reclamatie Hora Credit

Mama mea de 74 de ani a facut 10 credite la IFN-uri si acum are de platit dobanzi de 4.000 de lei din pensia de 2.300 de lei. Ce pot sa fac?
supraindatorare credit online ifn

„Mama mea, in varsta de 74 de ani, cu afectiuni neuronale nediagnosticate legal (pentru ca refuza un control ce ar putea duce la internarea ei, are 9 pisici de crescut) m-a anuntat ca a contractat peste 10 credite de la 10 IFN-uri si are de platit 4.000 de lei pe luna doar dobanzi din pensia ei de 2.300 de lei. Sunt in stare de soc, salariul meu este de 5.000 de lei pe luna si am doi copii.

Va rog frumos sa imi spuneti daca am vreo sansa sa obtin legal informatii despre creditele mamei si care sunt consecintele daca nu le achita. Mi-a dat parole de acces in conturi care nu mai functioneaza.
Are credite la Ferratum Bank, Unicredit, Credit Expres, Viva credit, Smile credit, Ok credit, Hora Credit, Flex Credit … si inca “cateva” de care nu imi este clar daca isi mai aminteste sau doar se preface ca nu isi aminteste cum se numesc. Imi spune ca se poate imprumuta 40% din venit la cate IFN-uri vrea ea.

Cui ma pot adresa? ANPC? BNR? Biroul de credit?

Cum e posibil ca o batrana sa ajunga in situatia asta?…

Ii platesc intretinerea de 10 ani, ii hranesc pisicile si ii fac cumparaturi – nu a fost si nu este o batrana neglijata. A vrut mai mult decat i-am putut oferi eu si s-a supraindatorat. Iar acum imi cere sa platesc dobanzi de mii de lei.

Tot ce pot sa fac este sa ma indatorez la randul meu, la o banca, insa, nu la un IFN.
Dar cum pot identifica creditele si cum o pot opri sa faca altele?…
Probabil multi copii de 40 de ani se trezesc peste noapte in situatia mea.
Ma puteti ajuta cu un sfat? Ce ati face inlocul
meu?
Nu, nu o pot duce cu forta la medic :(„

Postat in data: 26 feb., 2024

Care este termenul legal in care Hora Credit trebuie sa-mi ramburseze sumele achitate in plus?
reclamatie hora credit

„Bună ziua, am avut un credit de 1300ron la hora Credit. În data de 2.02.2024 am făcut refinanțare la Ing iar creditul a fost achitat și de către mine direct din aplicația hora cât și de către Ing.
Din data de 5.02.2024 aștept sa îmi restituie suma de 1298.8 RON achitata în plus. Singurul răspuns este în cel mai scurt timp posibil.
Exista un termen legal în care ei pot rambursa sumele de bani?
Multumesc”

Postat in data: 19 feb., 2024

Este legal ca Hora Credit sa-mi ceara 7.000 de lei pentru un imprumut de 1.700 de lei?
reclamatie hora credit

„Buna ziua. Am imprumutat de la Hora credit 1700 lei, nu am reusit sa ii achit, iar acum dupa 150 de zile de întârziere am 6970 lei de plata, si dobanzile inca continua sa fie adaugate. In conditiile in care le-am trimis email-uri unde am solicitat un plan de rambursare sau o oferta ceva, intrucat nu pot achita acea suma, si au REFUZAT. Ce pot face in situatia asta?”

Postat in data: 09 feb., 2024

Pot sa fac refinantarea creditelor de la IFN-uri, daca am grad mare de indatorare?

„Am si eu o situatie in care observ ca se regasesc multi oameni.

Din nevoie de bani am apelat la 3 Ifn-uri pentru a obtine sumele solicitate. Din diferite cauze nu am putu sa mai achit ratele la timp, iar dobanzile penalizatoare au crewcut mai mult decat mi-as fi putut
imagina,vorbim aici de Credius,Hora Credit si Terra Credit.

Am mai facut plati partiale dar gradul de indatorare pare a fi destul de mare.
In aceasta situatie pot solicita la vreo institutie refinantare creditelor pentru a obtine o rata mai avantajoasa pentru toate cele 3?

Si inca o intrebare as mai avea, dupa cat timp se aplica executarea silita?!

Multumesc pentru eventualul raspuns!”

Postat in data: 24 ian., 2024

Unde reclam IFN-urile, daca nu au respectat gradul de indatorare la credite?
bnr grad indatorare ifn

„Din motive medicale (care nu s-au rezolvat inca), in anul 2022 si 2023 am facut mai multe credite la IFN-uri iar acum sunt in situatia in care gradul de indatorare este cu mult peste 40%, chiar 100%!
Va rog sa ma sfatuiti ?
Sa fac cerere pentru anularea creditului acordat cu depasirea gradului de indatorare intrucat
s-a incalcat Regulamentul BNR nr.6/2018?
Am scris si BNR-ului dar raspunsul nu ma ajuta.
Ce alte sfaturi imi mai puteti oferi?

Va multumesc cu anticipatie pentru bunavointa!”

Postat in data: 07 ian., 2024

Ce pot sa fac daca IFN-urile nu vor sa-mi restructureze creditele?

„Buna seara si La multi ani!
Va contactez in urma lecturarii unui articol si al raspunsului oferit de dumneavoastra unei persoane, situatie in care ma regasesc si eu. Desi am incercat insistent de 2-3 luni incoace sa obtin niste restructurari la credite IFN, nu reusesc sa obtin niciun raspuns pozitiv de la Hora Credit. Icredit si Ferratum.

Icredit ma bombardeaza incontinuu cu telefoane si mesaje pe whatsapp, prilej cu care am solicitat temporar o solutie, dar se prefac ca nu vad si cer plata (achit partial dar efectiv ma terorizeaza).

Hora Credit a ignorat absolut toate mailurile iar la telefon spun ca vor verifica si vor reveni cu un raspuns, iar raspusul este de fapt amenintarea permanenta cu Biroul de Credit, unde se pare ca m-au si raportat deja, fara ca macar sa fi depasit 30 zile de intarziere. Ferratum nici nu au sediul social in Romania si de 3 luni le scriu consecvent, dar raspunsul lor este ca nu se poate.

Va rog sa imi transmiteti cum ati putea sa ma ajutati si ce costuri ar fi, deoarece fiind cu aceste datorii, problema banilor este una delicata. Cu alte ifn-uri am rezolvat repede si convenabil dar cu acestia nu reusesc, nu vor.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat sau ajutor !
Toate cele bune!”

Postat in data: 03 ian., 2024

Dobanda la creditul Hora Credit trebuie platita din ziua semnarii contractului sau de cand au intrat banii in cont?
hora credit clauza abuziva credit

„Bună ziua!
Am cerut un împrumut de la un IFN( Hora credit) pe data de 31.12.2023, în jurul orei 09.30, am sunat în departamentul de informații pentru a afla dacă voi primi suma respectivă in aceeași zi, colega mi a transmis faptul ca voi primii banii in maxim o ora in cont.

Astăzi suntem în data de 03.01.2024 și nu am primit banii.Am sunat în fiecare zi la aceștia și mi au spus ca in nu ar trebui să fiu comisionata pentru aceste zile deoarece nu mi au intrat acești bani și să sun astăzi, am discutat astăzi cu un coleg și mi a transmis faptul ca, nu îl interesează ce am vorbit cu o colega sau cu alții, trebuie să achit acea dobândă deoarece atunci s a semnat contractul, deși mi s a spus foarte clar faptul ca voi primii banii in ziua in care am depus și solicitarea, altfel aș fi solicitat depunerea în ziua de 03.01.2024, dacă ar fi știut ca nu îmi vor fi virați.
Aș dori sa aflu părerea dumneavoastră.
Vă mulțumesc!”

Postat in data: 03 ian., 2024

Am primit mesaj de cod de activare de la Hora Credit. Ce pot să fac?

„Am primit mesaj de cod de activare de la hora credit dar n-am cerut nimic, acum câteva zile. Ce pot să fac?”

Postat in data: 29 dec., 2023

Hora Credit m-a executat silit cu 20.000 de lei, pentru un credit de 3.900 de lei! Ce pot sa fac?

„Saptamana trecuta am fost executat silit de catre HORA CREDIT fara sa fiu anuntat pentru un credit de 3980 lei la care trebuie sa restitui 20.000 lei , iar banca mi.a blocat in cont 50% din salariu … ci nu 33% asa cum scrie in actele primite . ce mai pot face?”

Postat in data: 20 dec., 2023

Am cerut la Hora Credit un imprumut cu 0% dobanda, dar am primit o linie de credit cu dobanda mare. Ce pot sa fac?
hora credit reclamatie

„Bună ziua!Va rog sa ma ajutați cu un „incident”cu HoraCredit. Am solicitat un împrumut fiind CLIENT NOU,în valoare de 1.000 lei ptr.30 de zile.Telefonic mi s-a aprobat 1.560 lei ,erau ptr.investigatii medicale ptr.care erau documente,ptr.1 an.

Eu am rambursat împrumutul la o luna,am achitat și o dobânda și acum am primit un răspuns la email cu dobânda peste dobânda. NISTE HOTI.Va rog sa ma ajutați.”

Postat in data: 11 dec., 2023

Ce pot sa fac daca IFN-urile nu vor sa ma ajute sa platesc creditele?

„Buna seara,
Na confrunt cu cateva credite la ifn-uri pe care nu le poti achita.

In data de 29.03.2023 am luat un credit in valoare de 650 de lei de la Smile Credit, dupa in data de 23.06.2023 am solicitat o linie de credit de la Viva Credit in valoare de 1630 lei, dupa am platit cateva luni si am ramas cu restante si am solicitat o linie de credit in valoare de 2590 lei de la Hora Credit in data de 19.09.2023, in data de 21.09.2023 si Mobilo Credit mi a aprobat un imprumut in valoare de 1500 de lei pentru 30 de zile. Nu este prima data cand am luat de la aceste institutii credite si le am achitat greu dar au foat achitate.

Acum din luna octombrie nu am mai putut achita deoarece am ajuns la niste sume colosale. Creditul de la Smile Credit a fost achitat 1222.57 de lei in data de 15.11.2023, la Viva credit am facut solicitare pt restructurarea creditului avand deja gradul de indatorare peste 40% din salariu, salariu meu fiind 3000 de lei.

Cei de la Viva au fostbintelegatori si am ajuns la un acord impreuna, la suma de 4160 de lei pe care o voi plati in 9 luni a cate 460 de lei pe luna.

Acum Hora Credit si Mobilo Credit nu vor sa gasim o solutie le-am trimis email unde le explicam situatia financiara nu mi s-a raspuns la solicitare doar de la Hora un mesaj standard unde spun ca ma vor suna ei si ambele firme mi au comunicat ca nu se poate face nimic deoarece am contract semnat cu ei pe 30 de zile si nu se poate schimba contractul si sa fac plata urgent ca voi fi executata silit. Sumele ajungand la Hora Credit in prezent este de 6060 de lei si Mobilo Credit de 3329 de lei. Banii acestia nu i pot da dintr un salariu de 3000 de lei si ei nu vor sa ajungem la un acord platind o suma mica pe luna si achitand integral esalonat. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns si ce pot face mai departe pentru a nu ajunge la poprire pe salariu deja sunt in biroul se credit si nu pot face un credit la o banca normala deoarece am contractul de munca pe o perioada determinata de 1an.

Va multumesc frumos!”

Postat in data: 22 nov., 2023

Cum pot face radierea din Biroul de Credit?

„Bună seara,

Întâmpin o problemă cu cei de la Hora Credit. Am avut un credit la ei la începutul anului. Am rămas fără loc de muncă și nu am reușit să plătesc creditul, de la 1000 RON, am ajuns la aprox. 2000
RON.

Îi sunam de fiecare dată, am plătit cat am putut până am scăpat de acest credit. Le-am solicitat pe e-mail radierea din Biroul de Credit, răspunsul lor fiind negativ, deoarece nu am respectat contractul, deși le-am explicat situația de fiecare dată.

Doresc să știu dacă există o altă modalitate încât să pot scăpa din Biroul de Credit.”

Postat in data: 12 nov., 2023

Este legal ca Hora Credit sa-mi transfere bani in cont, fara sa stiu cat am de platit?

„Bunã,am fost sunatã de cãtre cei de la hora credit şi am vb cu un domn care a zis cã imi trimite un mesaj sã apãs pe un link pentru detalii şi in momentul in care am apãsat deja ei imi transferau banii in cont,binențes cã nu vroiam nici o sumã mai ales cã nu
ştiam suma ratele care vor fi şi etc,asta sa intâmplat in 25.10.2023 şi in 27.10.2023 am returnat suma,am tot sunat la ei au zis sã le trimit email cu dovada plãții şi am trimis,ei zic cã nu au primit emailu.ce am de fãcut ?cã nu vreau sã mã trezesc cu
ratele lor imense,sã imi lichideze contul aş vrea.vã mulțumesc”

Postat in data: 30 oct., 2023

Hora Credit nu raspunde la cererea de refinantare si reesalonare a creditului. Ce pot sa fac?

„Bună ziua!

Va scriu deoarece am mai multe credite, unele restante, si nu mai reusesc achitarea lor. Am reusit sa fac angajamente de plata peste tot mai putin la Hora Credit, nu imi raspund la mail-urile legate de refinanțare, plata esalonata. Sunt plecata din tara si nu ii pot contacta telefonic.
Când am solicitat altceva, au răspuns la mail, insa cand am cerut o soluție in repetate randuri, nu au raspuns.

Exista vreo soluție in acest caz?

Mulțumesc”

Postat in data: 23 oct., 2023

Cum fac ca Hora Credit sa ma stearga din Biroul de Credit?
hora credit biroul de credit

„În anul 2022 am dorit să fac un credit la hora credit mi să aprobat dar am văzut dobânda am refuzat în momentul în care mi să trimis prin mail planul de rambursare totodată mi să transferat și bani .

Am sunat la ei spunând ca nu doresc creditul deoarece e prea mare dobânda.dar pe ziua respectiva mi sa cerut comision eu returnnd bani înapoi în momentul în care mi sau virat în cont.

Nu am fost deacord să plătesc dobânda deoarece nu am folosit nici un leu de la ei .Am plătit dobânda după o perioadă dar ei m -au raportat la biroul de credit ,acum nu mai pot să fac nici un împrumut deoarece nu vor să mă șteargă.”

Postat in data: 28 sept., 2023

De ce documente am nevoie pentru refinantarea creditelor de la IFN-uri?

„Buna seara, la ce fel de documente se refera aici Banca Transilvania?
Tin sa precizez ca am nevoie de o refinantare cu care sa inchid 4 IFN-uri si care sa imi aduca si credit de la CEC la ei, daca ajuta.
CEC 20000, 16200 ramasi
Ferratum- 2300 lei
Viva Credit- 1700 lei
Hora-2600 1221 ramasi
7Credit- 2700 ramasi, 2000 luati

Pot refinanța credite de la alte bănci sau IFN-uri, prin Creditul Direct?
Da, cu Creditul Direct poți refinanța orice credit sau card de credit deținut, cu condiția prezentării de documente justificative.”

Postat in data: 12 aug., 2023

Cum pot sa anulez un contract de credit cu Hora Credit?
hora credit anulare contract

„Vreau sa anulez un contract cu Hora Credit pentru că nici nu l-am semnat”

Postat in data: 02 aug., 2023

Ce fac daca nu pot plati creditul la Hora Credit?

„Bună seara. Acum 3 luni am accesat un credit de la cei de la Hora credit. O mai făcusem și în trecut dar n am avut probleme cu plata lor. Acum la un credit de 2000 RON nu am putut face plata luna următoare din motive financiare. În 2 luni creditul ajunsese la aproximativ 5000.

M au sunat de câteva ori și le-am spus ca eu nu pot face plata acestei sume exagerate la care nici nu m am gândit ca va ajunge. Îmi cereau sa fac plăti parțiale de 1000 de RON pe luna dar asta însemna că luna viitoare ajungeam la aceiași suma. Acum 3, 4 zile am primit mesaj ca s a demarat procedura de executare silita….
Cred ca în prezent, la 3 luni de la accesarea creditului suma totala a ajuns la 7000.Ce pot face?”

Postat in data: 27 mai, 2023

Hora Credit mi-a dat mesaj ca am de achitat o rata mai mare decat cea din grafic. Unde pot sa fac reclamatie?
hora credit grafic credit

„Bună ziua.

Doresc sa fac și eu o reclamație împotriva hora credit. Astăzi, 28.03 având data scadenta conform graficului, am primit mesaj ca eu am alta suma de achitat!
Atașez dovezi.”

Postat in data: 28 mart., 2023

Nu mai pot plati creditul, din cauza dobanzilor prea mari. Ce pot sa fac?
hora credit stergere biroul de credit

„Am luat un credit de la ifn hora de 2000 de ron și am tot platit dobânzi acum nu am mai achitat și am ajuns la 7000 să achit nu stiu ce pot face.Mai am și alte credite și am agradul de indatorare foarte mare”

Postat in data: 02 mart., 2023