Tag Archives: stergere Biroul de Credit

stergere biroul de credit
Cum pot fi stearsa din Biroul de Credit de catre Raiffeisen?

AM FOST BAGATA DE RAIFAISEN IN BIROU DE CREDITE.CUM AS PUTEA SA MA STERG DE ACOLO.BANCA NU VREA.
Am luat un credit in val de 118000 in anul 2017.in anul 2021 am anuntat banvca telefonic ca nu mai pot palti rata fiind f mare.in sept 2021 au sunat de la raif si au facut o oferta sa platesc 32300 si creditul va fi inchis.mai aveam vreo 70000 lei de dat la creditam achitat.dar la o luna m au bagt in birou cu cifra 6

icredit stergere biroul de credit
Care este modelul de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit de catre iCredit?

Bună ziua. In anul 2018 am făcut un credit la Icredit, în 2019 mi-au pus poprire pe salariu, acum apar în biroul de credit pe 2019.
Dacă ma puteți ajuta cu un model de cerere pentru a mă putea scoate de la rău platnici

hora credit dobanda dae
Cum pot sa fiu șters din Biroul de Credit de Hora Credit, pentru ca mi-au acordat un credit cu depășirea gradului de îndatorare?

Bună ziua! Cum as putea sa fac sa fiu șters din biroul de credit de hora credit pentru ca mi au acordat un credit de 3000 lei cu depășirea gradului de îndatorare cu toate ca au verificat biroul de credit când mi au împrumutat banii și au văzut ca mai aveam 3 credite active a căror rate depășeau venitul, poate ma puteți îndruma cum ar trebui să procedez unde si care ar trebui să fie formularea cererii de stergere. Mulțumesc!

hora credit stergere biroul de credit
Pot fi scos din Biroul de Credit de IFN-uri, daca mi-au dat credite cu grad de indatoare de peste 100% din venit?

Bună ziua! Pot fi sters din biroul de credit de ifn uri ca hora credit care mi au acordat credit chiar dacă aveam depășit gradul de îndatorare de 40 % și totuși ei mi-au acordat credit de am ajuns la grad de îndatorare de peste 100% din venit?

Stergere Biroul de Credit
Am fost bagat in Biroul de Credit fara a primi vreo notificare. Ce pot face pentru a fi sters?

Am fost bagat in biroul de credit,fara a primi vreo notificare.creditul a fost achitat integral.
Ce pot face pentru a fi sters din biroul de credit.
Mentionez nu am fost instiintat sub nici o forma si nici nu am fost executat silit.va multumesc.

Dupa cate zile de intarziere de la data scadenta a ratei sunt raportat la Biroul de Credit?

Am avut un credit nebancar cu data scadenta pe 10.10.2022, pe care l-am achitat cu intarziere pe data de 09.11.2022, mai exact chiar in a 30-a zi de la data scadentei.

IFN-ul respectiv spune ca raportarile negative sunt transmise incepand cu 30 de zile de intarziere, deci in data de 09.11.2022 ei au trimis raportarea catre Biroul de Credit desi eu am achitat suma restanta chiar pe data de 09.11.2022.

Din punctul meu de vedere, nu este corecta afirmatia lor, intrucat am facut un pic de research si conform prevederilor art. 5 alin. (1) din Decizia ANSPDCP nr. 105/2007, datele negative se transmit către sistemele de evidenţă de tipul birourilor de credit după 30 de zile de la data scadenţei…. ori eu am achitat in a 30-a zi, deci nu am
depasit termenul legal de 30 zile.

Dumneavoastra ce parere aveti ?

Multumesc anticipat de raspuns !

Cum se face stergerea din Biroul de Credit la Cetelem? [citeste tot]
cetelem biroul de credit
Cetelem m-a raportat la Biroul de Credit, desi am platit rata la timp. Ce pot sa fac?

Am plătit rata la cetelem și au ajuns bani cu întârziere am fost
sunat ca sunt în biroul de credite . De ce ? Eu am plătit la timp ce
pot sa fac ?

rocapital kruk
Orange Money mi-a cesionat creditul la Rocapital si m-a raportat la Biroul de Credit, fara sa stiu. Ce pot sa fac?

Buna ziua

Am avut un credit la Orange money, care a fost cesionat in luna Mai la RoCapital. Incepand cu luna Mai nu am mai putut plati ratele la casieria orange si mi s-a comunicat ca voi fi contactat de noul creditor.

Timp de 4 luni nu am fost contactat de nimeni, desi numarul de telefon la care eram contactat de catre orange money a ramas valid. Astfel absolut accidental am aflat in luna August ca figurez cu intarzieri in biroul de credit, si tot din raportul scos
de la biroul de credite am aflat si numele noii institutii financiare care a cesionat acest credit.

Ca urmare i-am contactat eu pe ei, unde initial m-au mintit ca inregistrarea in biroul de credite a fost facuta de Orange Money, lucru infirmat de catre acestia. Am solicitat
ca solutie amiabila plata restantelor cu conditia ca ei sa imi stearga inregistrarile din biroul de credite, solutie cu care nu au fost de acord, motivand ca ei au incercat sa ma contacteze trimitandu-mi o scrisoare recomandata pe care nu am primit-o si care s-a intors la ei, cateva e-mailuri care au intrat in spam, si contactarea la un numar de
telefon fix!!! (pe care l-ar fi obtinut de la Orange) care vizibil nu avea format de Romania, pe care eu nu l-am dat niciodata, neavand niciodata un post telefonic fix, si care par a fi 10 cifre completate aleator.

In consecinta imi doresc sa actionez aceasta societate in instanta cu solicitarea de stergere a informatiilor din biroul de credite si daune morale.

Va multumesc anticipat!

Care este modelul pentru a cere stergerea din Biroul de Credite de catre BCR?

Buna seara si scuzede deranj. Am avut si eu rate acum vreo 7 ani la Bcr dupa care a trebuit sa restutui suma de plata celor de la Kruk pentru ca ei colaborau cu banca atunci. Am achitat oricum acum 4 ani dar stiu ca inca apaream la biroul de credite.

Vroiam sa stiu si care este modelul pentru a cere stergerea din biroul de credite. Le trimis in scris sau pe email cum se face va rog?

Exista un model de cerere pentru stergerea bulinelor negative din Biroul de Credit la un credit Raiffeisen?

Buna ziua.
Am avut un credit la Raiffeisen Bank acordat in 29.04.2013.Dupa 2 ani avnd pobleme medicale in familie am fost pus in situatia de a nu putea plati la timp ratele. Contul a fost dat cumparat de un alt creditor. Am platit integral suma de 27.846.91 la acel
creditor .

Momentan incerc sa fac un credit ipotecar pentru prima casa dar nu resusesc din cauza datelor negative din Biroul de Credit.

Nu imi aduc aminte sa fi fost anuntat de catre Raiffeisen Bank ca nu voi putea face alt credit dupa atatia ani daca o sa am date negative in birou si nici nu au luat legatura cu mine pentru o solutie in legatura cu ratele,amanare sau alta varianta.

In istoricul inacadrarii in categoriile de intarziere din Biroul de Credit imi apar din luna august 2018 pana in octombrie 2019 buline rosii cu cifra 6.Totul este achitat ,nu mai apar cu datorii in birou.

Rugamintea mea la dumneavoastra este daca ma puteti ajuta cu un model de cerere pentru
stergerea bulinelor negative din Biroul de Credit.

Am citit pe internet ca ar fi anumite variante cu juristi sau avocati
care pot sterge din birou contracost.

Stergerea datelor negative din Biroul de Credit se poate face chiar daca am fost notificata de banca?

Am incercat o ștergere a datelor negative introduse de ING și nu am reusit ,am apelat a doua oară la o firma specializata și nu am reușit .

Credeți că cu o solicitare de ștergere din bunăvoință se poate realiza ștergerea?

Ei îmi trimit răspuns de fiecare dată că m-au notificat și îmi trimit notificările .

Mulțumesc.

stergere biroul de credit
Ce pot face pentru stergerea din Biroul de Credit, daca avocatul nu a reusit?

Soțul meu a apelat la un avocat pentru a-i șterge datele înscrise în Biroul de credit, date înscrise de către Cetelem și Provident. Datele de la Cetelem au fost șterse cu succes, însă cei de la Provident au refuzat solicitarea noastră.

Avocatul ne-a sfătuit să solicităm un credit bancar chiar și cu acele date înscrise, având șansa de a obține o derogare de la bancă. Din păcate, banca nu a fost de acord.

In urma discuției cu un broker financiar, ni s-a recomandat să apelăm la un alt avocat pentru a reîncerca ștergerea datelor înscrise de Provident, însă deja ne-am împrumutat 5.000 lei pentru primul avocat și nu ne mai permitem să plătim încă 3.000 lei unui alt avocat.
Ce putem face pentru a obține un răspuns favorabil de la Provident?
Vă rog din suflet să ne ajutați.

Vă mulțumesc!

Icredit credit reclamatie
Cum fac cerere de stergere din Biroul de Credit pentru Icredit si Hora Credit?

Buna ziua , as avea si eu nevoie de 2 cereri de stergere BC pentru Icredit ( Achitat prin propire ) si Hora Credit ( Achitat integral ) , doresc sa fac cerere prin intermediul contului din BC . va multumesc anticipat !

Stergere Biroul de Credit
Cum pot sterge din Biroul de Credit creditele online de la IFN-uri?

„Buna ziua. Aș avea nevoie de ajutorul dumneavoastră pentru ștergerea din Biroul de Credit. Mias dori sa fac un credit pentru un apartament și încă rezult cu negativ.

In urma cu 4 ani am aplicat la credite online tip HoraCredit, Oceancredit și încă 2 e societăți similare cu credite pentru sume de maxim 2000 de lei. sunt plătite toate dar cu intarziere. la activ mai am un credit la Provident care este in curs de plata.

ideea e că rezult in baza de date la anaf și aș dori sa mi se șteargă biroul de credit.”

hora credit stergere biroul de credit
Hora Credit m-a raportat la Biroul de Credit fara sa ma anunte. Ce pot sa fac sa ma stearga?

„Va rog dacă puteți sa ma ajutați am avut credit la hora mau raportat la birou de credit și după ce mau sunat și miau spus ca mau raportat iam rugat sa ma șteargă din biroul de credit au spus ca să plătesc ca după ma șterg. Acum ma rog de ei ca să mă
șteargă și ca să îmi spună axi ca nu ma mai șterg ce este de făcut va rog ajutatima”

Stergere Biroul de Credit
Pot fi stearsa din Biroul de credit daca am achitat datoriile?

Buna ziua
Am inregistrari negative in biroul de credite, pentru datorii care au fost achitate.
Apar in Biroul de Credite cu anii 2018 si 2019.
Am facut solicitari la creditori (BRD si Card Avantaj) de stergere atat prin Biroul de Credite, CSLIB, directe pe adresa lor de e-mail dar am primit raspuns negativ.
Astazi am trimis solicitare prin ANSPDCP, dar nu stiu cat dureaza pana primesc un raspuns.
Ce pot sa mai fac in continuare in aceasta situatie? am transmis sute de solicitari de stergere cnf.GDPR..etc

oney bank credit
Banca Oney m-a raportat la Biroul de Credit desi n-am luat credit! Ce pot sa fac?

M-am trezit ca figurez in Biroul de Credite cu un credit luat in ianuarie de la banca ONEY desi NU am luat niciun credit de la ONEY, ci doar am incercat sa iau unul, insa mi s-a refuzat acest lucru din motive doar de ei (ONEY) stiute, insa nu intru in detalii.

La mai bine de 4 luni distanta, pur si simplu intamplator, am aflat ca figurez cu acel credit la Biroul de Credit, iar acum am probleme in a contracta un alt credit din cauza acestei ERORI IMPARDONABILE al angajatilor ONEY.

Am sunat in mai multe randuri pentru remedierea acestei erori, mi s-a promis telefonic (exista inregistrarea apelului) ca astazi, 27.04.2022 voi primi un raspuns oficial pe mail, ca a fost vorba de o eroare si ca vor trimite mail la Biroul
de credit pentru actualizarea informatiilor, insa pana in acest momenht nu s-a facut nimic, ceea ce, in opinia mea, este un abuz care nu poate ramane nesanctionat.

Solicit indreptarea acestei erori grave care imi aduce prejudicii deosebite pana la finele acestei zile si trimiterea unui document oficial in acest sens, document care sa justifice faptul ca nu figurez cu niciun credit ONEY si ca totul s-a produs
dintr-o grava si regretabila eroare si neglijenta a angajatilor ONEY.

Multumesc si astept raspuns asap.

TBI Bank reclamatie credit
Cu ce drept legal TBI Bank nu vrea sa-mi stearga datele personale din Biroul de Credit?

Bună zioa am un credit din 2018 de 6.000 mii lei adică 60 milioane nu am putut ține ratele TBI BANK mau raportat la birou de credit după care au raportat cu G ÎNCHIDERE CONT DST LA COLECTARE am ajuns la oprire pe salariu ok în acest moment TBI BANK NUMAI ARE DREPTUL ASUPRA DOSARULUI SI A CREANTEI ODATA DAT CATRE CONCESIUNE DE RECUPERARE AM SOLICITAT ȘTERGEREA DATELOR CU CARACTER PERSONAL DIN BIROUL DE CREDIT OK
ÎNTREBAREA MEA IESTE.
CU CE DREPT LEGAL ÎMI TIN DATELE CU CARACTER PERSONAL ÎN SISTEMUL IFN NON BANCAR SI DECE NUMILE STERGE ASTEPT RĂSPUNS URGENT

Vreau sa fac un credit de casa si nu pot, din cauza istoricului negativ in Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac?

Bună seara. Am avut anul trecut 3 popriri ( icredit, ferattum si brd finance)la 3 executori diferiți. Toate datoriile sunt achitate la zi. Vreau sa fac un credit de casă și din cauza istoricului negativ în biroul de credit nu pot lua împrumutul
Ce trebuie sa fac? Cineva din cunoscuții mei mi-a spus ca trebuie sa merg la executorul care a preluat creditul și sa fac o cerere de ștergere din biroul de credit cu număr de înregistrare. Asa trebuie sa procedez?