Etichete: poate

Imi poate pune poprire pe pensia de invaliditate?

„Am pensie de invaliditate revizuibila cu cod boala psihica.Am o executare silita.Imi poate pune oprire pe aceasta pensie .Mulțumesc pentru răspuns.”

Postat in data: 12 mart., 2024

Cati bani poate sa-mi opreasca din indemnizatia pentru copil, daca am poprire?

„Bună ziua,am 2 popririi la Cec Bank din Ianuarie 2024,astăzi mi-a intrat Indemnizația de creştere copil după 2 luni de când am făcut dosarul.

Întrebarea mea este:De ce mi-au blocat jumătate din Indemnizația pe 2 luni ținând cont că legea spune 50% din venitul net lunar.În condițiile care eu am primit Indemnizația pe Decembrie şi Ianuarie,în Decembrie nefiind poprire pe cont.Vă multumesc!”

Postat in data: 19 feb., 2024

Daca nu platesc un credit din Germania, imi poate veni un mandat de arestare?

„Buna seara um amic de al meu a facut un credit acum 7 ani in Germania a platit doar 3 ani după care nu a mai platit a plecat in România ia venit executare silita el nu are nimic pe numele lui după maxim 3 luni ia venit mandat de arestare ce se poate face in cazul asta?
Va mulțumesc pentru raspuns”

Postat in data: 07 feb., 2024

Cum poate cineva sa faca un imprumut online in locul meu?

„Mi sa întâmplat și mie o frauda online, dar suma este doar de 1144,8. Mi sa părut ciudat când am transferat suma de1200, în respectivul cont nu apărea decât 57,2 iar restul de 1144,8 apăreau în altă parte dar cu minus.

Am întrebat de ce așa și mi sa spus că așa se procedează și că din acei bani se cumpără acțiuni și se fac tranzacții. A rămas să mă sune a doua zi un expert financiar ca să terminam și să facem investiții.

Nu am fost mulțumit de răspuns și am început să caut pe net relații despre aplicație și firma. (ceiace trebuia făcut înainte de a mă arunca într-o afacere online înșelătoare). Așa am găsit recenziile domnului Coman, și alte reclamații.

Pe lângă numerele de telefon pe care le-a dat dl Coman vă mai dau și altele ca să nu mai fie și alți oameni înșelați. Menționez că eu am blocat toate numerele de telefon după care am fost sunat ca să nu mai poată lua legătura cu mine și să-mi între în telefon. Numere comune 0733904608, 0728521370,alte nr0733879138, 0744909503,0040728522905,nr de watap 31612174931.

Intrebare:
Care sunt șansele ca să facă un împrumut în locul tău dacă are amprenta faciala a ta și permisul de conducere scanat? Și cum pot să previn asemenea excrocherie?”

Postat in data: 05 feb., 2024

Pe care telefoane se poate instala aplicatia BT Pay?
bt pay problema

„Când instalez aplicația BT PAY pe noul telefon Xiaomi13TPRO luat de o lună de zile îmi apare ups a apărut o eroare am fost la Bancă și nu a știut ce să facă,la fel și la firma de telefonie.”

Postat in data: 04 feb., 2024

Banca Raiffeisen poate sa-mi blocheze contul, fara sa ma anunte?
raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire

„Bună ziua. Raiffeisen Bank mi-a blocat contul in urma unei plăți primite după vânzarea unui produs. Deocamdată nu am primit nici un răspuns concret de la ei ( situația se analizează )”

Postat in data: 30 ian., 2024

Banca poate sa-mi puna poprire pe cont, pentru o intarziere de 3 zile la cardul de credit?
raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire

Bună,

Cum este posibil sa mi se pună poprire pe conturile firmei, pentru o întârziere de 3 zile de la scadenta pentru un card de credit??? Nu mai avem nici minimul de 30 zile??? Este abuz. Luna trecuta a fost mai frumos, mi s-a blocat suma datorata cu o zi înainte de scadenta.
Adică ei sunt stăpâni pe banii din contul meu.”

Postat in data: 22 ian., 2024

Se poate face reclamatie unei banci, daca solicita datele personale ale sotiei pentru o scrisoare de garantie?

Se poate face reclamatie unei banci care ne solicita date cu caracter personal fara de care nu se poate continua procedura?

Mai exact, firma vrea sa prelungeasca o scrisoare de garantie bancara (infiintata de aproximativ 8 ani), actele sunt in fiecare an aceleasi, dar noutatea a fost solicitarea CNP si nume complet al sotiei
administratorului pe motiv ca fiind casatorit, procedura nu poate continua.

Administratorul este casatorit de multi ani, iar documentul in care declara acest lucru a fost completat si in anii precedenti, fara a i se solicita datele personale ale sotiei.

Se poate face reclamatie in acest sens?
Va multumesc”

Postat in data: 15 ian., 2024

Se poate pune poprire pe pensia de invaliditate cu certificat de handicap?

„Bună seara se poate pune proprire pe pensia de invaliditate cu certificat de handicap?”

Postat in data: 10 ian., 2024

Comisionul de garantare la creditele Prima Casa poate fi modificat?

Postat in data: 05 ian., 2023

Pentru imprumuturile de la IFN-uri mi se poate pune poprire pe pensia de invaliditate si indemnizatia de handicap?

Mama e bolnavă psihic de Schizofrenie Paranoidă Cronică din anul 2015 ,cu certificat de handicap revizuit din doi în doi an indemnizația fiind de 395 lei.Mai are o pensie de
invaliditate înmunca de 1000 lei.
Aceste împrumuturi nu le-a făcut singură,eu am descoperit accidental îm iunie anul acesta când am fost la ea în concediu. Menționez că are un fiu care va împlini 18 ani anul viitor și care suferă și el de Tulburare Obsediv Convulsivă.Tatăl copilului și-a părăsit familia,eu am intentat acțiune de divorț pentru pensia alimentară pe care trebuie s-o primească nepotul meu.Această pensie alimentară este de 380 de lei
pentru că tatăl se pare că nu muncește nicăieri .Dar chiar și suma asta o primește o lună da,două,trei luni Nu.
Eu sunt divorțată din anul 2000 .Am 31 de ani vechime cu un salariu de 1800 lei pe lună și nu am cum s-o ajut să-și plătească aceste credite.Deja a primit somații de
la cele 5 IFN că i se va opri bani din pensie.Problema e că numai eu mă ocup de medicamentele fiicei mele și ale nepotului meu pt.că nu toate medicamentele sunt compensate.
Când am întrebat-o cine a ajutat-o să facă aceste împrumuturi mi-a spus de o prietenă sau un prieten.
Întrebarea mea este ce pot face eu acum,pentru că dacă îi pune oprire pe pensie rămâne muritoare de foame și cred că sfârșește în balamuc pentru că oricum se internează la spitalul Alexandru Obregia de câte ori face crize.Ea e bolnavă din 2011 cu diagnosticul
Tulburare psihotică polimorf bipolară care în 2015 a degenerat și a făcut Schizofrenie Paranoidă Cronică.
Nu deține nimic pe numele ei,nici măcar un contract de energie electrică
Locuiește în casa socrilor mei care au decedat .
Cum gestiona eu această problemă când mi-e deabia îmi ajung banii și chiar și din puținul ăsta îmi ajut și fiica și nepotul?
Eu am toate actele ei medicale din 2011 până în prezent.
Oare mă puteți ajuta cu un sfat? Aștept răspunsul d-tră ,sănătate,și să fiți fericit de sărbători și în toate zilele vieții d-tră.

„La mulți ani”

Postat in data: 12 dec., 2022

Dupa cat timp poate fi pornita procedura de executare silita?
mobilo reclamatie

Am citit la dumneavostra pe site ca IFN urile nu pot declansa procedura de executare silita mai repede de 3 luni. Ba de fapt chiar 6, 90 zile de neplata reprezinta momentul cand creditul este declarat anticipat iar apoi trebuie sa treaca inca 90 de zile pana cand acesta poate fi inceput ca executare silita. Sper ca am inteles corect.

Am 2 credite cu intarziere de 60 de zile catre Ocean Credit si Mobilo. Acestia insista ca pot incepe executarea silita contractul meu avand titlu de executare silita. Am tinut sa le reamintesc de legea spusa de dvs pe site si ba chiar am gasit in contract aceste doua paragrafe.

“ Creditorul poate declara scadenta anticipata atunci cand Imprumutatul nu achita timp de 90 de zile consecutive ratele ajunse la scadenta.”

“ la aparitia oricaruia dintre cazurile de incetare precizate la art. 10.2 de mai jos sa denunte unilateral contractul de credit, cu consecinta declararii creditului exigibil si scadent anticipat dupa expirarea termenului legal minim de 90 de zile de la scadenta;

e. sa procedeze la executarea silita a IMPRUMUTATULUI, pentru recuperarea sumelor datorate, dupa expirarea termenului minim de 3luni de la declararea scadentei anticipate a creditului;”

Intrebarea mea este urmatoarea, este normal sa faca asa ceva? Cum ii pot opri sau ce pot face?

Din punct de vedere legal observ ca nu este okay.

Multumesc mult si ma scuzati de deranj.

Postat in data: 31 oct., 2022

Poate banca sa-mi puna poprire pe indemnizatia de crestere a copilului?

Postat in data: 31 oct., 2022

Daca Ocean Credit mi-a acordat un credit depasind gradul meu de indatorare, contractul poate deveni nul?
ocean credit reclamatie

Buna.
As vrea sa ma sfatuiti cu ceva. Detin un credit si un card de credit la BT, inca un cresit la CEC si un card de credit la Orange Money. Peste acestea recunosc am mai facut o somicitare la Ocean Credit pe care mi-au aprobat-o la valoarea de 4600 de lei. Banii pe care i-am folosit toti.. in aces sens daca Ocean Credit mi-a acordat acest credit depasind gradul meu de indatorare contractul poate deveni nul?

Postat in data: 03 oct., 2022

Banca poate lua toata pensia de pe card, la o poprire de la ANAF?

Bună ziua, domnule Coman!

Am o problemă legată de popriri pe venituri din pensii, nu știu cum să-i dau de capăt și vă rog să mă ajutați.

In primăvara acestui an, nașul meu, care este stabilit in Statele Unite din anul 2005, îndeplinind condițiile de pensionare, m-a împuternicit să-l reprezint la Casa de Pensii, pentru obținerea drepturilor aferente perioadei în care a lucrat în Arad. I-a fost emisă decizie de pensionare și i-am deschis cont la Banca Transilvania. Cuantumul pensiei este de 1200 lei.

Luna trecută am constatat că pe card i-a fost virată o anumită sumă de bani. După câteva zile, știind că urmează să primească o nouă pensie, am verificat din nou soldul de pe card și, spre stupoarea mea, am constatat că acesta era zero. De la casa de pensii mi s-a comunicat că pensiile au fost trimise integral băncii. De la bancă am primit un extras de cont în care sunt menționate două popriri, fără a mi se comunica instituția emitentă, doar id-ul și un număr.

Pe căi neoficiale, am aflat că popririle au fost emise de ANAF, pentru datorii pe care nașul le-ar avea din perioada 2003-2010, când desfășura activități de taximetrie.Nimeni nu l-a informat nici pe el și nici pe mine de existența acestor datorii și nici a acestor popriri. Nu ne-a fost comunicat nimic în mod oficial, nici de către ANAF, nici de către bancă și nici de către casa de pensii.

In aceste condiții, și ținând cont de prevederile legale referitoare la popririle veniturilor din pensii(nu poate să-i fie blocată întreaga pensie), dar și de faptul că ruda mea nu poate veni în țară, vă rog să-mi spuneți care sunt pașii pe care trebuie sa-i urmez, pentru ca acest om să beneficieze, totuși, de drepturile de pensie prevăzute de lege.
Cu deosebit respect,

Postat in data: 23 sept., 2022

Daca angajatul firmei are poprire, imi poate afecta contul firmei?

Bună ziua!
In luna iulie am deschis o mică firmă de construcții cu câțiva angajați!chiar astăzi am
primit un plic cu o executare silită a unuia dintre angajați care
are o datorie din 2016 la bancă! întrebarea mea este următoarea:Cei
de la bancă au dreptul de a.mi oprii mie că și angajator datoria
angajatului meu față de bancă?? îmi poate afecta contul firmei??
mulțumesc anticipat

Postat in data: 19 sept., 2022

BRD mi-a oprit alocatia copilului, pentru o descoperire de cont. E normal?

Am o descoperire de cont la BRD făcută în urma cu 5 ani ,anul acesta în luna iulie a expirat și banca mi.a oprit automat alocația copiilor plus un venit de la stat de 2500 lei Este normal asa ceva?

Postat in data: 11 sept., 2022

Are voie banca sa-mi traga alocatia copilului?

Bună ziua va rog ajutați-mă cu o informație timp de 3 ani de zile banca BRD mia luat toată alocația copilului eu alocația aia nu am văzut-o niciodată nici un leu are dreptul sa o facă vreau sa precizez ca am avut un împrumut la ei

Postat in data: 10 sept., 2022

Cat mi se poate opri din pensie pentru o poprire, daca am si indemnizatie de insotitor?

Soțul are o pensie de 1500 lei și tot pe cuponul de pensie are o sumă fixă de 1269 lei indemnizație pentru însoțitor. Are poprire de la 2 bănci și i-a pus poprire 50% din pensie Este corect? El are însoțitor pentru ca are și demență iar banii nu ajung. Va rog sa-mi spuneți dacă așa este bine.Multumesc anticipat.

Postat in data: 09 mai, 2022

Executorul poate calcula dobanzi si penalitati pentru creditul poprit?

am vut o poprire la un credit de la BANACA TRANSILVANIA in valoare de 39943 ron care a fost achitat in totalitate in luna septembrie.

Dupa aproape 5 luni de la achitarea popririi am primit adresa de la executor o alta poprire solicitata cf adresei tot de BANCA
TRANSILVANIA cu suma de 24000 ron reprezentand dobanzi si penalitati.

Intrebarea este daca executorul poate calcula dobanzile si penalitatile pentru creditul poprit?

Si alta intrebare.
Suma solitata de banca pentru acoperirea datoriei a fost de 28900 si creditul declarat scadent anticipat iar in adresa de la executor apare suma de 35100 ron.

In cazul in care creditul este considerat scadent anticipat se mai pot calcula penalitati?

Postat in data: 14 mart., 2022