Etichete: sters

Cum pot fi sters din Biroul de Credit de Oney Bank?
oney bank reclamatie

„Am fost introdus in biroul de credit de către Oney bank,cum pot fi șters?

Nu am primit nicio notificare,am aflat in urma unei solicitari de credit la BRD .Am flat pe 1 februarie ,am si contactat telefonic si email firma Oney,dupa mai multe insistente acestia mi-au comunicat ca dosarul meu este la o firma de recuperari ,am solicitat un nr de cont sa achit suma restanta,dar mi sa refuzat motivand ca totul apartine de firma de recuperare.nu au vrut sa imi comunice numele recuperatorului,ca intr-un final dupa 20 emailuri trimese am aflat numele recuperatorului,dar fara nr de contact.

Pe data de 3 februarie am primit email de la Oney ca datorez162 lei.Luni am luat legatura cu firma de recuperar Veraltis,dar acestia nu aveau in baza de date niciun dosar cu numele meu,dupa alte telefoane date celor de la Oney si amenintandu-i cu ANPC-ul,acestia au trimes dosarul catre Velartis.,dupa care am fost instiintat de un agent velartis ca situatia mea a ajuns la ei si ca am de plata 459,3 roni.

Am achitat imediat suma 459,3celor de la Velartis si am trimes confirmarea platii catre Oney.Cei de la Oney mi-au trimes atestatul de incheiare a creditului dar raportarea mea la Biroul de Credit ramane pe4 ani,

Am solicitat o copie a contractului incheiat intre mine si Oney dar acestia mi-au trimes identitatea si datele de contact ale creditorului ,fara sa apara undeva scris numele meu,adresa sau telefonul.

Transmiterea mea in biroul de credit s-a facut de cei de la Oney fara a ma instiinta,prin niciun mijloc de comunicare.”

Postat in data: 09 feb., 2024

Raiffeisen nu mi-a sters ipoteca din AEGRM si mi-a fost respins un nou credit. Ce pot sa fac?

„Buna sera

In urma cu un an am beneficiat de ajutorul si sfaturile dumneavoastrs care mi-au fost de mare ajutor in speta respectiva.

Astfel in poveste mea cu bancile continua si am intampinat situatie. In urma cu ceva timp fosta mea sotie a incercat sa acceseze un credit imobiliar si a aflat cu stupoare ca este inscrisa in AEGRM ca fiind Codebitor la un credit facut in anul 2015, reesalonat in anul 2017 si inchis in luna octombrie 2022 la data scadenta. Acest lucru este demonstrabil si prin raportul pe care l-amnscos din biroul de credit si unde creditul apare ca fiind inchis si achitat la termen, fara intarzieri. Astfel incat creditul fiind inchis in luna noiembrie 2022 nu ar fi avut ce reportare sa se faca in luna martie 2023 pe un credit inchis de 6 luni.

Afland acest fapt dupa ce cererea de credit imobiliar i-a fost respinsa deja de principalii creditori din piata am fost la banca respectiva adica Raiffeisen, si am cerut stergerea inregistrarii abuzive, lucru care s-a rezolvat in 24h (prin acest aspect se dovedeste oarecum ca ei au fost In culpa) Insa acum este prea tarziu fiind deja refuzata creditarea de principalii jucatori.

Ma intreb sa imi cer dreptatea in instanta si vouam sa va cer parerea si ajutorul in aceasta privinta, daca considerati ca se poate face ceva si sunt sanse de a obtine niste daune de la ei.

Va multumesc!”

Postat in data: 25 dec., 2023

Cum pot fi sters din Biroul de Credit, pentru a putea lua un imprumut?
BCR, stergere, Biroul de Credit

Ma numesc R R si as vrea sa ma ajutati cu un sfat: am apelat la o firma de stergere din Biroul de credite si au reusit sa imi stearga 2 conturi din totalul de 4, la celelalte 2 conturi am asteptat prea mult in jur de 2 luni, sunt 2 conturi la BCR unul dintre ele este un card de cumparaturi iar celalalt este un descoperit de cont, sunt achitate prin popririle pe care le-am avut, nu imi aduc aminte daca am primit vreun sms in carre sa ma instiinteze ca ma raporteaza la Biroul de Credit, conturile ramase inca cu istoric negativ in Biroul de Credit este din 2018 raportat,ce sfat imi dati, se poate sterge pentru a imi lua un credit?
Multumesc frumos.

Postat in data: 04 iul., 2021

Cum pot fi sters de la Biroul de Credit de catre Cetelem?

Buna ziua, am avut in urma ca cativa ani un card Cetelem si am intarziat cu platile cateva luni, apoi am plecat din tara, iar cand m-am intors am platit toata datoria si l-am inchis. Acum am mers la banca sa-mi scot un credit, dar mi-au spus ca nu pot, pentru ca sunt raportat la Biroul de credit. Nu am stiut de problema asta, Cetelem nu mi-a trimis nicio notificare ca m-a raportat la Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac in acest caz, cum pot fi sters din baza de date? Multumesc

Postat in data: 03 iun., 2020