Etichete: Creditul

Trebuie sa platesc creditul online facut printr-o frauda?

Buna; va scriu deoarece ne aflam intr-o situatie asemanatoare cu ce am citit pe pagina dvs; sotul meu a facut asa zise “investitii” in urma vizionarii unui anunt de achizitie actiuni care i-ar aduce castiguri frumoase; bineinteles a cazut in plasa unor escroci care l-au pus sa isi instaleze anydesk pe telefon; pe card nu avea cine stie ce suma insa pana la urma l-au convins sa depuna in automat o
suma pe baza unui cod pe care ei i l-au trimis, pentru a cumpara criptomonede; camd si-a dat seama ca e o farsa, s-a prezentat la politie;

problema majora e ca la 1-2 luni de cand a anuntat politia am primit acasa o adresa de la tbi ca nu am achitat ratele la creditul pe care i-l avem la ei; am sesizat din nou politia de acest aspect si am contactat un avocat care a trimis catre tbi o cerere de rezolutiune unilaterala a contractului si am cerut sa ni se trimita contractul semnat si documentele care au stat la baza acordarii creditului;

nu ne-a raspuns nimeni la cererea care a fost trimisa in 26 ianuarie insa ne tot streseaza telefonic sa achitam ratele iar acum o saptamana am primit un sms cu un link de plata, sa achitam suma de 19300 lei si ca s-a declarat scadent anticipat si pregatesc dosarul de executare;

va rog sa ma sfatuiti ca nu stiu ce sa fac in aceasta situatie; ma gandeam sincer ca daca am sesizat politia asupra acestui aspect, se va face ceva in privinta aceasta insa se pare ca am fost naiva.

Chiar nimeni in tara asta nu protejeaza cetateanul in nici un fel? La sediul tbi din orasul nostru nu am primit nici un raspuns deoarece creditul nu a fost solicitat in unitatea lor ci s-a incheiat online, ca atare sunati la relatii clienti si stati cu orele sa intrati in legatura cu cineva care si asa nu prea te lamureste; nu era normal sa primim ceva oficial ca de pilda cum s-a calculat suma de 19000 cand valoarea initiala a creditului era mai mica?

In plus am sunat la departamentul de colectare si ni s-a spus ca se analizeaza la departamentul lor de
frauda insa din ianuarie ( de cand am trimis cererea catre ei) si pana acum se pare ca nu au stat pe loc ci au luat masura de scadenta anticipata, daca e adevarat pentru ca repet, nu am primit nimic pe
posta.”

Postat in data: 14 mart., 2024

Pot sa anulez creditul de la IFN aprobat cu depasirea gradului de indatorare?
credit credius grad indatorare depasit

„Buna ziua, am o rata de 2630 de lei la Cec Bank (ca si cronologie din ceea ce am sa va povestesc, rata la Cec este prima), dupa care mai am o rata de 400 lei Mozipo, 400 lei la Credex si ultima rata a fost facuta la Credius in valoare de 1130 de lei.

Cand am facut creditul la Cec m-am incadrat aproape la limita in 40% grad de indatorare eu avand media de salarizare undeva la 7100 lei in mana. Urmatoarele rate Mozipo si Credex sa zicem ca s-ar incadra in cele 40 de procente (ipotetic) insa Credius cu siguranta cu rata de 1130 de lei imi sare cu mult gradul de indatorare.

Exista vreo sansa sa anulez contractul de credit fara sa inapoiez banii inapoi si fara sa patesc nimic? Am tot citit la dvs ca daca se acorda credite care depasesc 40% din gradul de indatorare, incalca niste termeni impusi de BNR (mentionez ca in cei 5 ani ca istoric , nu am avut niciodata intarzieri si nu am fost niciodata rau platnic), ce ma sfatuiti sa fac?”

Postat in data: 07 mart., 2024

Credius nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, desi sunt supraindatorat. Ce pot sa fac?
credius credit abuziv

„Am trimis o solicitare la Credius pentru reesalonarea creditului luat cu depasirea gradului de indatorare, fiind acum in imposibilitatea de a mai plati ratele, pentru ca am mai multe imprumuturi la IFN-uri, dar am primit acest raspuns: „Va informam ca in acest moment Credius IFN SA nu acorda restructurari/reesalonari/amanari/refinantari ale creditelor. Din pacate nu putem da curs solicitarii dumneavoastra de restructurare a creditului.” Ce pot sa fac?”

Postat in data: 04 mart., 2024

Trebuie sa platesc creditul pe care mi l-au facut la Revolut niste escroci, printr-o frauda?
revolut reclamatie credit frauda

„Acești escroci de la Neocapital nu numai ca m-au pacalit sa le transfer foarte mulți bani, dar au inițiat și un credit de nevoi personale direct din aplicația Revolut iar eu acum trebuie sa plătesc rate pentru acest credit. Am făcut reclamație la Revolut dar nu au putut sa ma ajute cu nimic.”

Postat in data: 27 feb., 2024

Raiffeisen a vandut la Kruk creditul, cu dobanzi viitoare. Este corect? Ce pot sa fac?
kruk cesiune creanta credit

„Raiffeisen a declarat scadent anticipat credit de nevoi personale. In sold sunt 7500 euro plus rate neachitate pana in momentul scadentei asta insemnand 10000 euro.

Insa datoria vanduta la Kruk a fost intreg creditul cu dobanzi viitoare.Este corect sa solicite dobanzi viitoare ?

In plus creditul trebuia sa fie prescris din 2015, insa Kruk ma suna de 3 ori pe saptamana de 12 ani !!!! Mentionez ca la telefon nu am recunoscut niciodata datoria solicitata de ei, nu am fost notificata,nu am semnat GDPR.

Ce ma sfatuiti sa inchid cu ei. Sa ma adres eu instantei pentru prescriere sau sa astept sa ma execute ilegal si sa fiu pe faza si sa pot contesta ?
Multumesc”

Postat in data: 27 ian., 2024

Ce se poate intampla daca refuz sa mai platesc creditul din Germania?

„Bună.Am 6 ani de Germania căsătorit cu trei copii soția nu lucrează câștig minimu pe economie pana in 2300 euro cu o mașină în rate și doua bănci diferite una credit și una pe minus pana în 5000 de euro.

Ce se poate întâmpla dacă refuz să mai plătesc neavând bani necesari.Sunt conștient 100% ca nu are cum sa îmi pună proptire pe Tot salariu si de Schufa nu Ma interesează Deloc.”

Postat in data: 08 ian., 2024

Dobanda la creditul Hora Credit trebuie platita din ziua semnarii contractului sau de cand au intrat banii in cont?
hora credit clauza abuziva credit

„Bună ziua!
Am cerut un împrumut de la un IFN( Hora credit) pe data de 31.12.2023, în jurul orei 09.30, am sunat în departamentul de informații pentru a afla dacă voi primi suma respectivă in aceeași zi, colega mi a transmis faptul ca voi primii banii in maxim o ora in cont.

Astăzi suntem în data de 03.01.2024 și nu am primit banii.Am sunat în fiecare zi la aceștia și mi au spus ca in nu ar trebui să fiu comisionata pentru aceste zile deoarece nu mi au intrat acești bani și să sun astăzi, am discutat astăzi cu un coleg și mi a transmis faptul ca, nu îl interesează ce am vorbit cu o colega sau cu alții, trebuie să achit acea dobândă deoarece atunci s a semnat contractul, deși mi s a spus foarte clar faptul ca voi primii banii in ziua in care am depus și solicitarea, altfel aș fi solicitat depunerea în ziua de 03.01.2024, dacă ar fi știut ca nu îmi vor fi virați.
Aș dori sa aflu părerea dumneavoastră.
Vă mulțumesc!”

Postat in data: 03 ian., 2024

Ce fac daca nu pot plati rata la creditul Unicredit?

Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc
Ce fac daca nu pot plati rata la creditul Unicredit?
Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc

Postat in data: 29 dec., 2023

Cum pot inchide creditul Cetelem?

„Doresc să închid creditul cetelem. Cum pot inchide creditul cetelem?”

Postat in data: 10 dec., 2023

Pot plati din Romania creditul de pe cardul din Germania?

„Plecând din Germania înapoi în România având credit in Germania îl pot plati din Romania dar păstrând cardul din Germania? de pe el mi se trag banii din contul pe care îl am”

Postat in data: 26 nov., 2023

Cum pot sa ies din creditul facut de sot?

„Buna ziua,va rog mult am nevoie de un sfat…tocmai am aflat ca am un credit de nevoi personale cu fostul sot,fiind divortati de 16ani,este primda data cand primesc citatie de la executòr pe numele lui dar la adresa mea actuala,nu am stiut de acest credit absolut deloc in toti acesti ani,nu stiu ce sa fac pe mai departe,cum pot sa ies din acest credit,multmumesc.”

Postat in data: 06 nov., 2023

Hora Credit nu raspunde la cererea de refinantare si reesalonare a creditului. Ce pot sa fac?

„Bună ziua!

Va scriu deoarece am mai multe credite, unele restante, si nu mai reusesc achitarea lor. Am reusit sa fac angajamente de plata peste tot mai putin la Hora Credit, nu imi raspund la mail-urile legate de refinanțare, plata esalonata. Sunt plecata din tara si nu ii pot contacta telefonic.
Când am solicitat altceva, au răspuns la mail, insa cand am cerut o soluție in repetate randuri, nu au raspuns.

Exista vreo soluție in acest caz?

Mulțumesc”

Postat in data: 23 oct., 2023

Ce pot sa patesc daca nu platesc creditul auto din Germania?

„In 2018 am făcut un împrumut în Germania de 9000€ și am cumpărat o mașină care în 5 luni sa defectat , ea fiind în garanție, am dus-o înapoi dar fara sa fac ceva poze sau alte acte , pt că am trimis o printr un transportator cu platforma , mă rog povestea e mai lunga și complica , am trecut printre o depresie urâtă și ajuns acum să mă caute recuperatorii din germania ,

încă nu sa ajuns la proces dar daca se ajunge și eu nu mă prezint, că între timp eu nu mai vad cu ochiul stâng deloc iar cu dreptul mai vad 5 procente dar vad tubular pt că am glaucom și în zona periferica este in ceata , debea mă descurc ziua să merg prin curte , întrebarea mea este , pot sa vina sa mă retina să fac pușcărie pt asta?

și dacă îmi pun poprire pe cont îmi retine o treime din venituri? venituri care le am sunt: o pensie pe caz de boala, indemnizație de însoțitor și de la dgaspc indemnizate de handicap

vă mulțumesc foarte mult pt tot, va doresc o zi minunata , și Dumnezeu să vă răsplătească !!”

Postat in data: 13 aug., 2023

Credit Prime nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, fara sa am istoric negativ la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
reclamatie credit prime

„Buna ziua mi s a acordat o limita de credit deși aveam gradul foarte mare de indatorare. Dobânda este enorma si am ajuns in imposibilitate de plata.

Am aplicat pt un credit … din nefericire la Credit prime, gândindu ma sa fac o refinanțare si sa îl închid imediat, din păcate n am reușit sa fac refinanțarea deoarece gradul de indatorare meu este mare.
Creditul este in valoare de 4000 de lei…
De 3 luni plătesc câte 1500 de lei lunar dobânda , acum ma aflu in imposibilitate de plata data restanta a fost pe 23 Iulie , deja am intarziere si nu gasesc nici o soluție fără a ajunge sa am un istoric negativ la biroul de credit.

Le am scris celor de la CSALB , dar nu s a putut face nimic .. va atașez răspunsul lor si al CREDITPRIME.
Astept un răspuns va rog .
O zi buna!”

Postat in data: 09 aug., 2023

Ce se intampla daca se anuleaza creditul acordat cu depasirea gradului de indatorare?

„Bună ziua! Am și eu o nelămurire,am un credit la banca Transilvania la care sunt la zii cu plata ratei in valoare de 626 lei,recent mai exact Anul trecut în decembrie am făcut o solicitare către IFN ul TBI Bank pentru un credit,mi au acordat creditul in valoare de 8399 lei,din salariu meu 2000 ,1000 se duc numai pe rate.

Am depășit gradul de îndatorare de 40% ,știu că este ilegal sa îmi acorde IFN ul un credit daca depășesc cei 40%. Le am trimis un email cu modelul de la Dvs după site,nu am primit un răspuns în scris,in schimb insistă cu telefoanele .Întrebarea mea este daca se demarează anularea contractului și anularea datoriei aferente sunt obligata sa le achit suma ?”

Postat in data: 27 ian., 2023

S-a prescris creditul, daca nu mi-a venit nicio notificare timp de 8 ani?

„Bună ziua, Dacă am făcut câteva credite acu 8 9 ani și nu mia venit nici o notificare de atunci sau prescris creditele alea? Menționez că de 4 ani am apartamentul pe numele meu și nu miau pus sechestru pe el!”

Postat in data: 15 ian., 2023

Pot sa anulez creditul de la Hora Credit?
hora credit dobanda dae

Vineri după amiază,am solicitat un credit de nevoi personale de la Hora credit,suma de 300 lei și au tras de timp și au zis că mă incadrez in limita de 700 lei și că numai luni îmi intră în cont banii.Pot să anuleze creditul? Banii nu au intrat în cont.

Postat in data: 11 dec., 2022

Sunt executat silit dupa 14 ani de cand am luat creditul! Ce pot sa fac?
kruk executare silita

Buna ziua! In anul 2008 am luat un credit de nevoi personale .Am.achitat o perioada si dupa aceea nu am mai avut posibilitatea de a rambursa imprumutul. Luna aceasta am primit o scrisoare de la Kruk referitoare la achitarea datoriei si executare silita.Sunt 14 ani de atunci.Va rog sa ma ajutati in acest sens.

Postat in data: 24 nov., 2022

Este legal sa mi se mai perceapă penalități, dacă creditul a fost declarat scadent anticipat?
hora credit stergere biroul de credit

Buna ziua. Am un credit la Hora Credit și sunt restant. Am primit înștiințare de la ei ca, creditul meu a fost declarat scadent anticipat și în continuare mi-i se vor calcula dobânzi penalizatoare în fiecare zi. Este legal sa mi-i se mai perceapă penalități dacă creditul a fost declarat scadent anticipat?
Multumesc frumos.

Postat in data: 19 nov., 2022

Credius mi-a pus poprire, desi am platit anticipat tot creditul. E posibil asa ceva?
credius reclamatie

Bună ziua. Am o întrebare la dumneavoastră. Am făcut un împrumut la credius de 1500 de lei din care doar 800 Am primit. Eu am restituit toată suma înapoi dar ei nu mi au spus ca am făcut ratele pe o durata de 5 ani. Am renunțat sa plătesc pentru ca mi sa părut prea mult sa plătesc încontinuu deși eu am restituit toată suma înapoi. Acum mi sa pus o proprire pe card și vor sa le plătesc 10938 de lei. Cum e posibil asa ceva?

Postat in data: 16 nov., 2022