Credit, pentru acea luna cu probleme. Cei de la banca m-au raportat la Biroul de Credit, desi mi-au spus ca nu o vor face si-mi vor amana plata ratei, atunci cand am avut probleme.

Intrebarea e: in aceste conditii se mai poate face ceva ca sa fiu sters din Biroul de Credit?

Postat in data: 29 ian., 2019

Nu mai scap de imprumutul de la Cetelem! Ce pot sa fac?

Nu mai scap de imprumutul de la Cetelem! Va rog ajutati-ma! Am luat 40 de milioane si am platit 200 de milioane si inca nu am terminat. Acum mi-au pus poprire si pe pensia de 10 milioane, din care imi iau 4 milioane. Eu cu ce mai traiesc?!

Postat in data: 23 oct., 2018

Daca nu am niciun venit, pot obtine un credit prin programul „Investeste in tine”?

In cazul in care nu am nici un venit pot obtine un credit prin programul „Investeste in tine”? Mentionez ca as dori sa urmez un curs acreditat care costa 6000ron si am varsta de 38 ani.

Postat in data: 20 oct., 2018

Pot face un imprumut pentru cumpararea unei case in Brasov daca lucrez in strainatate (Danemarca)?

Lucrez in Danemarca pe un contract pe o perioada nedeterminata, cu salariul de 2150� pe luna. Doresc sa-mi cumpar o locuinta undeva in zona Brasovului. Nu am pe cine sa pun garant si nu am o alta casa sau masina sau… stiu eu..altceva. As putea face acest imprumut?

Postat in data: 20 oct., 2018

O.U.G. nr. 52/2016 privind contractele de credit este aplicabila si la I.F.N-uri?

Buna ziua, sunteti a treia persoana caruia-i pun aceasta intrebare si nu am primit un raspuns edificator: O.U.G. nr. 52/2016 privind contractele de credit oferite consumatorilor pentru bunuri imobile este aplicabila si la I.F.N-URI? Multumesc!

Postat in data: 03 iul., 2018

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7 – 8 ani, s-a prescris?

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7, 8 ani, s-a prescris? M? mai vede c? am f?cut imprumut la ei, suma mica 1000 lei?

Postat in data: 22 iun., 2018

De la ce banca pot lua un credit de nevoi personale cu dobanda mica si fixa?

Doresc sa obtin un credit bancar de nevoi personale si nu stiu catre care banca sa ma orientez, una cu o dobanda fixa pe toata perioada si cu o dobanda mai mica. Si inca ceva: va rog daca am rata fixa e posibil ca rata sa fie influentata de indicele robor?Va multumesc cu respect

Postat in data: 04 apr., 2018

Daca fiica mea a fost codebitor la credit, poate sa-i puna executare silita pe salariu?

Daca fiica mea a fost ca ajutor cu salariul la un credit de nevoi personale pentru mine, pot sa ii puna executare silita pe salariu? Ea atunci a fost copil de 18, acum este casatorita. Ce pot face?

Postat in data: 18 mart., 2018

Pot sa iau un credit pentru a cumpara o casa daca am ajuns la executor pentru un credit restant?

Daca am ajuns la executor pt credit neachitat la timp, as putea sa mai iau un credit pt a.mi cumpara o casa? Ceva de genul: iau un cedit, platesc datoriile restant si imi iau o casa..

Postat in data: 18 mart., 2018

Creditul se transmite copiilor (se mosteneste) daca titularul decedeaza?

Buna ziua, as vrea sa va intreb daca in cazul neachitarii unui credit de catre titular, acest lucru se poate rasfrange asupra copiilor, in sensul ca daca titularul decedeaza copiii acestuia trebuie sa achite acel credit?

Postat in data: 11 mart., 2018

In ce mall din sectorul 4 pot face o simulare pentru o refinantare?

Buna seara, va rog sa mi spuneti in ce Mall din sectorul 4 va putem gasi? Vreau sa fac o simulare pt o refinantare
Multumesc!

Postat in data: 09 mart., 2018

Care e motivul pentru care bancile nu vor sa-mi acorde un credit?

Buna ziua domnul Vasile, am o intrebare daca ma puteti ajuta.

Am incercat la mai multe banci sa iau credit dar din pacate toate mi-au respins cererea cu toate ca nu am mai fost imprumutata la banci. Pot spune ca aici unde lucrez este primul meu loc de munca si am o vechime de 4 luni cu un salar destul de consistent aprox 3500ron.

Imi puteti spune va rog care ar fi motivul pentru care bancile nu vor sa imi acorde credit.multumesc !

Postat in data: 02 mart., 2018

Cat ma costa sa ies din Biroul de Credit?

Buna ziua! sunt inregistrat in biroul de credite ca urmare a unei intarzieri la plata cardului de cumparaturi.
Ma intereseaza daca ma puteti ajuta sa ies si cat m-ar costa sau daca ati putea sa-mi spuneti daca as putea contracta un credit Prima Casa! Am un salariu de 3500-3700 de lei!

Postat in data: 26 feb., 2018

Pot sa refuz o refinantare in curs?

Pot sa refuz o refinantare in curs? Mi s-a propus un calcul de refinantare la care acasa gandindu-ma mai mult chiar nu as avea nevoie de refinantare.

Postat in data: 13 feb., 2018

Daca nu am platit timp de 5 ani un credit s-a prescris?

Am niste credite bancare de nevoi personale pe care nu leam mai platit de cel putin 5 ani. Pot sa stiu daca sau prescris?

Postat in data: 06 feb., 2018