Etichete: executare

Raiffeisen m-a executat silit, iar acum ma ameninta cu o noua executare, pentru noi dobanzi. E legal?
reclamatie Raiffeisen

Buna ziua, am luat de la Raiffeisen un credit de 8800 de euro in 2008, in 2014 mi s-a poprit salariul pt suma de 10500 de euro . In 2017 am achitat suma din executare. Menționez ca de la serviciu au cerut executorului dovada încheierii însă nu au primit nimic.
Acum ma suna cei de la Raiffeisen ca am de plata 22000 de euro din dobânda , ca deși a fost executat silit creditul, spun ei ca dobânda continua.
Îmi oferă și o reducere de 80% , adică sa achit vreo 4600 de euro și îmi Închide creditul.
Ce este de făcut? Este legal ca pt un credit executat silit sa curgă in continuare dobânda?

Postat in data: 23 ian., 2022

Dupa 9 ani am primit executare la un credit BRD neplatit. E legal? Nu s-a prescris?

La un credit BRD de acum 9-10 ani, de 13000 lei, a venit executare proprire Portofolio dupa 9 ani, e legal? Nu s-a prescris?

Postat in data: 21 nov., 2021

Am primit o notificare de executare pentru un credit Provident mai vechi. Ce pot sa fac?
provident-reclamatie-CSALB

Bună ziua!
Am un credit la Provident, restant din 2012, în data de 29.10.2021 am primit o notificare de la un cabinet de executori judecătorești, ca dacă nu achit pana la sfârșitul lunii suma de 2.800 roni ma executa.
Ca as putea sa fac?
Multumesc,cu stima.

Postat in data: 30 oct., 2021

Pot face contestatie la executare pentru un credit vechi? Si cum trebuie procedat?

In anul 2007 am luat un credit pentru achizitie bunuri de la BRD FINANCE IFN, in baza deciziei de indemnizatie crestere copil. Un an mai tarziu am terminat indemnizatia de crestere a copilului si pentru ca firma la care lucram daduse faliment intre timp, am ramas fara servici si totodata mi-a fost imposibil sa mai platesc creditul, ultima plata in noiembrie 2008. Din diverse surse am aflat ca s-a emis hotarare judecatoreasca de executare silita pentru acel credit. In acest moment nu am proprietati pe numele meu si nici nu lucrez. Intrebarea mea este daca pot face contestatie la executare si cum trebuie procedat. Ps. Sunt executata de INTRUM DEBT FINANCE AG. MULTUMESC

Postat in data: 28 iun., 2019

Executorul mi-a pus poprire pe salariu si vrea sa-mi vanda si masina. E legal?

Va rog sa ma ajutati: am o poprire, mi-a venit pe salariu, dar la 15 zile am primit tot de la acelasi executor executare pe bunuri mobile, adica pe masina care este inscrisa pe numele meu cu adresa trimisa la serviciul de Inmatriculari pentru retinerea actelor masinii.

Ma intreb este legal cum procedeaza atita timp cat poprirea e facuta si se vireaza bani in contul respectiv? acesta doreste ca peste noapte sa achit debitul.

Va rog indrumati-ma unde pot sa merg sunt din Dolj iar executorul este din Craiova astept indrumari si sfaturi va rog va multumesc.

Postat in data: 30 mart., 2019

Este posibil sa se mai adauge creante sau dobanzi dupa executarea creditului?

Am un credit luat in 2006 la care am platit pana in 2010 dupa care nu am mai avut posibilitatea, dupa care am fost executat silit iar din 2013 pana in luna aprilie 2018 am platit suma din comunicare mai exact 17065 Lei.

Toate bune si frumoase pana pe 26 octombrie 2018, cand m-am trezit cu contul blocat iar interesandu-ma sa aflu ce este o poprire la aceeasi executare silita de inca 9800 Lei reprezentand creante (raspuns dat de cei care se ocupa de dosarul respectiv).

Intrebarea mea: este posibil sa se mai adauge creante sau dobanzi dupa executarea creditului? Cu mutumiri.

Postat in data: 07 nov., 2018

Daca au trecut 5 ani, pot contesta executarea pe motivul prescriptiei?

In situatia in care am un credit restant, la care ultima rata a fost efectuata acum 5 ani, in cei 5 ani nu am primit nimic acasa, nu s’a instituit poprire pe cont desi salariul intra in cont.

Am primit instiintare de poprire de la executor judecatoresc ieri si astazi mi s-au blocat toti bn din cont inclusiv tot salariul.

Ce sfat imi dati? Cum trebuie sa procedez?

Sa contactez un avocat ptr contestarea infiintarii popririi, avand in vedere ca au trecut 5 ani?

Postat in data: 17 ian., 2018