Este legal sa platesc penalizari la o poprire?

Buna ziua! In luna iulie am avut proprire pe salariu, suma 6200, luna aceasta vin cu cei 6200, insa executorul imi spune ca o sa primesc o alta instiintare si ca trebuie sa platesc penalizari la suma pe care am platit-o. Este legal sa am penalizari, atata timp cat in cei 6200 sunt deja penalizari si cheltuieli de judecata? Multumesc!

penalitati, datorii, poprire

penalitati, datorii, poprire

Conform legii, respectiv OUG Nr.52/2016 privind contractele de credit oferite consumatorilor pentru bunuri imobile, precum si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, in vigoare din 30 septembrie 2016, bancile, IFN-urile, firmele de recuperare sau executorii judecatoresti nu mai pot aplica niciun fel de penalitati la sumele datorate:

“Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea dobânzilor şi a dobânzilor penalizatoare.”

Asadar, dupa instituirea popririi nu se mai pot aplica penalitati sau alte dobanzi la suma datorata.

Va sfatuiesc sa-i transmiteti executorului judecatoresc aceasta informatie si sa-l intrebati de ce va cere sa achitati penalitati, daca legea interzice acest lucru.

Reveniti apoi la mine sa-mi spuneti daca ati rezolvat problema.

6 + = 11