Tag Archives: poate

Cat poate sa-mi opreasca din salariu daca am doua popriri?

Buna ziua..am și eu doua popriri una de 12546.01 si alta de 4538.77. dar una mi se oprește de către firma unde lucrez și alta direct prin banca..vreau sa stiu si eu cat are voie sa mi se oprească..

am salariu de 1750 din care 150 sunt decotul de transport si mi sa oprit odată de către firma 525 si de la banca 524..si am mai rămas cu 524…si decontul mi la bagat dupa 2 zile si am vrut sa l scot si am sunat la banca și nu am putut sa ii retrag pt ca executorul nu a deblocat suma de 150 RON..

adică mi sa oprit mi mult de jumătate de salariu..mi sa oprit din 1750 suma de 1226..este normal asa..ce pot face ? va rog sa îmi dai un răspuns.

Poate o banca sa-mi opreasca tot salariul pentru o datorie la alta banca?

Buna, as dori sa stiu daca poate sa imi opreasca salariul o banca daca salariul il iau la álta banca. Am o datorie de 2100 ron la Raiffeisen bank sí salariul este la OTP bank, pot sa imi opreasca tót salariul? Am salariul de 2300 roni. Imi vor trimite instiintare cand vor face poprirea? multumesc

Daca am oprire pe contul bancar, se poate lua si alocatia copilului?

Dragă domnule, soția mea are o oprire pe contul bancar, iar în contul respectiv intră și alocația la fată. Dar la bancomat îi
arată cont 0. Adică îi ia pe toți banca respectivă sau Executorul judecătoresc.

Întrebarea mea este: au voie să ia și alocația la fată? Vă rog frumos să mă lămuriți și pe mine. Vă mulțumesc

Cat mi se poate opri din salariu daca am trei banci restante?

Va rog frumos eu am trei rate bancare pe luna la toate am restante, cât pot sa îmi oprească fiecare din salariu pe luna?? Eu câștig 2000 lei și aprox. 300 lei bonuri

Daca fosta sotie este coplatitor la credit, ma poate da in judecata?

În urmă cu un an și jumătate am contractat un credit prin Prima Casă iar fosta soție este co-platitor. La momentul achiziționării nu eram căsătoriți deci casa este pe numele meu.

Ne-am căsătorit,am divorțat iar ea a rămas în contractul de credit. Am fost la bancă să rezolvăm acest aspect dar nu o pot scoate deoarece eu mai am un credit de nevoi personale în desfășurare și iar banca nu îmi permite să o scot momentan.Creditul va fi achitat după doi ani de zile.

Întrebarea mea este: După acești doi ani mă poate da în judecată? Țin să menționez faptul că la momentul semnării contractului de credit a fost întrebată de două ori de reprezentantul băncii dacă este de acord. Si-a dat acceptul verbal și scris că a luat la cunoștință. În contractul băncii este menționată doar co-platitor fără a avea drept la cotă parte din casă. Mulțumesc.

Cine si cum poate face amanarea ratelor la credite, conform normelor de aplicare a OUG 37/2020 [citeste tot]

Cine si cum poate amana ratele la credite, pe maxim 9 luni, conform Ordonantei Guvernului [citeste tot]
Poate banca sa imi ia tot salariul daca am doua popriri?

Buna, am deja o poprire din salar iar astazi am fost sa imi ridic banii de la bancomat si nu am reusit pt ca am fost instintat ieri ca mai am inca o poprire executorie. Poate banca sa imi ia toti banii si eu sa raman cu nimic?

Cat se poate opri din pensie daca am poprire?

Daca am o pensie de 1.000 de lei si doua popriri pentru doua datorii la doua banci, cat mi se poate opri lunar?