girant

Daca fosta sotie este coplatitor la credit, ma poate da in judecata?

În urmă cu un an și jumătate am contractat un credit prin Prima Casă iar fosta soție este co-platitor. La momentul achiziționării nu eram căsătoriți deci casa este pe numele meu.

Ne-am căsătorit,am divorțat iar ea a rămas în contractul de credit. Am fost la bancă să rezolvăm acest aspect dar nu o pot scoate deoarece eu mai am un credit de nevoi personale în desfășurare și iar banca nu îmi permite să o scot momentan.Creditul va fi achitat după doi ani de zile.

Întrebarea mea este: După acești doi ani mă poate da în judecată? Țin să menționez faptul că la momentul semnării contractului de credit a fost întrebată de două ori de reprezentantul băncii dacă este de acord. Si-a dat acceptul verbal și scris că a luat la cunoștință. În contractul băncii este menționată doar co-platitor fără a avea drept la cotă parte din casă. Mulțumesc.

Imi poate pune sechestru pe bunuri in calitate de fidejusor la un credit?

În 2008 fostul a luat un credit de 10.000 euro pe un PFA…..eu fiind fidejusorul acestuia impreuna cu alte 2 persoane…..mi s-au poprit mici sume cit am lucrat cu carte de muncă, acum muncesc la negru. Imi poate pune sechestru pe bunurile actuale dobindite cu al doi lea soț?

Daca nu am niciun venit, pot obtine un credit prin programul “Investeste in tine”?

In cazul in care nu am nici un venit pot obtine un credit prin programul “Investeste in tine”? Mentionez ca as dori sa urmez un curs acreditat care costa 6000ron si am varsta de 38 ani.

Daca fiica mea a fost codebitor la credit, poate sa-i puna executare silita pe salariu?

Daca fiica mea a fost ca ajutor cu salariul la un credit de nevoi personale pentru mine, pot sa ii puna executare silita pe salariu? Ea atunci a fost copil de 18, acum este casatorita. Ce pot face?

Daca titularul creditului a inceput sa plateasca, se mai retine de la giranti?

Va rog sa ma lamuriti: in cazul cind imprumutul a fost dat la executor si a inceput sa plateasca, mai trebuie sa retina de la giranti?