ROBOR

De ce primesc mesaje la intervale de timp neregulate ca rata mea bancara la creditul Prima Casa se mareste nejustificat de mult?

De ce primesc mesaje la intervale de timp neregulate de la Raiffeisen cu privire la faptul ca rata mea bancara la Creditul Prima casa se mareste nejustificat de mult?

Iata periodicitatea mesajelor pe care le-am primit privind cresterea ratei
la creditul meu Prima casa:

*Luni 31 IANUARIE 2022:*
februarie 2022 rata creditului tau Prima Casa este 879.89 RON. Poti obtine

*Vineri 29 APRILIE 2022:*
Te informam ca in urma actualizarii indicelui ROBOR, incepand cu luna mai
2022 rata creditului tau Prima Casa este 1069.96 Lei. Poti obtine detalii
in orice agentie.

*Joi 28 IULIE 2022:*
august 2022 rata creditului tau Prima Casa este 1200.26 LEI. Poti obtine

*Vineri 28 OCTOMBRIE 2022:*
noiembrie 2022 rata creditului tau Prima Casa este 1331.26 LEI. Poti obtine

Postat in data: 07 nov., 2022

De ce se mareste rata la creditul Prima Casa?
Evolutia indicilor IRCC si ROBOR la 3 luni pentru dobanzile la credite

Buna ziua, de ce se mareste rata Brd? Am facut un credit prima casa acum 6 ani si anul asta daca in primele luni plateam 1300 ron acum din 3 in 3 luni se mareste acum ajung la 1860 ron.cum e posibil sau unde sa merg sa fac reclamatie atata timp cat avem un grafic de rambursare si acum trebuia sa platim 1100 ron?

Postat in data: 17 oct., 2022

BT nu mi-a raspuns la cererea de schimbare a indicelui ROBOR in IRCC. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am credit prima casa de la BT si am depus cerere de schimbare a indicelui ROBOR in IRCC in 09 August 2022. Inca nu am primit nici un raspuns. Intre timp am fost programata la ei sa cer lamuriri si mi-au comunicat ca cererea mea este in procesare, ca a fost inregistrata in „centrala” in data de 20 August, sambata si vor trimite email sa urgenteze procedura. Ce ma sfatuiti sa fac?

Scadenta ratei este in 15 ale lunii si ieri am primit mesaj ca rata s-a marit din nou . Nu doresc sa paltesc atat de mult. Din decembrie anul trecut rata a crescut cu 500 lei. Multumesc anticipat.

Postat in data: 12 oct., 2022

Raiffeisen nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa (Noua Casa). Este legal?

Am un credit Prima Casă la Raiffeisen semnat pe 10.05.2019. Am solicitat Băncii schimbarea ROBOR cu IRCC la calculul dobânzii conform OUG 19/2019 și restituirea diferenței dintre dobânda calculată cu ROBOR și cea calculată cu IRCC. Banca mi-a răspuns că OUG 19 nu se referă la programul Prima Casă, ci HG 343/2019. Este legal?

Postat in data: 07 sept., 2022

Cat dureaza la ING aprobarea cererii pentru schimbarea indicelui ROBOR cu IRCC?

Buna ziua, pe 27 iulie am depus la ING cerere pentru schimbarea indicelui ROBOR cu IRCC si ni s-a comunicat ca dureaza 30 zile, azi am sunat ca au trecut cele 30 zile si au zis ca dureaza 60 zile. Isi bat joc de noi?

Sora mea intr-o saptamana a semnat aditionalul de schimbare, a depus odata cu noi, doar ca alta banca. Fondul de garantare raspunde preferential? La unii in 2 zile si la altii in 60? Este normal ce se intampla?

Postat in data: 30 aug., 2022

Raiffeisen nu mi-a raspuns la cererea de trecere de la ROBOR la IRCC. Ce pot sa fac?

Buna ziua, in data de 16 iunie am facut cererea de trecere de la Robor la IRCC si pana in acest moment nu am primit raspuns de la Raiffaisen Bank.Cat sa mai astept?Am luat legatura cu CSALB (Centrul de Soluționare Amiabila a Litigiilor Bancare) dar mi-au spus ca nu ma pot ajuta decat daca raspunsul bancii este negativ.Ce ma sfatuiti sa fac?Multumesc.

Postat in data: 04 aug., 2022

Credit Europe Bank nu vrea sa-mi schimbe dobanda ROBOR in IRCC sau fixa. Ce pot sa fac?
credit-europe-bank-reclamatie

Am un credit ipotecar la credit europe bank si am solicitat sa-mi
schimbe domanda in fixa sau ircc fiind robor nu vreau cei de facut???

Postat in data: 30 iul., 2022

Unicredit nu mi-a răspuns la cererea de migrare de la ROBOR la IRCC! Ce pot sa fac?
UniCredit Bank reclamatie poprire

„Buna ziua. In data de 12 mai 2022, am facut o cerere Bancii UNICREDIT (unde am un credit ipotecar) pentru a migra de la Robor la IRCC. Din pacate,dupa o luna jumatate nu am primit niciun raspuns, dar intre timp ratele cresc exagerat de mult datorita Robor la 3 luni (ultima crestere este de 480 lei!! ). Mentionez ca la intrebari adresate conducatorului sucursalei unde sunt „arondat” raspunsul este unul foarte simplu, dar incredibil in acelasi timp: „nu am primit inca aprobarea de la Bucuresti”.

Puteti sa imi spuneti daca exista un termen in care Banca este obligata sa raspunda unei asemenea cereri si daca exista un astfel de termen, ce as putea sa fac?”

Postat in data: 01 iul., 2022

Clientii ING, care au solicitat trecerea la IRCC prin act aditional, au primit vreun raspuns favorabil?
credit ing robor ircc

„Am depus cerere la ING inca din aprilie (recomandarea lor a fost refinantare-pe care am declinat-o), am revenit in luna mai cu alta cerere, am sunat de 3 ori in Call Center si au acelasi raspuns politicos ca nu au inca norme si ne anunta ei.
Clientii ING care au solicitat trecerea la IRCC prin act aditional, au primit vreun raspuns favorabil?
Multumesc anticipat,”

Postat in data: 16 iun., 2022

Ce este mai bine: schimbarea ROBOR cu IRCC sau refinantarea creditului cu dobanda fixa?
IRCC si ROBOR evolutie

„Este o solutie buna trecerea de la ROBOR la IRCC in condtiile in care IRCC-ul are o altă perioadă de ajustare și este o medie ponderată care în trei luni de zile ajunge foarte aproape de media ROBOR-ului de la perioada la care ne raportăm? Oare solutia cea mai buna nu ar fi refinantarea cu dobanda fixa?”

Postat in data: 06 iun., 2022

Exista un model de cerere pentru trecerea de la ROBOR la IRCC ?

Exista un model de cerere pentru trecerea de la ROBOR la IRCC?

Postat in data: 06 mai, 2022

Trecerea la IRCC nu ne afecteaza intr-un fel in viitor?
IRCC si ROBOR evolutie

Buna ziua, aceasta trecere la ircc, nu ne afecteaza intr’un fel in viitor? Nu e plin de surprize si acest ircc sa aiba o crestere ca si roborul? E bine sa trecem la ircc dar poate dam peste alte dobanzi ascunse si iar nu stim pe unde sa scoatem camasa.

Postat in data: 05 mai, 2022

Pot face schimbarea ROBOR cu IRCC la un credit ING?
ing credit robor ircc

Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.
Am un credit prima casa iar banca ING refuza trecerea de la Robor la IRCC.
Imi tot comunica faptul ca singura solutie este refinantarea, iar acest lucru nu il doresc deoarece dureaza mult si cu acest lucru si cheltuieli suplimentare pentru un nou credit ipotecar.
Tot ce am solicitat in baza legii din 2019, trecerea de la Robor la IRCC cu un act aditional.
Multumesc si o seara placuta!

Postat in data: 04 mai, 2022

Se poate obtine trecerea la IRCC la creditul Prima Casa acordat de BT?
banca transilvania actualizare date personale

Sunt „beneficiara” unui credit „prima casa” obtinut in anul 2016, formula de calcul cu rob 3m. Se poate obtine trecerea la
calculul pe baza de ircc?Precizez ca creditul a fost acordat de catre BT si am depus o cerere in acest sens, fara raspuns la data prezentei.
Avand in vedere legea prin care s-a introdus indicele IRCC (OUG 19/2019) se prevede, la articolul 11 (XI), aliniatul (2), ca acest indice se poate aplica si creditelor mai vechi in derulare, cu indicele ROBOR, la cererile consumatorilor, cu acordul partilor, printr-un act aditional la contractul de credit.

Postat in data: 04 mai, 2022

Pot cere bancii trecerea de la ROBOR la IRCC la un credit pe persoana juridica?

La creditele contractate de PJ pot solicita bancii trecerea de la ROBOR la IRCC?
Multumesc!

Postat in data: 30 apr., 2022

Daca schimb ROBOR cu IRCC voi fi raportat la Biroul de Credit si nu voi mai putea lua alt credit timp de 4 ani?

Citind informatiile de pe acest site cu privire la posibilitatea schimbarii indicelui ROBOR cu IRCC in cazul unui credit de tipul Prima Casa, am depus o cerere intr-o agentie bancara.

Consilierul bancar mi-a spus ca procedura implica o cerere de credit care va avea ca si finalitate semnarea unui act aditional la actualul contract de credit.

Consilierul bancar mi-a spus ca, daca voi face aceasta procedura, voi aparea la Biroul de Credit cu o restructurare de credit, si ca in urmatorii 5 ani nu voi mai putea contracta nici un produs de creditare ca si efect secundar.

Doar ca eu nu doresc acest lucru. Vreau sa pot schimba ROBOR cu IRCC insa restrictionarea accesului la produse de creditare pe 5 ani, datorita inregistrarii la biroul de credit a unei resctructurari de credit, ma face sa anulez cererea.

Ce pasi credeti ca as putea totusi sa urmez pentru a reusi fara ca lucrurile sa se intample cum a spus consilierul bancar?
Va multumesc.

Postat in data: 29 apr., 2022

Cum pot sa schimb ROBOR cu IRCC, sa-mi scad rata la credit?
IRCC si ROBOR evolutie

„Pot sa renunt la dobanda ROBOR si sa trec la IRCC, ca sa am o rata mai mica la credit?”

Postat in data: 07 mart., 2022

De la ce banca pot lua un credit de nevoi personale cu dobanda mica si fixa?

Doresc sa obtin un credit bancar de nevoi personale si nu stiu catre care banca sa ma orientez, una cu o dobanda fixa pe toata perioada si cu o dobanda mai mica. Si inca ceva: va rog daca am rata fixa e posibil ca rata sa fie influentata de indicele robor?Va multumesc cu respect

Postat in data: 04 apr., 2018