Uncategorized

Am cerut la Hora Credit un imprumut cu 0% dobanda, dar am primit o linie de credit cu dobanda mare. Ce pot sa fac?
hora credit reclamatie

„Bună ziua!Va rog sa ma ajutați cu un „incident”cu HoraCredit. Am solicitat un împrumut fiind CLIENT NOU,în valoare de 1.000 lei ptr.30 de zile.Telefonic mi s-a aprobat 1.560 lei ,erau ptr.investigatii medicale ptr.care erau documente,ptr.1 an.

Eu am rambursat împrumutul la o luna,am achitat și o dobânda și acum am primit un răspuns la email cu dobânda peste dobânda. NISTE HOTI.Va rog sa ma ajutați.”

Postat in data: 11 dec., 2023

Am aflat ca am un proces cu Debt Collection Agency (B2Kapital). Ce trebuie sa fac?
b2kapital-debt-collection-agency

Simate domn Vasile Coman, va solicit ajutorul intr.o problema legata de firma Debit Collection Agenty LTD . Am primit in urma cu 7 zile o comunicare di care rezulta ca am un proces pe rol la Curtea de Apel Craiova pentru o datorie din 2013 neachitata la Provident .
Eu de 6 ani locuiesc in Germania , nu stiu daca au sosit si alte instiintari , dar acum vreau sa achit aceasta datorie . Va rog sa ma ajutati cu o informatie , un numar de telefon unde pot sa vorbesc pentru a rezolva aceasta problema pe cale amiabila . Va multumesc anticipat ! Cu respect

Postat in data: 10 nov., 2021

Cum pot fi sters din Biroul de Credit, pentru a putea lua un imprumut?
BCR, stergere, Biroul de Credit

Ma numesc R R si as vrea sa ma ajutati cu un sfat: am apelat la o firma de stergere din Biroul de credite si au reusit sa imi stearga 2 conturi din totalul de 4, la celelalte 2 conturi am asteptat prea mult in jur de 2 luni, sunt 2 conturi la BCR unul dintre ele este un card de cumparaturi iar celalalt este un descoperit de cont, sunt achitate prin popririle pe care le-am avut, nu imi aduc aminte daca am primit vreun sms in carre sa ma instiinteze ca ma raporteaza la Biroul de Credit, conturile ramase inca cu istoric negativ in Biroul de Credit este din 2018 raportat,ce sfat imi dati, se poate sterge pentru a imi lua un credit?
Multumesc frumos.

Postat in data: 04 iul., 2021

Se poate ridica poprirea daca ma inteleg cu banca?

Am o poprire pentru o datorie la banca si as vrea sa stiu daca se poate anula poprirea inainte de a plati toata datoria, prin executor. Se poate daca ma inteleg cu banca?

Postat in data: 01 oct., 2020

Justitia confima acuzatia ANPC ca Raiffeisen Bank si-a inselat clientii cu credite in franci elvetieni

Postat in data: 29 iun., 2020

Ferratum n-a vrut sa-mi amane rata la credit si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am luat un imprumtu de la Ferratum in luna octombrie, pe 6 luni, cu o rata de 800 de lei lunar. Eu in luna februarie am intrat in somaj, asa incat am trimis la Ferratum prin e-mail o cerere sa-mi amane rata, pe care trebuia s-o platesc in 22 februarie. Am primit raspuns abia in 24 februarie, ca nu se poate amana rata, iar acum doua zile m-au sunat sa-mi spuna ca m-au raportat la Biroul de Credit. Eu nu lucrez de oua luni, e normal ce au facut cei de la Ferratum? Ce pot sa fac? Multumesc

Postat in data: 17 apr., 2020

E teapa daca am dat bani cuiva sa ma stearga din Biroul de credit?

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca am luat teapa pentru ca am dat 500 de lei unei persoane care mi-a spus ca ma sterge din Biroul de Credit, unde am fost bagata de Provident. Au trecut doua luni, dar n-am mai primit niciun raspuns.

Eu am facut un imprumut la Provident in urma cu mai multi ani, plateam ratele la un agent, dar la un moment dat acesta n-a mai venit sa-i dau banii. De atunci, n-am primit nimic de la Provident, vreo instiintare unde sa platesc restul banilor, abia acum am primit o hartie de la firma de recuperare creante Intrum ca sunt datoare o suma mult mai mare decat am scos eu de la Provident. Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac.

Postat in data: 03 dec., 2019

Ce pot face să obțin o oprire mai mică de 33 la sută?

Eu am de luna asta o poprire…dar problema mea este veche, din anul 2007. Stind ca s-a prescris, mi-a blocat conturile cei de la Kruk si incepind de luna asta mi-a facut oprire. Ce pot face sa obtin o oprire mai mica de 33 la suta?

Postat in data: 17 oct., 2017

Se poate pune gaj pe imobilul din buletin chiar daca nu este pe numele meu?

Am o problema si as dori sa stiu ce solutii exista.
In decurs de un an de zile am luat un credit de la ING si BRD, ambele de nevoi personale in valoare de 55.000 respectiv 30.000.
Deasemenea am luat si 3 IFN uri.
Suma totala datorata pe luna ajunge undeva la 3.000 lei, insa din pacate numai pot face fata.
Salariul meu era de 3.500 insa acum voi schimba locul de munca si salariul va fi mult mai mic.
Eu nu am casa /masina / proprietati pe numele meu si as dori sa stiu daca nu le mai platesc, avand in vedere ca suma totala in prezent este undeva la 78.000 lei, inafara de poprire pe salariu ce imi mai pot face?
Este adevarat ca se poate pune gaj pe imobilul din Buletin chiar daca nu este pe numele meu?

Postat in data: 04 iun., 2017

Kredyt Inkaso ma ameninta cu judecata pentru o datorie la BCR. Ce pot face?

Buna ziua, avem si noi un credit luat de la BCR cu multi ani in urma adica 2008, suma era de 45000 lei pana in 2013, am platit apoi am mers la ei sa platim o suma mai mare 10000 lei si sa ne scada rata , dar nu au vrut sotul meu s-a suparat si de atunci nu am mai platit nimic, acum 1an , ne-a sunat cei de la kredit inkaso, ca avem o datorie la ei, am mers acolo am discutat cu ei si nu au vrut sa facem rata la ei in fiecare luna sa platim un 500 ron si tot asa nu le-am mai platit nimic, lunar ne vin hartii de la ei ca avem de inapoiat o suma de 31000 lei , si daca nu platim ne da in judecata, cam ce ne sfatuitii in privinta asta?

Postat in data: 28 feb., 2017

Mai sunt in baza de date a Biroului de Credit ca dator, daca am facut un imprumut acum 8 ani si nu l-am mai platit?

Am facut un imprumut acum 8 ani de zile si nu l-am mai platit, mai sunt in baza de date ca dator?

Postat in data: 20 feb., 2016

Recuperatorii mi-au blocat pensia de pe card la Raiffeisen. Ce fac?

Recuperatorii au blocat pensia fara sa ma anunte. Eu am platit banca, nu mai am chitantele, la Raiffeisen, azi cind m-am dus sa iau pensia pe card, nu mai aveam.

Postat in data: 17 oct., 2015

Pot fi poprite conturile dedicate implementarii proiectelor cu finantare europeana? Legiuitorul spune ca nu se popresc sumele reprezentand credite nerambursabile ori finantari primite de la institutii sau organizatii nationale si internationale pentru derularea unor programe ori proiecte.

Ori in cazul proiectelor cu finantare europeana, prin conturile de proiect de deruleaza atat sumele primite de la finantator, cat si contributia proprie.

Postat in data: 17 sept., 2015

Am depus dosarul pentru un credit la Volksbank, dar nu s-a aprobat. Ce pot sa fac?

Am depus dosarul pentru un credit la Volksbank in Alba Iulia, mi s-a zis ca indeplinesc toate conditiile, ca se aproba 100% si dupa 4 zile mi-a zis ca nu s-a aprobat, fara sa imi zica un raspuns concret …. ce pot sa fac?

Postat in data: 04 mart., 2015

Daca sunt angajat in Italia pot cere un credit la o banca din Romania?

„Daca am un salariu in Italia in jur de 700 euro lunar si ca atare un venit anual de peste 8000 de euro pot cere un credit de 10 000 euro in 5 ani in ro?!
Care sant documentele necesare si cat sant ratele lunare..va multmesc”

Postat in data: 13 ian., 2015