hora credit reclamatie

„Bună ziua!Va rog sa ma ajutați cu un „incident”cu HoraCredit. Am solicitat un împrumut fiind CLIENT NOU,în valoare de 1.000 lei ptr.30 de zile.Telefonic mi s-a aprobat 1.560 lei ,erau ptr.investigatii medicale ptr.care erau documente,ptr.1 an.

Eu am rambursat împrumutul la o luna,am achitat și o dobânda și acum am primit un răspuns la email cu dobânda peste dobânda. NISTE HOTI.Va rog sa ma ajutați.”

Hora Credit v-a inselat, intrucat, in loc de un credit pe 30 de zile cu dobanda 0, asa cum ati cerut, v-a acordat un credit tip linie de credit, pe o perioada de un an, cu dobanda 0 doar in primele 7 zile.

Dobanda Anuala Efectiva (DAE) pentru restul perioadei, de pana la un an, este foarte ridicata, si anume 69.467% (saizeci si noua de mii), adica in jur de 4.000 (patru mii) de ori mai mare decat la un credit bancar, unde DAE este in jurul a 17% pe an.

De aceea, sfatul meu este sa trimiteti o reclamatie la Hora Credit, in care sa solicitati anularea creditului, intrucat ati primit un alt tip de credit decat cel solicitat si nu ati fost informata in mod adecvat inainte de semnarea contractului.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la Hora Credit, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

2 raspunsuri la “Am cerut la Hora Credit un imprumut cu 0% dobanda, dar am primit o linie de credit cu dobanda mare. Ce pot sa fac?

1. h

Va mulțumesc ptr.interventia D-voastra în „incidentul”cu HoraCredit!Am primit acest email datat în 15 dec. a.c. prin care confirma ca am achitat împrumutul,ca pot efectua o noua tragere . Am înțeles ca au închis contractul de împrumut. VA MULTUMESC MULT !Cred ca vor înceta sa ma urmărească ptr.dobinda peste dobânda!Sint plecata din tara ,vă doresc multa sănătate și Sarbatori Binecuvântate, Luminate!!

Contractul de credit Hora Credit inceteaza prin executarea obligaţiilor contractuale, deci puteti sta linistita, daca ati platit conform contractului.

Totusi, sfatul meu este sa fiti atenta cand mai faceti un imprumut la Hora Credit, pentru ca dobanda este foarte mare si riscati sa ajungeti supraindatorata.

− 2 = 1