retragere bani la bancomat

card-postbank-girocard-vpay
Pot sa scot bani in Romania de pe un card Postbank Vpay emis in Germania?

Buna ziua, am un card PostBank pe care l-am facut in Germania, le care incasez salariul. Daca merg in Romania, pot scoate si de acolo bani de pe el? E un card tip V Pay, Girocard, nu e Visa sau Mastercard. Multumesc

Nu pot sa scot bani de pe cardul Lloydsbank din Anglia. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am un card Lloyds Bank din Anglia, unde am fost la munca, si nu mai pot scoate bani de pe el, mi-l da afara din bancomat, imi spune ca tranzactia nu poate fi procesata. Nu stiu de ce, ca am mai scos bani de pe el. Puteti sa ma ajutati?

Cu ce card e mai bine sa platesc in strainatate: cu cel in lei sau cu cel in euro?

De multa vreme incerc sa aflu un raspuns concret la o intrebare. (pana acum am primit doar raspunsuri contradictorii)

Detin un card de debit in lei si unul in euro la Raiffeisen Bank. In functie de modul cum se fac conversiile care este cea mai convenabila metoda de plata in situatia

1. Plata in strainatate in EUROPA moneda diferita de euro de exemplu zlot polonez

Folosesc cardul de debit in lei sau cel in euro pentru reducerea costurilor?

2. Plata in strainatate in afara UE moneda evident diferita de euro

Folosesc cardul de debit in lei sau cel in euro pentru reducerea costurilor?

plafoane-bani-depozit-card-nickel
Ce inseamna limita de depozit (dépôt) de pe cardul Nickel?

Buna ziua, in mesajul primit de la Nickel cu situatia banilor de pe card imi apar limitele de bani pentru plati (paiement) de 1.500 de euro pe luna si retrageri de bani de la bancomat (retrait) de 800 de euro pe saptamana, dar imi apare si o limita de depozit, de 950 de euro, si nu stiu ce inseamna. Mi-au facut ei un depozit, din care pot sa scot bani? Ca eu nu stiu sa fi facut vreodata un depozit, pe card doar primesc salariul, fiind angajat in Franta. Multumesc

De ce nu pot retrage lire din bancile romanesti, fara sa mai schimb?

Bună ziua, am o mare ne’lamurire, de ce nu pot retrage din Băncile Românești strict Lira fără a mai face schimb????

E normal sa se faca de doua ori schimb valutar la o plata cu cardul MasterCard in Canada?

Mi-am luat un card Mastercard in lei de la Alior Bank pentru a-l folosi la cumparaturi in Canada, unde-mi vizitez nepotii, le-am spus asta celor de la banca, si mi-au spus ca pot sa fac cumparaturi cu el fara probleme, fara comision, si de asemenea pot sa scot bani de la bancomate, tot fara comision, dupa cum isi fac reclama: retrageri gratuite oriunde in lume.

Timp de doi ani am folosit cardul, insa recent, de cand mi-am pus pe telefon aplicatia de mobile banking Telekom banking, am constatat doua lucruri:

1. Mi s-a luat comision la retragerile de bani de la bancomate: de exemplu, 3 dolari pentru o suma retrasa de 100 de dolari

2. Mi s-a facut de doua ori schimb valutar, o data din lei in dolari canadieni, apoi din dolari canadieni in dolari americani, la cotatii dezavantajoase in urma carora am pierdut bani. Nu multi, dar timp de doi ani, cat am facut plati, se aduna.

Am intrebat la Alior, dar au dat vina pe MasterCard, mi-au spus ca asta e politica Mastercard. Eu vreau sa stiu daca este adevarat, iar daca da, de ce se procedeaza astfel. De ce nu se face o singura conversie, din lei in dolari canadieni? De ce trebuie sa se faca si conversia in dolari americani, pentru a nu pierde bani?

card-nickel-franta
Mi-a inghitit la bancomat cardul Nickel si nu vor sa mi-l dea inapoi. Ce pot sa fac?

Am un card Nickel luat de la un ghiosc Tabac din Franta, pe care incasez salariul, acum sunt in Spania, l-am bagat intr-un bancomat si mi l-a inghitit, iar cei de la banca nu vor sa mi-l dea inapoi, desi pe card e numele meu si am numarul cardului, identifiantul.
Imi spun ca trebuie sa merg in Franta. Ce pot sa fac?

Am scos bani de pe un card in euro ING la un curs de schimb valutar foarte mare. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am retras de pe cardul meu de euro o suma in euro in spania la un atm euronet worldwide, cardul fiind emis in Romania de Ing si este doar euro, si m-am trezit cu un asa zis schimb valutar din euro in lei si apoi iar in euro la un schimb valutar cu 11% mai mare, adica la 1000 euro mi-a facut un schimb valutar de 1140 euro, stiind ca am pus mere sa scot mere, am luat o asa teapa la o suma mare la retragere.,, inselatorie f grava. Vreau sa stiu daca legal pot face ceva. Va multumesc

Pot sa scot bani in Romania de pe un card Libretto sau Postpay?

Am un card Libretto de la Poste Italiane pe care primesc alocatie si vreau sa stiu daca pot scoate bani de pe el la bancomatele din Romania. Am inteles ca de pe cardul Postpay se poate.

ATM-ul mi-a eliberat mai putini bani decat am solicitat. Ce as putea face sa-mi recuperez banii?

In data de 21.11.2018 ora 15.52 am solicitat retragerea salariului din ATM-ul Raiffesen din Bank Poeni Teleorman, card emitent Raiffesen Bank. Am solicitat 2000 de lei cu chitanta, tranzactia a decurs normal primind chitanta cu suma solicitata, dar din suma de bani primita cand am numarat, constat ca imi lipseste 100 de lei.

Am sunat imediat la numarul de pe card la Raiffesen Bank dar fara rezultate. Am sunat la un alt numar de telefon, mi-a raspuns un operator careia i-am reclamat incidentul, apel inregistrat, amabil mia cerut integral o serie de dat inclusiv precizand si cate bancnote am primit si din care si datele de pe chitanta eliberata de ATM care cu greu le-am descifrat cu ajutorul unei lupe de marit deoarece imprimarea era indescifrabila din cauza lipsei de cerneala.

Optimist ca poate imi voi recupera banii, am trecut in asteptare. In date de 23.11.2018 primesc mesaj pe telefon ca “Solicitarea dumneavoastra cu nr. de inregistrare a fost inregistrata,vom reveni dupa finadizarea investigtiei in scurt timp).”

Intre timp in data de 29.11.2018, execut o noua retragere de la acelasi ATM de data aceasta am solicitat 1500 de lei. Dar iar ghinion, la numararea banilor in fizic lipsa 100 lei.

Reclam din nou incidentul unui alt operator unde semnalez ca sunt la un al doilea incident de acest gen si ca sunt in asteptarea unui raspuns inca neprimit. In data de 3.12.2018 primesc de asemeni mesaj cu numar de inregistrare idem ca primul.

In data de 6.12.2018, primesc mesaj la prima cerere ca “Solicitarea dumneavoastra necesita timp suplimentar de analiza. Depunem toate eforturile pentru a reveni cu un raspuns in maxim 30 de zile”.

In data de 13.12.2018, primesc din nou mesaj la cea de a doua cerere, idem cu prima, asteptare 30 de zile.

Dupa mai bine de o luna si jumatate de la primul incident, neprimind niciun raspuns, am apelat din nou callceter *2000 pentru a ma informa de cele doua reclamatii. Operatorul care mia raspuns a analizat baza de date si mia comunicat ca exista un raspuns la cerera mea ca in urma investigatiei tranzactiei, a rezultat faptul ca aceasta a fost finalizata corect, A.T.M.-ul eliberand integral suma solicitata. Adica am solicitat 2000 lei s-a eliberat 2000 lei, cand se uita si la cea de adoua cerere imi spune acelasi raspuns sec.

Am intrebat de ce nu mi sa comunicat asa cum mi sa promis prin mesajele primite, dar aceasta nu mia dat un raspuns. Am solicitat un raspuns scris asa cum mi sa precizat, ca in baza raspunsului primit sa fac demersurile necesare imi a recupera bani deoarece eu am intentia a merge mai departe cu reclamatia mea, eventual o plangere la politie si protectia consumatorului, sustinindu-mi sinceritatea mea ca nu am niciun motiv sa mint asupra celor doua incidente si de asemeni le-am precizat de erorile acestui ATM si cum isi explica ca am coleg care a folosit acelasi ATM si in urma tranzactiei i-a dat chitanta cu suma ceruta, dar bani nu a primit.

Precizand acestea in speranta ca fiind un apel inregistrat sa fiu auzit ca am argumente ca acest ATM are erori sau in cel mai rau caz fiind masluit.

In finalul convorbirii mi sa precziat ca voi primi raspunsul in scurt timp pe adresa de mail.

Din nou asteptare, trec trei luni sun din nou, ca astept un raspuns, din nou balbiala din partea operatorului care mai si iese din convorbire a se sfatui cu colegi ce raspuns sa-mi spuna, acesta mi-a spus ca nu de el depinde raspunsul ci de colegi de mai sus care numai ei imi poate da raspunsul scris, el putand doar sa solicite ca eu doresc un raspuns scris prin orice mod asa cum mi sa promis.

Desi am primit raspunsul verbal la insistentele mele de mai sus dar pana in aceasta data la aproape 4 luni, nu am primit raspuns asa cum au promis.

Dupa cel de al doilea incident nu mai folosesc acest ATM.

In 2017, acest ATM, in urma unei tranzactii, nu mia dat bani si cardul, cheltuiala pe banii mei ca sa intru in posesia cardului si a banilor.

Nu sunt singura persoana din cercul meu care sa nu avem probleme cu acest ATM.
Nu elibereaza o chitanta descifrabila usor de citit,
Va multumesc.