Etichete: OUG 37/2020

Clauze abuzive la Raiffeisen? Cardurile de cumparaturi nu mai pot fi folosite, iar optiunile rate fara dobanda si perioada de gratie nu se mai aplica, daca se amana ratele, conform OUG 37/2020

Postat in data: 30 mai, 2020

Cum procedez daca nu am primit raspuns la cererea de amanare a ratei, iar banca mi-a blocat cardul?

Am nevoie de un raspuns la o intrebare: din data de 1 aprilie sunt in somaj la nivel de unitate, lucrez ca camerista in hotel. Pe data de 3 aprilie am depus solicitare de amanarea ratelor, deoarece am un credit de nevoi personale si data scadenta este pe data de 6. Solicitarea a fost depusa direct la banca.

Pana in data de 21 aprilie nu am primit niciun raspuns asa ca am scos un formular dupa internet si am facut alta solicitare tot la banca unde am atasat si o adeverinta de la servici precum sunt in somaj.

Mentionez ca la data scadenta pe 6 aprilie nu am platit rata, dar am primit sms si am fost sunata de la banca. Am spus situatia dar niciun rezultat, dupa cara mi s-a blocat si cardul de salariu si mi s-a zis ca am si pe fiecare zi penalitati pe fiecare zi de intarziere si raspunsul la solicitare il primesc in 30 de zile nu in 15 cum stiam.

Pe data de 6 mai rata trebuie achitata iar intrebarea mea este: se poate retrage rata din banii de somaj, cand ii primesc? Sau cum sa procedez in cazul ca mai e putin si am o luna de zile de cand am depus prima solicitare? Va multumesc cu respect

Postat in data: 26 apr., 2020

BCR nu mi-a aprobat amanarea creditului pentru ca depasesc limita de varsta de 70 de ani. Ce pot sa fac?

Am completat un formular pentru amânarea cu 9 luni a ratelor la credit la BCR și mi-au răspuns ca nu se poate acest lucru deoarece la sfârșitul contractului de credit voi depăși vârsta de 70 de ani. Ce pot face în aceasta situație?

Postat in data: 24 apr., 2020

Pensionarii pot cere amanarea ratelor la credite?

Buna ziua, Am facut o cerere de amanare a ratelor la banca si am fost refuzata, cu motivul ca sunt pensionara, iar pensionarii nu pot beneficia de amanarea ratelor la credite pentru ca nu sunt afectati de criza coronavirusului. Este normal? Familia mea a fost afectata de criza, fiul meu a ramas fara serviciu. Multumesc

Postat in data: 22 apr., 2020

Ferratum n-a vrut sa-mi amane rata la credit si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am luat un imprumtu de la Ferratum in luna octombrie, pe 6 luni, cu o rata de 800 de lei lunar. Eu in luna februarie am intrat in somaj, asa incat am trimis la Ferratum prin e-mail o cerere sa-mi amane rata, pe care trebuia s-o platesc in 22 februarie. Am primit raspuns abia in 24 februarie, ca nu se poate amana rata, iar acum doua zile m-au sunat sa-mi spuna ca m-au raportat la Biroul de Credit. Eu nu lucrez de oua luni, e normal ce au facut cei de la Ferratum? Ce pot sa fac? Multumesc

Postat in data: 17 apr., 2020

De cand se amana rata la credit, daca am trimis cererea, dar n-am primit raspuns?

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti care este procedura de amanare a ratelor la credit? Am completat formularul de amanare a ratelor la BCR, am primit mesaj ca a fost receptionata cu succes si voi fi contacta in termen de maxim 15 zile. Insa eu am scadenta la rata maine si inca n-am primit raspuns de la banca. Intrebarea mea e: maine trebuie sa platesc rata sau se amana de maine? De cand se aplica amanarea ratei? Pentru ca n-as vrea sa fiu inregistrata ca rau-platnic si sa fiu raportata la Biroul de Credit. Multumesc

Postat in data: 14 apr., 2020

Cine si cum poate face amanarea ratelor la credite, conform normelor de aplicare a OUG 37/2020

Postat in data: 12 apr., 2020

ING este reclamata de clienti ca le anuleaza cererile de amanare a ratelor conform ofertei initiale, fara costuri, si-i obliga sa accepte OUG 37, pentru a incasa dobanda la dobanda

Postat in data: 11 apr., 2020

Cum pot obtine amanarea ratelor la credite?

Ma aflu in imposibilitate de plată începând cu luna martie 2020, cum pot sa obtin o perioadă de amânare a ratelor la credit?

Postat in data: 09 apr., 2020

Intrebari si raspunsuri utile despre OUG 37/2020 privind amanarea ratelor la credite

amanare-rate-credite-banci--ifn-car-recuperatori
amanare-rate-credite-banci--ifn-car-recuperatori

Postat in data: 04 apr., 2020

Cum amana bancile ratele la credite, inainte de intrarea in vigoare a Ordonantei Guvernului

amanare-rate-credite-banci
amanare-rate-credite-banci