Executari silite

Ce se poate face daca girantii nu platesc creditul?

In 2001 am facut cumparaturi la magazinul Flanco. Am avut 2 giranti. Marfurile au fost pt ei, imprumutul pe numele meu. Nu s-a mai platit din 2002. Acum. CREDIT EXPRES ma bombardeaza cu mesaje si telefoane sa le platesc datoria. In contractul de cumparare , cei 2 giranti de obligau sa plateasca ratele, in cazul ca nu platesc. Ce se poate face?

Postat in data: 16 ian., 2018

Cum se poate contesta executarea silita a ANAF pentru un PFA?

Buna seara. Sotia mea este pensionara si are un p.f.a. Luna aceasta a primit un titlu executor, in valoare de 3.614 lei. Datorii catre anaf numai de ei stiute. Eu personal am achitat instiintarile de plata. Datorii din anul 2012, chipurile asigurari de sanatate. Termenul de contestatie, este de 15 zile. ANAF nu a asteptat acest termen.Ce se poate face?? Va multumesc.

Postat in data: 12 ian., 2018

Se poate sa-mi opreasca bani si banca si angajatorul?

Am salariu de 2000, o preoprire de 270 si acum am mai primit una la un credit de 9300. Cat la suta imi poate opri din salariu? Mai am o nelamurire se poate sa-mi opreasca si banca si angajatorul? Am primit de la banca o notificare prin care sunt anuntata ca am o preoprire pe salariu.De ce?

Postat in data: 11 ian., 2018

Ce mi se poate intampla daca nu mai pot sa achit creditul?

Am si eu un credit facut la Unicredit, si nu mai am posibilitatea sa il achit. Ce mi s-ar putea intampla, in situatia in care eu nu am nimic pe numele meu, si in cazul ca eu ma angajez din nou peste ceva timp ar putea sa imi pun? oprire pe salariu daca am un cont la alta banca???

Postat in data: 09 ian., 2018

Banca poate percepe comisioane si dobanzi unui credit executat silit?

Banca mai poate percepe comisioane si dobanzi unui credit care a fost executat silit si achitat in baza hotararii judecatoresti cu 2 ani in urma?

Postat in data: 04 ian., 2018

Dupa cat luni de neplata se face poprire pe salariu?

Buna seara, as dori sa stiu si eu dupa cate luni de neplata se face propire pe salariu? Am 3 credite, unu la Garanti Credite de consum de 5000 si 2 la Cetelem, unu de 2500 celalant de 6000 si nu am mai platit de 3 luni. Astept raspuns, va multumesc

Postat in data: 19 dec., 2017

Uniunea Executorilor Judecatoresti (UNEJ) explica modul in care cei care au poprire pe salariu pot sa-si achite ratele la credite sau carduri de credit

Postat in data: 06 dec., 2017

Ce se intampla daca nu achit restanta la banca, daca nu am girat cu nimic?

Am restanta la banca 6 Luni. Nu am girat cu nimic. Ce se intampla daca nu voi gasi de munca sa pot achita? Multumesc anticipatamente

Postat in data: 28 nov., 2017

De ce mai apar la Biroul de Credit cu datorii, daca le-am platit?

Buna ziua. In anul 2013 am avut un descoperit de cont la BRD, o suma in valoare de 2000 lei. Neachitate ratele la timp, am ajuns pana la executare silita, proprire pe salariu. Aceasta creanta a fost vanduta catre EOS KSI in anul 2014. In luna mai anul 2015 eu am incheiat acest dosar, datoria fiind achitata. Nelamurirea mea este urmatoarea: de ce inca in Biroul de credit apar cu aceasta datorie neachitata? Cine trebuia sa raporteze catre Biroul de credit solutionarea dosarului? Ce trebuie sa fac? Multumesc frumos.

Postat in data: 15 nov., 2017

E legal ca pentru 2.600 lei sa-mi puna sechestru pe masina?

Este normal, ca de legal o fac ei legal?, ca pentru 2.600 lei sa-mi puna sechestru pe masina?

Postat in data: 30 oct., 2017

Cat se opreste din salariu daca exista un singur creditor, dar mai multe dosare (datorii)?

Ce inseamna urmariri din cadrul art 728 (2) din Codul de procedura civila? Dosare de executare sau creditori?

Art 728 (2)
Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.

Un SINGUR creditor poate deschide pe numele unui debitor persoana fizica 3 dosare de executare pt 3 creante diferite. In acest caz (cand exista doar un creditor dar cu 3 creante in executare la acelasi executor sau la 3 executori diferiti) se popreste din salariu 33% sau 50%?

multumesc

Postat in data: 27 oct., 2017

Cat se poate opri din pensie daca am poprire?

Daca am o pensie de 1.000 de lei si doua popriri pentru doua datorii la doua banci, cat mi se poate opri lunar?

Postat in data: 20 oct., 2017

E legal sa se puna poprire pe alocatia copilului pentru un credit Cetelem din 2007?

Am avut un credit de la Cetelem luat in 2007 si acum m-am trezit cu cardul in care incasez alocatia si indemnizatia copilului blocat de Raiffeisen. Este legal sa mi se opreasca banii pentru copil? Si de ce sunt anuntat abia acum de datoria din 2007, care intre timp a devenit exagerat de mare, de peste 4.000 de lei?

Postat in data: 19 oct., 2017

Ce pot face să obțin o oprire mai mică de 33 la sută?

Eu am de luna asta o poprire…dar problema mea este veche, din anul 2007. Stind ca s-a prescris, mi-a blocat conturile cei de la Kruk si incepind de luna asta mi-a facut oprire. Ce pot face sa obtin o oprire mai mica de 33 la suta?

Postat in data: 17 oct., 2017

Este legal sa platesc penalizari la o poprire?

Buna ziua! In luna iulie am avut proprire pe salariu, suma 6200, luna aceasta vin cu cei 6200, insa executorul imi spune ca o sa primesc o alta instiintare si ca trebuie sa platesc penalizari la suma pe care am platit-o. Este legal sa am penalizari, atata timp cat in cei 6200 sunt deja penalizari si cheltuieli de judecata? Multumesc!

Postat in data: 13 oct., 2017

Firmele de recuperare mai au dreptul de executare sau de poprire asupra veniturilor si de reprezentare in instanta?

Conform Deciziei 9/2016 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, firmele de recuperare nu mai au dreptul de executare sau de poprire asupra veniturilor si nici dreptul de reprezentare in instanta. Cum se poate scoate din evidenta dumneavoastra, intrucat banca a vandut imprumutul unei firmei de recuperare, iar aceasta nu mai are nici o putere legala decat abuziva.

Va multumesc si astept raspunsul dvs.

Postat in data: 29 sept., 2017

Se poate pune poprire pe pensie pe caz de boala?

Am o intrebare la d-vstra: am primit acasa o executare silita din partea unui executor in urma unui imprumut pe care l-am facut cu mult timp in urma. Tin sa precizes ca am lucrat si eram bun platnic pina s-a inchis intreprinderea si mai ramasese un rest de plata. Eu am fost dat in somaj si nu am putut sa ma mai angajez nicaieri din cauza sanatatii, acuma sunt pensionar pe caz de boala fara drept de munca, am pensie de 700 de lei pe luna din care retetele ma costa in jur de 200 fara sa mai socotesc consultatile la doctori si mijloacele de transport, ca nu ma pot deplasa cu mijloacele de transport in comun.
Are dreptul sa-mi puna proprire? Si daca este legal. Ce ar trebui sa fac in caz de pune? Dati mi un sfat va rog. va multumesc anticipat

Postat in data: 19 sept., 2017

BCR mi-a oprit tot salariul. Ce pot sa fac?

Cu mult respect va intreb cui trebuie sa ma adresez pt a-mi recastiga diferenta de bani din salar deoarece mi sa oprit salarul intreg la banca BCR si am solicitat la ghiseu diferenta de bani dar ma plasat la executor iar dumnealui spune ca banca e de vina, banca spune ca executorul a trecut 10 zile si sunt mingea lor de ping-pong. Si diferetna de bani nu am mai recuperat-o, e o incalcare a legii, pt asta cine raspunde??? daca un om simplu incalca legea ce repede se iau masuri dar in cazul bancilor nu exista lege?? va rog indrumati-ma ! va multumesc

Postat in data: 29 aug., 2017

Poate fi poprit contul de economii deschis pe numele copilului?

Imi puteti comunica va rog daca sumele de bani din contul de economii deschis pe numele copilului minor pot fi poprite daca unul din parinti ajunge in situatia executarii silite?
Va multumesc anticipat!!

Postat in data: 25 iul., 2017

Cum sa fac cu firma de recuperare Debt Collection Agency, daca nu am atatia bani cati imi cer?

Am facut un imprumut la Provident, dupa ceva timp nu am mai putut achita si m-au dat la firma de recuperare Debt Collection Agency srl. Am primit o notificare. Am sunat la ei si mi au dat termen 5 luni sa platessc cate 2000 ron pe luna. Mentionez ca nu pot plati lunar atat iar ei nu inteleg. Cum sa fac? Am mai citit si pe net si nu e chiar asa cum spun ei. sunt mii de oameni care nu au putut recupera nimic. Sa le depun cat am?

Postat in data: 18 iul., 2017