reclamatie Hora Credit

hora credit dobanda dae
Cum pot sa fiu șters din Biroul de Credit de Hora Credit, pentru ca mi-au acordat un credit cu depășirea gradului de îndatorare?

Bună ziua! Cum as putea sa fac sa fiu șters din biroul de credit de hora credit pentru ca mi au acordat un credit de 3000 lei cu depășirea gradului de îndatorare cu toate ca au verificat biroul de credit când mi au împrumutat banii și au văzut ca mai aveam 3 credite active a căror rate depășeau venitul, poate ma puteți îndruma cum ar trebui să procedez unde si care ar trebui să fie formularea cererii de stergere. Mulțumesc!

hora credit stergere biroul de credit
Pot fi scos din Biroul de Credit de IFN-uri, daca mi-au dat credite cu grad de indatoare de peste 100% din venit?

Bună ziua! Pot fi sters din biroul de credit de ifn uri ca hora credit care mi au acordat credit chiar dacă aveam depășit gradul de îndatorare de 40 % și totuși ei mi-au acordat credit de am ajuns la grad de îndatorare de peste 100% din venit?

hora credit stergere biroul de credit
Este legal sa mi se mai perceapă penalități, dacă creditul a fost declarat scadent anticipat?

Buna ziua. Am un credit la Hora Credit și sunt restant. Am primit înștiințare de la ei ca, creditul meu a fost declarat scadent anticipat și în continuare mi-i se vor calcula dobânzi penalizatoare în fiecare zi. Este legal sa mi-i se mai perceapă penalități dacă creditul a fost declarat scadent anticipat?
Multumesc frumos.

dobanda credit hora credit
Hora Credit mi-a pus dobanzi foarte mari la credit, iar acum ma ameninta cu executarea silita! Ce pot sa fac?

„Am primit o linie maxima de credit de 1710 lei de la Hora Credit, din care am plătit 450 lei , dar a crescut chiar mai mult până luna următoare în care trebuia să plătesc diferența, în afară de acest lucru situația actuală este plată în rate de 3765.15 și
pentru a încheia datoria , care îmi este peste puteri.

Deși am rugat să ajungem la o înțelegere pt a putea plăti datoria în rate, mă amenință cu executarea silită și că deja a raportat dosarul către departamentul executării silite, menționez că le-a am spus situația mea că stau cu chirie, că îmi este imposibil să plătesc tot odată și să nu mai mărească datoria cu dobânzi peste dobânzi , penalități peste penalități ,

totul este în zadar, ce este de făcut, mi se pare un mare abuz, cămătărie, nu a făcut
nimeni o crimă că a făcut un împrumut, sunt care nu se ajung cu banii, spunem pentru nevoi personale, de fapt poate pentru tratament , terapii la un copil cu nevoi speciale cum este cazul meu și cu miile în aceiași situație, dobânda este peste suma împrumutată în continuare creștere, parcă această nenorocire este fără ieșire, ce să fac?

Sfat : numai împrumutați oameni buni și aveți grijă de la cine că cădeți în mână cămătarilor cu acte în regulă, sper să dispară de pe piață astfel de proceduri exagerat de abuzive!!!”

hora credit reclamatie
Care sunt conditiile generale de acordare a creditelor Hora Credit? [citeste tot]
Care banci si IFN-uri raporteaza restantele la Biroul de Credit?

Care sunt bancile si IFN-urile care raporteaza restantele la Biroul de Credit?

Ce solutie ar fi sa achit restantele la IFN-uri?

Buna seara .am niste IFN ne achitate si ceva restanțe. ce solutie ar
putea fi sa le pot achita.va mulțumesc.

Se pot depune cereri pentru amanarea ratelor la credite, conform OUG 90/2022?

Îmi puteți spune vă rog dacă se pot depune cererile pentru amanarea ratelor? Am văzut că s au aprobat actele normative.
Mulțumesc

Icredit credit reclamatie
Cum fac cerere de stergere din Biroul de Credit pentru Icredit si Hora Credit?

Buna ziua , as avea si eu nevoie de 2 cereri de stergere BC pentru Icredit ( Achitat prin propire ) si Hora Credit ( Achitat integral ) , doresc sa fac cerere prin intermediul contului din BC . va multumesc anticipat !

Exista o cerere tip pentru amanarea ratelor la credite?

Îmi puteți spune, exista o cerere tip pentru amanarea ratelor la credite, conform OUG 90/2022 ? Multumesc

Am credite la 9 IFN-uri si nu le mai pot plati. Ce pot sa fac?

Am 9 credite IFN ( Viva Credit, Credius, BSG Credit, Ferratum, Hora Credit, CreditFix, Mozzipo,Terra Credit, SimpluCredit ). Ma apropii de cele 3 luni de zile de neplata a ratelor si a linilor de credit. Ratele depasesc cu mult venitul meu lunar.

Inteleg ca executarea silita nu incepe dupa aceste 3 luni decat dupa alte inca 3?

Ce solutie am pentru a nu fi executat silit?

Multumesc de raspuns!

reclamație hora credit
Cum scap de creditele de la IFN-uri? Nu vor sa mi le restructureze și nu pot face nici refinanțare!

„Va rog să-mi dați un sfat: am mai multe credite la IFN-uri și nu mai pot plăti, din cauza dobânzilor prea mare. De exemplu, de la Hora Credit am luat 1.500 de lei și am de plata 10.300 de lei după 12 luni, în rate la doua săptămâni și cu dobânda zilnică.

Am vorbit cu cei de la Hora Credit și le-a spus să-mi restructureze creditul, dar au spus ca așa ceva nu e posibil. Am încercat sa restructurez la bănci aceste credite de la IFN-uri, dar nu mă încadrez, din cauza scorului Tico mic, nu am întârzieri. Ce aș putea face sa scap de creditele de la IFN-uri?”

Stergere Biroul de Credit
Cum pot sterge din Biroul de Credit creditele online de la IFN-uri?

„Buna ziua. Aș avea nevoie de ajutorul dumneavoastră pentru ștergerea din Biroul de Credit. Mias dori sa fac un credit pentru un apartament și încă rezult cu negativ.

In urma cu 4 ani am aplicat la credite online tip HoraCredit, Oceancredit și încă 2 e societăți similare cu credite pentru sume de maxim 2000 de lei. sunt plătite toate dar cu intarziere. la activ mai am un credit la Provident care este in curs de plata.

ideea e că rezult in baza de date la anaf și aș dori sa mi se șteargă biroul de credit.”

Cum se face amanarea ratelor la credite

Care sunt conditiile pentru amanarea ratelor la credite?

OUG 50 din 2010 privind contractele de credit pentru consumatori, actualizata

„Care este legea privind contractele de credit?”

hora credit stergere biroul de credit
Hora Credit m-a raportat la Biroul de Credit fara sa ma anunte. Ce pot sa fac sa ma stearga?

„Va rog dacă puteți sa ma ajutați am avut credit la hora mau raportat la birou de credit și după ce mau sunat și miau spus ca mau raportat iam rugat sa ma șteargă din biroul de credit au spus ca să plătesc ca după ma șterg. Acum ma rog de ei ca să mă
șteargă și ca să îmi spună axi ca nu ma mai șterg ce este de făcut va rog ajutatima”

hora credit reclamatie
Hora Credit nu vrea sa-mi inchida linia de credit, daca nu platesc dobanda. E legal?

„Bună ziua. Am o întrebare. Ieri, duminica seara, am făcut o solicitare la Hora Credit pentru un împrumut de 300 RON. M-am trezit cu o linie de credit aprobata de 2000 de lei.

Astăzi am sunat la ei sa o închid – nu aveam nevoie de linie de credit și mi-au spus ca o pot închide dacă plătesc dobânda 80 de Ron – bani în plus fata de cei 2000 de Ron.

A se menționa ca banii respectivi nici nu au intrat măcar încă în contul meu și de pe o zi pe alta am de returnat 80 de Ron în plus ca să închid linia. E legal??”

hora credit reclamatie
Hora Credit ne contacteaza abuziv! Unde putem face reclamatie?

„Bună ziua,
Am găsit emailul dvs pe un forum. Avem n solicitări scrise către hora credit pentru dezabonare. Creditul a fost achitat. Eu desfășoară campanii de phising pentru racolare clienți. Ne contactează abuziv. Cum considerați ca putem continua? Mulțumesc! Ma gandeam ANPC, politie? Alte idei?”

hora credit ifn
Am luat un credit de 100 de lei fara dobanda de la Hora Credit si am ajuns la o datorie de 2.000 de lei. Ce pot sa fac?

Dupa ce am luat un credit de 100 de lei fara dobanda de la Hora Credit, am ajus la o datorie de aproape 2.000 de lei.

Prima data am luat 100 de lei si i-am platit dupa 5 zile fara dobanda. A doua zi am luat 210 lei si am platit dupa 9 zile 252 de lei. In aceeasi zi am mai luat 500 de lei si dupa 15 zile am platit 660 de lei. In aceeasi zi am luat alti 670 de lei si dupa 15 zile am platit 885 de lei. Ziua urmatoare am luat inca 720 de lei si dupa 11 zile am platit 893 de lei. In aceeasi zi, 26 aprilie, am luat 870 de lei, pe care nu i-am mai putut plati, pentru ca la data scadenta, in 9 mai, adica dupa 12 zile, ar fi trebuit sa platesc o dobanda de 243 de lei si o penalitate de inca 243 de lei, in total 1.357 de lei.
Pentru a prelungi termenul de rambursare a imprumutului trebuia sa achit 487 de lei.
Acum, am de platit in total 1984 de lei.
Ce pot sa fac?

hora credit ifn
Hora Credit nu vrea sa ma scoata din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Bună seara, am avut un credit la Hora Credit, l-am achitat dar nu vor sa scoată din biroul de credit. Nu am fost notificat în scris că mă vor baga în biroul de credit în termenul de 15 zile conform legii, nu vor să ne înțelegem pe cale amiabila, doresc sa accesez o finanțare pe firma pentru a ne putea dezvolta dar nu putem până nu scăpăm de aceasta problema.