Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal

hora credit reclamatie
Hora Credit ne contacteaza abuziv! Unde putem face reclamatie?

„Bună ziua,
Am găsit emailul dvs pe un forum. Avem n solicitări scrise către hora credit pentru dezabonare. Creditul a fost achitat. Eu desfășoară campanii de phising pentru racolare clienți. Ne contactează abuziv. Cum considerați ca putem continua? Mulțumesc! Ma gandeam ANPC, politie? Alte idei?”

Stergere Biroul de Credit
Pot fi stearsa din Biroul de credit daca am achitat datoriile?

Buna ziua
Am inregistrari negative in biroul de credite, pentru datorii care au fost achitate.
Apar in Biroul de Credite cu anii 2018 si 2019.
Am facut solicitari la creditori (BRD si Card Avantaj) de stergere atat prin Biroul de Credite, CSLIB, directe pe adresa lor de e-mail dar am primit raspuns negativ.
Astazi am trimis solicitare prin ANSPDCP, dar nu stiu cat dureaza pana primesc un raspuns.
Ce pot sa mai fac in continuare in aceasta situatie? am transmis sute de solicitari de stergere cnf.GDPR..etc

Cum se face o cerere pentru a fi sters din Biroul de Credit?

Încerc să obțin un credit ipotecar și am observat că apar cu
restanțe (grad 1&2) raportate la Biroul de Credit. Înțeleg din
restul postărilor că se poate face o cerere către ei în
condițiile în care raportarea nu a fost făcută în condiți
legale.
Am făcut următoarea cerere / notificare către ei. Credeți că este
de ajuns?

Subsemnatul [ascuns],

AVÂND ÎN VEDERE:

→ Raportarea subsemnatului către Biroul de Credit cu întârzieri
încadrate în categoria 1 și 2.

→ Nerespectatarea legislației privind protecția datelor personale,
conform deciziilor emise de Autoritatea Nationala de Supraveghere a
Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) si/sau conform
prevederilor din Regulamentul UE 2016/679 pentru protectia persoanelor
fizice privind prelucrarea datelor cu caracter personal (GDPR), de
către dumneavoastră.

→ Faptul că până la acest moment nu am fost informat în
prealabil și nu mi-au fost propuse soluții pentru evitarea
acumulării restanțelor și raportării la Biroul de Credit, conform
prevederilor contractuale și OUG nr.52/2016 privind contractele de
credit.

→ Fiind în procesul de obținere al unui credit ipotecar,
raportarea făcută în mod abuziv și netransparent către Biroul de
Credite îmi periclitează relația cu banca, ștergerea
informațiilor negative din Biroul de Credit fiind un lucru absolut
necesar în vederea aprobării cererii de credit.

→ Disponibilitatea subsemnatului de a achita anticipat și integral
suma datorată, în vederea stingerii datoriei.

PRIN PREZENTA VĂ NOTIFICĂM URMĂTOARELE:

1. Subsemnatul solicită ștergerea informațiilor negative din Biroul
de Credit.

2. Vă aducem la cunoștință că în cazul în care nu vă veți
respecta obligațiile asumate vom solicita intervenția
instanței de judecată, toate costurile urmând a fi suportate de
dumneavoastră.

Vă rugăm să ne transmiteți răspunsul dumneavoastră la
următoarea adresă: [ascuns]

Multumesc anticipat.

Pot fi sters din Biroul de Credit daca datoria a fost achitata iar popriririle ridicate?

Buna ziua domnule Coman,

In urma cu cativa ani de zile am avut un imprumut (card de credit mai concret) la ING. In urma neplatii am fost inscris in biroul de credit si un executor mi-a pus poprire pe salar. Avand in vedere ca datoria este stinsa de peste 1 an de zile, ridicandu-mi-se toate popririle, pot fi sters din biroul de credit? Am vazut un alt Articol de-al dumneavoastra in care va oferiti sa-i asistati pe nevoiasi cu informatii si sugestii legat de radiere.

Model de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit, catre Cetelem

Buna ziua ,
Am facut un card de credit la Cetelem si in decembrie 2017 am platit o rata cu intarziere , fiind si singura data dealtfel cand am intarziat vreo rata , am platit in Ianuarie.
Acum m-am trezit ca am o raportare la biroul de credit pentru acea intarziere , fara sa fi fost auntat de catre Cetelem de acest lucru.
Imi puteti furniza va rog un model de cerere de stergere a raportarii pentru a o trimite catre dumnealor?
Va multumesc pentru ajutor .

Firma de stergere din Biroul de Credit nu a reusit sa ma stearga! Ce pot sa fac?

Ati avut clienti cu istoric negativ raportat de IFN-ul TBI Credit? Eu am mai fost la o alta firma de stergere si nu au reusit sa ma stearga, ca nu vor cei de la tbi (chiar daca creditul este achitat integral)

Ce motive pot fi acceptate pentru stergerea din Biroul de Credit?

Am avut restante la Provident, Icredit si Viva, pe care le-am platit. Provident si Icredit sunt mai vechi, au fost date la recuperari la Debt Collection Agency.

Nu am vazut notificarile de la ei. Cum pot sa sterg datele din Birodul de Credit?

Ce motive ar putea fi acceptate pentru stergerea informatiilor din BC?

Daca am facut un credit la Cetelem in 2015 si erau nonbancar, m-a bagat in Biroul de credit cu rau platnici daca nu am platit?

Daca am facut un credit la cetelem in 2015 si erau nonbancar ma bagat in biroul de credit rau platnici?

Ce motiv ar trebui invocat pentru a fi stearsa din Biroul de Credit?

Am facut o adresa catre CEC pentru stergerea datelor din biroul de credit, insa am primit raspuns negativ.

Ce motiv ar trebui invocat mai exact pentru a putea fi sters? Multumesc.

Cum pot fi sters din Biroul de credit, daca mi-am achitat restantele?

Cum pot fi sters din Biroul de credit? Mi-am achitat restantele.

Care este procedura de stergere din Biroul de Credit?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la stergerea istoricului negativ din Biroul de Credit (BC).
In urma cu ceva timp am vrut sa accesez un credit de nevoi personale si m-am lovit de o problema. Inscriere in BC. Mentionez ca nu am stiut de aceaste problema si nici nu am fost instiintata in prealabil despre consecinte sau alte neplaceri produse de raportarea la BC.
Suma este achitata.
Ce as pute face si cum se procedeaza?
Multumesc.

Cum pot sa sterg din Biroul de Credit o datorie cesionata de BCR la Kruk, fara sa fiu anuntat?

Cum pot sa sterg din Biroul de credit un cont cumparat de alt creditor?
Am fost inscris de BCR pt un card din 2005, am facut catre ei nenumarate cereri la care imi raspund ca nu se poate. Au sters istoricul si au pastrat mentiunea cont cumparat de alt creditor. Nu m-au instiintat cand au cesionat creanta catre Kruk.

Pot cere BCR sa ma stearga din Biroul de Credit pentru ca nu m-a notificat inainte de raportare?

am avut un credit la BCR in 2011 l am achitat pana in ianuarie 2012 partial. a fost vandut creditul si am achitat suma recuperatorului in noiembrie 2015 . pot cere bancii care a facut raportarea respectiv BCR ului in biroul de credite sa imi stearga datele din BC pentru ca nu m a notificat ca voi fi raportat ?
multumesc!

De ce Garanti Bank nu ma sterge din Biroul credite, dupa ce creditele au fost achitate integral? [citeste tot]
TBI Bank m-a raportat la Biroul de Credit, desi am refinantat contractul de credit. Ce pot sa fac?

Am fost raportata catre Biroul de Credit de catre TBI Bank desi am refinantat contractul si mi-au spus ca vor corecta eroarea, dar nu au facut-o …ce as avea de facut? Am facut cerere in scris, am trimis prin email si verbal la telefon, dar degeaba.

E ilegal sa mai figurez in Biroul de Credit, daca s-a prescris creditul?

In anul 2011 luna februarie, mi s-a pus poprire pe toata suma din contul de salarii de catre BCR, pentru un credit luat de la Pireus Bank.
Neavind ce sa mai execute dupa aceasta data, creditul a fost cesionat intr-o vreme la Kruk, fara sa fiu notificata.
In 7 ani, Kruk nu a facut nici un demers pentru executare silita iar banca nu mai avea interes de a reactualiza datele din BC, unde am fost inscrisa tot fara a fi notificata.
Astfel, datele mele din BC ar trebui sa nu mai figureze in baza de date, din anul 2015 iar Kruk nu mai poate cere executare silita intrucit suma s-a prescris, termenul incepind din febr.2011.
Intrebarea mea este, daca ar fi ilegal ca actual sa mai figurez in BC.
Pot sa imi deschid un cont de salarii la alta banca decit cei in cauza, fara sa imi fie poprit actual ?

Cum pot sterge restantele din Biroul de Credit?

Am o problema, am vrut sa fac un imprumut si mi s-a spus ca nu pot, pentru ca sunt in Biroul de Credit.
Eu am avut doua carduri la Credit Europe Bank, la care am avut restante, dar le-am achitat in urma cu cateva luni, firmei de recuperare la care m-au dat.
Intrebarea e cum scap de Biroul de Credit. Multumesc

Daca am achitat datoria restanta, mai sunt considerata rau-platnica si nu pot aplica la un credit Prima Casa?

Am o problema. Ce se intampla daca am avut un credit de nevoi personale, insa eu casatorindu-ma si ramanandu-mi creditul sa continue sa mi-l plateasca parintii, ei nu l-au mai platit. Am aflat asta doar dupa un an dupa ce am activat la o banca sa-mi bag hartiile pt. prima casa. Eu achitandu-mi datoria restanta care mi s-a acumulat vreau sa stiu daca eu am platit datoria eu sunt considerata rauplatnic si nu mai pot activa la creditul pt.prima casa timp de 5 ani? Asa mi s-a spus de cei
de la departamentul clienti.

Cat ma costa sa ies din Biroul de Credit?

Buna ziua! sunt inregistrat in biroul de credite ca urmare a unei intarzieri la plata cardului de cumparaturi.
Ma intereseaza daca ma puteti ajuta sa ies si cat m-ar costa sau daca ati putea sa-mi spuneti daca as putea contracta un credit Prima Casa! Am un salariu de 3500-3700 de lei!

Cum pot fi sters din Biroul de Credit?

Am vrut sa fac un credit si m-au gasit raportat la Biroul de Credit cu datorii.
Am avut mai demult un card de credit Cardavantaj la Credit Europe Bank si probabil ca de acolo mi se trage, dar nu m-au anuntat.

Ce pot sa fac ca sa fiu sters din baza de date?