Etichete: se pot

Se pot trimite lei intr-un cont de euro?

„Buna ziua ,as dorii sa ma ajutati cu urmatoarea problema.Acum aproape o luna cumnata mea mi a trimis din elvetia suma de 4000 ron.Precizez ca au fost trimisi in contul meu de euro pe care il detin la raiffeisen bank.Doar ca suma a fost trimisa in lei in contul de euro.Banii nu au ajuns nici la mine ca beneficiar si nici nu s au intors inapoi in contul persoanei care ia trimis.Multumesc.”

Postat in data: 04 dec., 2023

Firma de recuperari EOS m-a pus sa platesc si inflatia la o executare silita. Este legal?
EOS KSI firma de recuperare creante

Eu am avut un credit la OTP. A fost preluat de firma de recuperari EOS.Acestia (EOS) a obtinut o hotarare judecatoreasca definitiva in care trebuia sa achit suma de 28 324, 22 lei catre EOS si 3777,58 lei catre executorul judecatoresc Lar Viorel. In total 32 101,80 lei.

Acum ma trezesc, ca in loc de 32 101,80 lei am platit 35 400 lei. Am facut scandal caci vroiau mai mult. Mi-a zis ca asa a vrut EOS sa ii platesc inflatie. Dosarul s-a inchis acum cateva zile joi mai exact 24.11.2022. Considerati caci avem vreo posibilitate de a recupera diferenta? Am avut poprire pe salariu 22 luni si am platit separat 10 500 lei.

Se pot pune penalitati la poprire? Este posibil asa ceva? Este o HJ.DEFINITIVA SI IREVOCABILA

Va multumesc frumos

Postat in data: 25 nov., 2022

Au fost publicate normele de aplicare a Ordonanței privind amânarea ratelor la credite 2022?

Postat in data: 20 iul., 2022

Ce inseamna sa nu ai restante la amanarea ratelor al credite?

Știți cumva ce înseamnă să nu ai restanțe în ultimele 6 luni la amânarea ratelor? Mulțumesc

Postat in data: 18 iul., 2022

Trebuie sa platesc rata la credit luna asta, chiar daca am facut cerere de amanare?

Imi puteti spune daca s-au publicat normele metodologice pentru OUG90/2022 ?
Am facut solicitare in scris catre Alior Bank ,dar mi au spus ca nu poate da curs solicitarii pentru ca nu au aceste norme.
Peste 2 zile am scadenta la rata .Solicitarea am facut o de 2 saptamani .Trebuie sa platesc rata pe luna asta chiar daca am facut solicitarea de doua saptamani ?

Postat in data: 18 iul., 2022

De cand se pot depune cereri de amanare rate la credite?

Buna ziua, de când se pot depune cereri ptr amânare rate la un credit ?
Cei de la banca Unicredit spun că ei nu știu nimic …. Nu spune nimeni nimic despre amanarea ratelor …. Unde sunt normele care trebuiau sa iasa in 15 zile ? multumesc

Postat in data: 18 iul., 2022

Datoriile se sterg dupa 3 ani, daca nu se pot recupera banii?
reclamatie-flanco

Buna ziua. Am avut un credit luat prin Flanco in 2012 pt niște bunuri, am plătit o parte din credit pana prin 2014, dar rămânând fără servici la aceea vreme nu am mai putut plăti restul creditului, aproximativ jumătate fiind plătit…aproximativ 2000 de lei, valoarea creditului fiind de 4000. Anul asta am trecut pe la banca sa verific dacă mai am contul deschis la banca și mi-au spus ca am proprire pe cont in valoare de 4000 de lei. Locuiesc in străinătate din 2016 iar ratele au rămas neplătite. Știam ca dacă nu se pot recupera sumele de bani după 3 ani, datoriile se șterg…dar se pare ca după ce s-a predat datoria de la Flanco către diverse firme de recuperatori, datoria e încă acolo.
Trebuie sa apelez la avocați pt a scapă de proprietarul pe cont?
Mulțumesc.

Postat in data: 19 dec., 2021