retragere numerar

Unicredit reclamatie
Cum pot sa fac o reclamatie la Unicredit, sa scot banii din cont?

Acum 2 luni am vandut niste pamant, iar banii de pe el mi-au fost virati in contul de Unicredit Bank. In primele 3 saptamani de la tranzactie, angajatii bancii m-au dus cu gura ca nu le merge sistemul, ca nu au cum sa imi dea nici cardul si nici banii. Apoi m-au programat ca sa imi scot banii, dar din motive personale nu am putut sa ma duc.

Cand am sunat dupa vreo 2 saptamani ca sa ma programez au inceput sa ma duca cu gura ca azi, ca maine, ca poimaine si asa mai departe.

Saptamana trecuta m-au sunat sa imi spuna sa ma duc la banca si sa fac cerere cu suma pe care vreau sa o scot. Am fost, am facut cererea si mi-au spus ca a doua zi sunt asteptata la banca la ora 11:30. Cand am ajuns acolo la ora indicata, inaintea mea era o doamna care scoatea bani, iar angajatii imi spun ca de fapt la ora 11:00 eram asteptata si ca ei nu m-ai au bani sa ma plateasca si pe mine si sa vin luni dimineata.

Saptamana aceasta luni la ora 9:00 eram la banca, cand m-au vazut angajatii imi spun ca e prea devreme si ca oricum iar nu le
merge sistemul si sa ma duc la cealalta sucursala. M-au dus acolo si o doamna draguta mi-a spus ca mai bin3 astept daca scadenta, fiind 09.09.2021, dar cu toate astea mi-a spus ca ma poate programa cum a fost miercuri, ieri ca sa pot sa scot banii. Insa ieri m-au sunat si mi-au spus ca nu au cum sa imi dea banii si sa vin azi.

Azi, cand s-au facut 2 luni de cand am banii in banca, m-au sunat sa imi spuna ca iar nu le merge la calculator ceva si ca maine sunt asteptata sa ii ridic, dar sincer nu stiu daca maine o sa ii scot sau o sa inventeze alte minciuni, chiar m-am saturat de banca asta pana peste cap.

Intrebarea mea este daca as putea sa le fac vreo reclamatie si sa imi vad banii?

raiffeisen-bank-clauze-abuzive-credite-chf
Pot sa scot alocatia de pe cardul Raiffeisen, daca ghiseele s-au desfiintat?

Alocatia fiului meu intra pe un card Raiffaisen Bank, nici un alt venit doar alocatia. de câteva luni când vreau sa scot alocatia pe display-ul bancomatului scrie – 250 RON. am scos alocatia de la ghișeul băncii doar ca Raiffaisen Bank de la Tg jiu de luna aceasta nu mai are ghișeu de ridicat bani asa mi sa spus. nemaiputand ridica banii de la ghișeu, dacă încerc sa scot de la bancomat mi se opresc cei 250 de lei ? Și dacă da, ce este de făcut. Va multumesc

card-george-bcr
Dacă am cont in lei la BCR, pot să scot cu cardul lire sterline de la ATM in Anglia?

Dacă am cont in lei in țară la BCR, pot să scot cu cardul lire sterline de la ATM in Anglia?

card-postbank-girocard-vpay
Nu pot scoate bani de pe cardul Postbank Vpay. Ce pot sa fac?

Nu pot sa scot bani de pe cardul Postbank Vpay, pe care l-am primit la munca in Germania. L-am bagat la toate bancomatele din oras, dar nu-mi spune nimic, doar ca nu-mi da bani. Ce pot sa fac?

card-postbank-girocard-vpay
Pot sa scot bani in Romania de pe un card Postbank Vpay emis in Germania?

Buna ziua, am un card PostBank pe care l-am facut in Germania, le care incasez salariul. Daca merg in Romania, pot scoate si de acolo bani de pe el? E un card tip V Pay, Girocard, nu e Visa sau Mastercard. Multumesc

Nu pot sa scot bani de pe cardul Lloydsbank din Anglia. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am un card Lloyds Bank din Anglia, unde am fost la munca, si nu mai pot scoate bani de pe el, mi-l da afara din bancomat, imi spune ca tranzactia nu poate fi procesata. Nu stiu de ce, ca am mai scos bani de pe el. Puteti sa ma ajutati?

plafoane-bani-depozit-card-nickel
Ce inseamna limita de depozit (dépôt) de pe cardul Nickel?

Buna ziua, in mesajul primit de la Nickel cu situatia banilor de pe card imi apar limitele de bani pentru plati (paiement) de 1.500 de euro pe luna si retrageri de bani de la bancomat (retrait) de 800 de euro pe saptamana, dar imi apare si o limita de depozit, de 950 de euro, si nu stiu ce inseamna. Mi-au facut ei un depozit, din care pot sa scot bani? Ca eu nu stiu sa fi facut vreodata un depozit, pe card doar primesc salariul, fiind angajat in Franta. Multumesc

De ce nu pot retrage lire din bancile romanesti, fara sa mai schimb?

Bună ziua, am o mare ne’lamurire, de ce nu pot retrage din Băncile Românești strict Lira fără a mai face schimb????

E normal sa se faca de doua ori schimb valutar la o plata cu cardul MasterCard in Canada?

Mi-am luat un card Mastercard in lei de la Alior Bank pentru a-l folosi la cumparaturi in Canada, unde-mi vizitez nepotii, le-am spus asta celor de la banca, si mi-au spus ca pot sa fac cumparaturi cu el fara probleme, fara comision, si de asemenea pot sa scot bani de la bancomate, tot fara comision, dupa cum isi fac reclama: retrageri gratuite oriunde in lume.

Timp de doi ani am folosit cardul, insa recent, de cand mi-am pus pe telefon aplicatia de mobile banking Telekom banking, am constatat doua lucruri:

1. Mi s-a luat comision la retragerile de bani de la bancomate: de exemplu, 3 dolari pentru o suma retrasa de 100 de dolari

2. Mi s-a facut de doua ori schimb valutar, o data din lei in dolari canadieni, apoi din dolari canadieni in dolari americani, la cotatii dezavantajoase in urma carora am pierdut bani. Nu multi, dar timp de doi ani, cat am facut plati, se aduna.

Am intrebat la Alior, dar au dat vina pe MasterCard, mi-au spus ca asta e politica Mastercard. Eu vreau sa stiu daca este adevarat, iar daca da, de ce se procedeaza astfel. De ce nu se face o singura conversie, din lei in dolari canadieni? De ce trebuie sa se faca si conversia in dolari americani, pentru a nu pierde bani?

onepay-card- mastercard-retragere-bani-romania
Pot sa folosesc cardul OnePay in Romania?

Am un card OnePay pe care primesc salariul in Anglia si vreau sa stiu daca pot sa-l folosesc in Romania, sa scot bani de pe el si sa platesc la magazine. Nu vreau sa scot toti banii de pe el aici, ca sa nu-i pierd si apoi sa fac schimb valutar.

Pot scoate direct lei la bancomate in Romania si sa platesc in magazine? Am inteles ca sunt niste comisioane si nu pot scoate toti banii de pe card.