Etichete: amanare rate credit

Cum pot depune online o cerere pentru amanarea ratelor la BRD?
reclamatie brd

„Buna ziua. Îmi doresc să fac o amânare de rate pentru un credit de nevoi personale pentru 2 luni de la BRD și nu știu procedura online pentru a depune o cerere.”

Postat in data: 17 ian., 2024

Cum se face amanarea ratelor la Provident?
reclamatie provident

„Mă puteți ajuta cu o amânare a ratelor la provident ?”

Postat in data: 09 ian., 2024

Cum pot sa aman ratele la Unicredit?
Unicredit reclamatie

„Am un credit ipotecar la Unicredit Bank și vreau sa aman 3 luni ratele bancare. Care e procedura și ce demersuri sunt cele mai bune ptr a rezolva?”

Postat in data: 29 dec., 2023

Ce fac daca nu pot plati rata la creditul Unicredit?

Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc
Ce fac daca nu pot plati rata la creditul Unicredit?
Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc

Postat in data: 29 dec., 2023

Se mai poate aplica pentru amanarea ratelor la credit la OTP Bank?

Am incercat sa vad daca mai pot amana ratele la OTP pentru 2022 si, conform informatiilor de pe site-ul lor, ultima zi in care au acceptat solicitari in acest sens a fost 28.08.2022. Din informatiile pe care le detineti se mai poate aplica pentru aceasta amanare de rate?
Am incercat sa scriu si email la office@otpbank.ro si mi s-a intors inapoi nelivrat emailul.
Va multumesc frumos pentru ajutor.

Postat in data: 10 oct., 2022

Banca Romaneasca nu m-a informat despre amanarea ratelor la credit. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am 2 credite de nevoi personale la Banca Romanesca, eram
interesat de amanarea ratelor conform oug 90/2022, am sunat la banca
prin luna august la ineput, mi-au spus ca inca nu au aprobat nimic, sa
verific site-ul lor, l-am verificat periodic, nu au pus nimic, nicio
informatie, nimic legat de amanare, am sunat astazi la banca iar
dansii mi-au raspuns ca termenul a fost pana pe 26.08.2022, cum as fi
putut eu sa aflu de aceasta prvedere daca ei nu au informat in niciun
fel, ma puteti indruma unde sa fac o sesizare/plangere?

Postat in data: 11 sept., 2022

Alior Bank mi-a respins cererea de amanare a ratelor. Ce pot sa fac?

Am primit mail-ul de mai jos de la Alior Bank in legatura cu amanarea ratelelor conform OUG 90/2022.
Dati mi va rog un sfat.Mai pot face ceva ?

Stimate client ,

In urma solicitarii primite din partea dumneavoastra privind suspendarea
la plata a ratelor datorate catre banca, va informam ca, in conformitate cu
prevederile OUG 90/2022, cererea dumneavoastra a fost respinsa din
urmatorul considerent:

– Creditul pe care il detineti prin oferta Telekom Banking
inregistreaza restante în ultimele 6 luni înainte de data solicitării
suspendării obligaţiei de plată.

Pentru orice intrebari suplimentare sau nelamuriri, va stam la dispozitie
24/7 la telefon 021 9253 (numar apelabil din orice retea din Romania, cu
tarif normal), +40 21 796 74 00 (numar apelabil din strainatate, cu tarif
normal) sau pe adresa de e-mail contact@telekombanking.ro.

Echipa Telekom Banking

Postat in data: 26 aug., 2022

Este normal sa creasca atat de mult soldul final al creditului, dupa amanarea ratelor?
cost amanare credit

Postat in data: 15 aug., 2022

Viva Credit nu vrea sa-mi amane ratele la credit. Este legal sau un abuz?
viva credit linie de credit

Am un credit la “VIVA Credit”, aceștia m-au contactat după ce am făcut solicitarea și mi-au spus ca in cazul IFN’urilor nu se aplica. Poate au încercat abuziv sa ii determine pe clienți sa își exercite dreptul acesta?

Postat in data: 04 aug., 2022

Proiectul de lege privind amanarea ratelor la credite

Postat in data: 21 iun., 2022

BCR nu mi-a aprobat amanarea creditului pentru ca depasesc limita de varsta de 70 de ani. Ce pot sa fac?

Am completat un formular pentru amânarea cu 9 luni a ratelor la credit la BCR și mi-au răspuns ca nu se poate acest lucru deoarece la sfârșitul contractului de credit voi depăși vârsta de 70 de ani. Ce pot face în aceasta situație?

Postat in data: 24 apr., 2020

Ferratum n-a vrut sa-mi amane rata la credit si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am luat un imprumtu de la Ferratum in luna octombrie, pe 6 luni, cu o rata de 800 de lei lunar. Eu in luna februarie am intrat in somaj, asa incat am trimis la Ferratum prin e-mail o cerere sa-mi amane rata, pe care trebuia s-o platesc in 22 februarie. Am primit raspuns abia in 24 februarie, ca nu se poate amana rata, iar acum doua zile m-au sunat sa-mi spuna ca m-au raportat la Biroul de Credit. Eu nu lucrez de oua luni, e normal ce au facut cei de la Ferratum? Ce pot sa fac? Multumesc

Postat in data: 17 apr., 2020

De cand se amana rata la credit, daca am trimis cererea, dar n-am primit raspuns?

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti care este procedura de amanare a ratelor la credit? Am completat formularul de amanare a ratelor la BCR, am primit mesaj ca a fost receptionata cu succes si voi fi contacta in termen de maxim 15 zile. Insa eu am scadenta la rata maine si inca n-am primit raspuns de la banca. Intrebarea mea e: maine trebuie sa platesc rata sau se amana de maine? De cand se aplica amanarea ratei? Pentru ca n-as vrea sa fiu inregistrata ca rau-platnic si sa fiu raportata la Biroul de Credit. Multumesc

Postat in data: 14 apr., 2020