Etichete: alocatia

OTP Bank imi opreste din alocatia copilului. Ce pot sa fac?
OTP Bank refinantare credit

„Buna ziua domnule Coman ,sunt o mămică și nu reușesc să rezolv situația cu alocația copilului ,are o proprire pe contul la OTP Bank unde copilul încasează alocația și de vreo 2 ani i se oprește lunar 80 se lei în fiecare lună ,as dori daca se poate să mă ajutați să știu exact pașii de parcurs ,pentru a opri acesta situație ,va mulțumesc!o zi buna!”

Postat in data: 17 feb., 2024

Alocația copiilor se mai virează pe card, dacă este blocat?

„Buna ziua.
De câteva săptămâni un comerciant străin încearcă să-mi retragă bani din cont fără acordul meu. Astăzi am blocat cardul din aplicație. Întrebarea mea este,alocația copiilor se mai virează pe card dacă el este blocat?”

Postat in data: 05 dec., 2023

Pot scoate alocatia copiilor cu buletinul de la banca Raiffeisen?

„Am alocația la copii pe card la raiffeisan bnk o pot scoate și cu buletinul de la banca?”

Postat in data: 08 aug., 2023

Raiffeisen mi-a oprit alocatia copilului. Ce pot face sa recuperez banii?

Bună ziua am o rata la Raiffeisen bank și am întârziat cu rata și ei miau luat alocația la copil. ce pot face să-mi recuperez banii?

Postat in data: 11 nov., 2022

BRD mi-a oprit alocatia copilului, pentru o descoperire de cont. E normal?

Am o descoperire de cont la BRD făcută în urma cu 5 ani ,anul acesta în luna iulie a expirat și banca mi.a oprit automat alocația copiilor plus un venit de la stat de 2500 lei Este normal asa ceva?

Postat in data: 11 sept., 2022

Are voie banca sa-mi traga alocatia copilului?

Bună ziua va rog ajutați-mă cu o informație timp de 3 ani de zile banca BRD mia luat toată alocația copilului eu alocația aia nu am văzut-o niciodată nici un leu are dreptul sa o facă vreau sa precizez ca am avut un împrumut la ei

Postat in data: 10 sept., 2022

Alocatia copilului din Germania mi-a fost blocata in contul Sparkasse. Cum pot recupera banii?
sparkasse cont banca

Buna ziua ,soțul a lucrat doi ani în Germania și am băgat dosar de alocație , ne-a fost aprobat dar după ce banii au intrat contul a fost blocat. Contul este la sparkasse, mai avem vreo șansă să recuperăm acei bani? banii au intrat în 2021 in octombrie iar la începutul anului 2022 a fost blocat

Postat in data: 07 apr., 2022

Banca Raiffeisen are dreptul sa blocheze alocatia unui copil din Austria, pe motiv ca provine din alta tara?
reclamatie raiffeisen

Bună ziua! As dori sa vă întreb dacă banca Raiffeisen are dreptul să blocheze alocația unui copil, alocatie din Austria pe motiv că provine din alta tara .

Menționez că acest cont are proprire ,dar am înțeles că alocațiile fac excepție .De la banca mi s-a spus că doar alocațiile din Romania se pot ridica nu și cele provenite din alte țări .

Ce pot face eu in acest caz? Va mulțumesc!

Postat in data: 01 apr., 2022

Cum pot sa-mi recuperez alocatia copilului retinuta de banca?
poprire brd

Avand un credit neperformant, exigibil in prezent si in curs de executare si neridicand alocatia copilului din contul curent din anul 2014, am solicitat in luna februarie ridicarea acesteia la BRD.

Am putut ridica doar o treime din aceasta, suma de 7.800 lei fiind retinuta de catre Banca in timp pentru rate, dobanzi, comisioane de credit sau de cont curent.

Desi am facut numeroase reveniri catre Banca, solicitare la CSALB, nu s-a mai primit niciun raspuns de la Banca. CSALB nu mai raspunde iar ANPC are un termen de 45 zile de raspuns…

Ce pot face pentru a intra in posesia sumelor incasate cu titlu de alocatie copil, tinand cont ca alocatia este un drept inalienabil al copilui si conform Art.729 din Codul de Procedura Civila aceasta nu poate fi retinuta pentru niciun fel de datorii?

Multumesc anticipat pentru raspuns

Postat in data: 08 mart., 2022

Pot sa scot alocatia de pe cardul Raiffeisen, daca ghiseele s-au desfiintat?
raiffeisen-bank-reclamatie-refinantare-credit

Alocatia fiului meu intra pe un card Raiffaisen Bank, nici un alt venit doar alocatia. de câteva luni când vreau sa scot alocatia pe display-ul bancomatului scrie – 250 RON. am scos alocatia de la ghișeul băncii doar ca Raiffaisen Bank de la Tg jiu de luna aceasta nu mai are ghișeu de ridicat bani asa mi sa spus. nemaiputand ridica banii de la ghișeu, dacă încerc sa scot de la bancomat mi se opresc cei 250 de lei ? Și dacă da, ce este de făcut. Va multumesc

Postat in data: 06 sept., 2021

Daca am oprire pe contul bancar, se poate lua si alocatia copilului?

Dragă domnule, soția mea are o oprire pe contul bancar, iar în contul respectiv intră și alocația la fată. Dar la bancomat îi
arată cont 0. Adică îi ia pe toți banca respectivă sau Executorul judecătoresc.

Întrebarea mea este: au voie să ia și alocația la fată? Vă rog frumos să mă lămuriți și pe mine. Vă mulțumesc

Postat in data: 27 nov., 2020

ING a blocat alocatia copilului. Ce trebuie sa fac?
reclamatie ING Bank

ING a blocat alocatia copilului. Cui ma pot adresa? Executorul spune ca inca nu a trimis situatia si sa ma adresez tot bancii. Deci ma trimit ca mingea de fotbal de la unu la altu. Cum trebuie sa ma comport? Va multumesc anticipat!

Postat in data: 01 oct., 2020

BRD mi-a blocat alocatia copilului pe card si nu vrea sa mi-o dea. Ce pot sa fac?

Am avut un card la BRD in urma cu 3-4 ani, pe care incasam salariul si alocatia copilului. Acum salariul il primesc pe alt card, iar cand am fost la BRD sa scot alocatia, doamna de la ghiseu n-a vrut sa mi-o dea, pentru ca as avea o datorie mai veche la ei, mai intai sa platesc acea datorie si apoi pot se poate elibera alocatia. E normal asa ceva, sa blocheze banii pentru copil?

Postat in data: 01 iun., 2020

ING nu vrea sa-mi deblocheze contul pentru a incasa alocatia primita din alta tara. Ce pot sa fac?

Va rog sa ma ajutati sa rezolv o problema cu banca ING, care nu vrea sa-mi deblocheze contul pentru a incasa banii aferenti alocatiei pentru copil, primita din alta tara.

Banii sunt virati in contul de la ING cu specificarea prestatie familiala, iar cei din banca nu inteleg ca e vorba de alocatie, desi le-am trimis o adresa de la executorul judecatoresc, care confirma ca e alocatie.

ING imi cere traducerea legalizata din strainatate pentru a-mi elibera acei bani. Ce pot sa fac?

Postat in data: 24 sept., 2019

BRD nu doreste sa imi inapoieze banii din alocatia copilului: ce pot sa fac?

BRD nu doreste sa imi inapoieze banii din alocatia copilului pe motiv ca aveam comisioane de plata la contul de salariu, mentionez ca alocatia are un cont separat cu cel de salariu.

Postat in data: 21 feb., 2019