Ce se poate face daca girantii nu platesc creditul?

In 2001 am facut cumparaturi la magazinul Flanco. Am avut 2 giranti. Marfurile au fost pt ei, imprumutul pe numele meu. Nu s-a mai platit din 2002. Acum. CREDIT EXPRES ma bombardeaza cu mesaje si telefoane sa le platesc datoria. In contractul de cumparare , cei 2 giranti de obligau sa plateasca ratele, in cazul ca nu platesc. Ce se poate face?

Daca dumneavoastra sunteti titularul contractului de credit, atunci veti fi nevoit sa achitati datoria, in cazul in care girantii nu mai platesc. Singura solutie este sa convingeti girantii sa achite datoria, dupa cum probabil ca v-ati inteles.

In cazul executarii silite, tot dumneavoastra veti fi primul care veti avea poprire pe salariu si conturile bancare si doar daca sunteti insolvabil executarea se va indrepta si spre giranti.

Pe de alta parte, spuneti ca imprumutul a fost facut in 2002, asadar destul de vechi. Se pune intrebarea de ce abia acum sunteti urmarit de recuperatori, pentru ca legea spune ca datoriile se anuleaza (se prescriu) dupa trei ani.

Va rog sa reveniti la mine pentru neclaritati.

7 − 6 =