Tag Archives: platesc

Cu ce card e mai bine sa platesc in strainatate: cu cel in lei sau cu cel in euro?

De multa vreme incerc sa aflu un raspuns concret la o intrebare. (pana acum am primit doar raspunsuri contradictorii)

Detin un card de debit in lei si unul in euro la Raiffeisen Bank. In functie de modul cum se fac conversiile care este cea mai convenabila metoda de plata in situatia

1. Plata in strainatate in EUROPA moneda diferita de euro de exemplu zlot polonez

Folosesc cardul de debit in lei sau cel in euro pentru reducerea costurilor?

2. Plata in strainatate in afara UE moneda evident diferita de euro

Folosesc cardul de debit in lei sau cel in euro pentru reducerea costurilor?

E legal ca executorul sa-mi ceara sa platesc si penalitati dupa ce s-a terminat poprirea?

Bună ziua …Am fost înștiințat cu o proprire pe salariu în februarie 2019 din partea Ideea Bank angajatorul mi a achitat toată suma aferenta bineînțeles în procedura legală iar acum executorul îmi spune ca mai am de achitat penalitățile băncii aferente sumei proprite e legal?

E normal sa platesc un onorariu de 930 lei executorului judecatoresc pentru o datorie la Ferratum de 1.300 de lei?

Am primit o executare silita de la Ferratum, prin Kruk, cu o datorie de 1.300 de lei, la care se adauga onorariul executorului judecatoresc in valoare de 930 de lei. E normal?

Ca sa nu mai zic ca m-au dat in judecata si au aprobat executarea fara sa fiu anuntat, fara sa stiu nimic. Primesc doar acasa hartie ca am de platit.

Pai eu am platit la Ferratum de fiecare data, dar am avut o problema la un moment dat si n-am putut plati. Le-am spus sa ma amane cu plata sau sa platesc in rate, dar n-au vrut, mi-au zis sa dau toti banii odata.

Cand au vazut ca nu platesc, m-au dat repede la recuperatorii de la Kruk, care nici eu nu mi-au propus sa le platesc datoria in rate. M-au sunat de cateva ori si telefonul se inchidea automat, nu apucam sa zic nimic. Cand sunam eu, nu raspundea nimeni. N-am primit nimic in scris de la ei, m-au dat repede la executare silita. E normal asa ceva? Ce as putea face?

E normal sa platesc comisioane pentru un cont inactiv la BRD?

Am ajuns la BRD pentru a-mi deschide un cont nou pentru o tranzactie in momentul cand am platit rezervarea pentru apartament.

Acest lucru s-a intamplat acum 3 ani in ianuarie deci vorbim de un cont inactiv de ani de zile, fara linie de credit.

Aflu cu stupoare ca am de platit 310 lei pentru administrare cont, in conditiile in care am fost sunata la cateva luni dupa deschiderea contului sa mi se spuna ca-mi vor inchide contul pentru ca este inactiv si nu am mai rulat nicio suma pe el.

Exista vreo posibilitate sa pot sa contest aceste sume abuzive, tinand cont ca nu am nici un fel de instiintari?

Nu am primit niciodata un extras de cont de la ei in tot acest timp si este o datorie care se mareste pe masura ce trece timpul.
Va multumesc!

Ce se poate face daca girantii nu platesc creditul?

In 2001 am facut cumparaturi la magazinul Flanco. Am avut 2 giranti. Marfurile au fost pt ei, imprumutul pe numele meu. Nu s-a mai platit din 2002. Acum. CREDIT EXPRES ma bombardeaza cu mesaje si telefoane sa le platesc datoria. In contractul de cumparare , cei 2 giranti de obligau sa plateasca ratele, in cazul ca nu platesc. Ce se poate face?