Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7 – 8 ani, s-a prescris?

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7, 8 ani, s-a prescris? M? mai vede c? am f?cut imprumut la ei, suma mica 1000 lei?

provident-imprumut-biroul-de-credit

provident-imprumut-biroul-de-credit

Daca Provident nu a initiat proceduri de recuperare a datoriei (daca nu ati primit instiintari de plata si de executare silita), atunci s-a prescris.

Conform prevederilor articolului 706 din Codul de Procedura Civila, “dreptul de a obtine executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel.”

Cu privire la inregistrarea datoriei in Biroul de Credit, aceasta se vede timp de 4 ani dupa ce a fost achitata la Provident sau din momentul in care Provident a vandut datoria unei firme de recuperari.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti neclaritati sau doriti sa va ajut sa rezolvati problema.

6 raspunsuri la “Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7 – 8 ani, s-a prescris?

1. Flori

Bună! Soțul meu are un Providențial de 10 ani. Astăzi a primit un plic cu executare silita. Este posibil după atat timp? Se poate pune proprie pe salariu?

Se poate face executarea silita si dupa 10 ani, dar daca sotul nu a fost notificat pana acum pentru recuperarea datoriei, poate cere prescrierea acesteia.

2. Flori

Bună seara! Soțul are un provident din 2013. Și astăzi a primit un plic cu executare silita. Se poate sa.i pună proprie pe salariu?

3. Constantin

Bună ziua numele meu este Constantin Alexandru am un provident din 2015 nu am primit nimic în acest timp
    As vrea sa știu dacă sa prescris?

× 5 = 30