Etichete: reclamatie Biroul de Credit

Hora Credit nu vrea sa ma stearga din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
buline biroul de credit

Va scriu ca un SOS
Am avut credite la hora credit am fost raportat la Biroul de Credit in anul 2022 si in 2023, fara nici o inregistrare sau posta, email.

Am trimis la Hora credit cerere cu art din Regulament UE si lege pt stergere din BC si au zis ca am intarziat mult pana am inchis creditul si nu vor sa stearga datele negative!!!!

Ce pot face va rog?
MULTUMESC MULT!”

Postat in data: 21 apr., 2024

Cum pot fi sters din Biroul de Credit de catre Provident?

„buna ziua!
in anul 2015 am acesat din necesitate urgenta creditul provident ,nestiind ce inseamna si cat are dobanda de mare ,pe durata urmatorului an am platit sume minime de plata la recomandarea agentului zonal ,care oricum a facut destule neregului pe zona mea .In anul 2020 am terminat de achitat datoria care din 3000 a ajuns aproape tripla ,agenta oricum nu depuse sumele integral ,platite de mine.

acum am nevoie urgenta de un credit bancar si nu pot accesa decat ifn,pentru ca provident refuza sa stearga istoricul bancar ,desi am invocat legea 105/2007 a ANSPDCP si lipsa de instiintare prin mail ,sms si altele si am primit acest raspuns de la ei:

Buna ziua, va informam ca prin semnarea contractului, dumneavoastra ati confirmat ca ati citit si inteles termenii si conditiile acestora. De asemenea, prin semnarea contractului de credit si implicit a Declaratiei privind prelucrarea datelor cu caracter personal, parte integranta a contractului de credit, asumata si semnata in mod distinct de catre dumneavoastra, v-ati dat acordul ca datele dumneavoastra sa fie prelucrate de Provident, inclusiv pentru scopul transmiterii acestora catre Biroul de Credit S.A. Avand in vedere restantele acumulate, subscrisa a fost nevoita sa raporteze aceste informatii cu privire la intarzierile la plata mai vechi de 30 de zile in sistemul de evidenta al Biroului de Credit si pentru care au fost transmise notificarile corespunzatoare.

In acest sens, consideram ca v-a fost respectat nu doar dreptul la informare prealabila, ci si ca ati fost in cunostinta de cauza atat in privinta unei eventuale raportari (inca de la momentul initierii raporturilor juridice de creditare) cat si in privinta raportarii efective, nefiind niciodata pus in situatia in care nu ați fi cunoscut despre faptul raportarii.

Prin urmare, va informam ca datele dumneavoastra nu vor putea fi sterse din baza de date a Biroului de Credit la momentul solicitarii dumneavoastra. Datele dumneavoastra vor fi pastrate in baza de date a Biroului de Credit timp de 4 ani de la data actualizarii (data când s-a înregistrat un eveniment – de exemplu, cand ați efectuat o plată, cand ati înregistrat o restanta etc.). Dupa expirarea acestui termen, datele dumneavoastra cu caracter personal vor fi sterse automat din baza de date a Biroului de Credit SA.. Cu stima, Echipa Provident

sunt disperat si stiu ca daca m as adresa instantiei durata este destul de mare ,va rog sa ma ajutati cu o solutie…”

Postat in data: 23 nov., 2023

Pot sterge datele din Biroul de Credit daca am inchis contractul cu banca?

„Buna seara . În legătură cu ștergerea din baza de date a biroului de credit am 0 datorii la ora actuala dar am un istoric negativ și un fico score 566 . Pot aplica pentru un credit noua casa sau ipotecar ? Pot șterge istoricul menționând că datele mele cu caracter personal sunt folosite in continuare deși contractul e stins cu banca ?”

Postat in data: 19 nov., 2023

Banca ma poate scoate din Biroul de Credit, daca am platit datoria?

„Buna ziua!Am fost dat in judecata de catre garanti bank pentru un card de credit in valoare 2200 lei . Nu am fost anuntat nici de raportarea la biroul de credite si nici de actionarea in justitie In prezent am achitat datoria prin firma de recuperari ce a ffost angajata de catre garanti bank si doresc sa stiu daca banca ma poate scoate din biroul
de credite? Va multumesc!”

Postat in data: 03 oct., 2023

Ce fac daca sunt raportat gresit la Biroul de Credit?

„Salut si felicitari pentru ce faci aici!
Vin si eu cu o speta, intrebare, mai speciala.
Ai mai intalnit, prin practica ta, ca sa existe vreo situatie, in care, un credit declarat de banca scadent anticipat (nu mai conteaza cum) sa nu figureze in brioul de credit?
Adica la un moment dat figuram cu intarzieri de ordin „6” si acum nimic, gol, apare ca fara date din 2021, desi creditul chipurile e scadent anticipat din octombrie 2022?
Ce pot sa fac cu aceasta „realitate juridica” care este falsa. Aceasta realitate pentru terti care nu este actuala.
Eu la o banca figurez rau platnic si la ceilalti din piata, sunt bun?
Cui ma pot adresa cu aceasta situatie gri? Ilegala as spune?”

Postat in data: 02 oct., 2023

Pot fi scos din Biroul de Credit, daca banca nu m-a informat de raportare?

„Buna ziua.
Am nevoie de un raspuns cu privire la urmatoarea situatie :
In 2008 am contractat cu sotul un credit ipotecar la Banca Romaneasca
( eu fiind codebitor) .
Din 2015, datorita unor probleme personale nu am mai reusit sa platim ratele . Am incercat sa gasim o solutie , dar nu s-a gasit . Banca nu ne-a oferit nicio varianta de redresare , cu toate ca am informat-o din timp de situatia noastra.

In 2017, am incercat sa rezolvam situatie cu Legea darii in plata . Procesul a durat pana la finalul anului 2019 , iar la inceputul lui 2020 am primit decizia finala prin care am pierdut procesul . In urma acestui proces ne-am trezit ca avem urmatoarea datorie la banca : diferenta de credit ramasa , penalitatile din 2015-2017 , si ni s-a mai adaugat si penalitati pe perioada procesului .

Cu greu am reusit ca in august 2020 sa vindem imobilul , cu conditia impusa de banca : ca diferenta ramasa sa o platim . Ne a-m dat acordul, ca altfel nu aveam cum.

De 3 ani platim aceasta diferenta fara intarziere , mai avem vreo 7 ani dupa calculele noastre ( pentru ca banca nu a vrut sa ne dea un grafic ) . Banca ne-a raport negativ la Biroul de credit , dar nu imi amintesc sa ne fi informat .

Acum, desi platim suma impusa de banca , fara intarziere , nu ni se acorda niciun credit pentru ca suntem raportati negativ la biroul de credit .

Se poate ca sa fim scosi din biroul de credit ? Macar eu daca nu si sotul ?
Multumesc.”

Postat in data: 19 sept., 2023

Cum pot fi sters de Cetelem din Biroul de Credit?
cetelem reclamatie biroul de credit

„Cu respect, vă expun situația mea, în speranța că mă puteți ajuta.
Am avut un credit la Cetelem in anul 2018, pe care nu l-am achitat, datoria fiind cesionată către Kruk, iar că urmare am fost executat silit fiind instituită poprire. În anul 2020 am primit de la executorul judecătoresc încheierea de încetare a executării silite.

De atunci, figurez în Biroul de Credit cu raportări lunare din partea BNP PARIBS, precum că aș avea o restanță de 1127 lei și „G” -urile aferente.
Am discutat telefonic cu cei de la Kruk și mi-au spus că datoria a fost achitată integral. Am discutat și la Cetelem, dar insistă că figurez încă cu suma de mai sus, cu toate că datoria a fost cesionată și achitată.

Am apelat la o firmă și mi-au fost ștere toate mențiunile de G anterioare din Biroul de Credit, mai puțin cea din luna curentă, unde figurez din nou cu restanța de 1127 lei .

S-a solicitat din nou ștergerea mențiunii, fiind atașat documentul de încheiere a executării, însă în rezoluția de răspuns la solicitare se face din nou mențiunea referitoare la restanță de către participant și că .

Mi-ar fi de mare ajutor dacă mă puteți îndruma cum să procedez, pentru a rezolva această problemă.

Mulțumesc.”

Postat in data: 22 mart., 2023

Cum stiu daca sunt in baza de date la Biroul de Credit, pentru o refinantare?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Aș dori să știu dacă mai figurez in baza de date, pentru a putea face o refinantare.

Postat in data: 04 ian., 2023

Cum pot sa stiu daca mai sunt in baza de date a Biroului de Credit?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Vreau sa stiu daca mai sunt in baza de date a biroului de credit

Postat in data: 04 dec., 2022

Dupa cate zile de intarziere de la data scadenta a ratei sunt raportat la Biroul de Credit?

Am avut un credit nebancar cu data scadenta pe 10.10.2022, pe care l-am achitat cu intarziere pe data de 09.11.2022, mai exact chiar in a 30-a zi de la data scadentei.

IFN-ul respectiv spune ca raportarile negative sunt transmise incepand cu 30 de zile de intarziere, deci in data de 09.11.2022 ei au trimis raportarea catre Biroul de Credit desi eu am achitat suma restanta chiar pe data de 09.11.2022.

Din punctul meu de vedere, nu este corecta afirmatia lor, intrucat am facut un pic de research si conform prevederilor art. 5 alin. (1) din Decizia ANSPDCP nr. 105/2007, datele negative se transmit către sistemele de evidenţă de tipul birourilor de credit după 30 de zile de la data scadenţei…. ori eu am achitat in a 30-a zi, deci nu am
depasit termenul legal de 30 zile.

Dumneavoastra ce parere aveti ?

Multumesc anticipat de raspuns !

Postat in data: 10 nov., 2022

Care este procedura Biroului de Credit privind datele personale ale clientilor bancilor?

Care este procedura legala prin care Biroul de Credit prelucreaza datele mele personale atunci cand am un credit la banca? Care sunt drepturile mele?

Postat in data: 27 oct., 2022

Cum aflu daca sunt sau nu in Biroul de Credit?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Așa dori sa aflu daca sunt in biroul de credit. Ce trebuie sa fac?

Postat in data: 10 sept., 2022

Cum pot sa stiu daca mai apar in baza de date la Biroul de Credit?

Buna ziua ,
As dori sa stiu daca mai apar in baza de date ? Am avut un credit si
am intarziat cu plata . Multumesc

Postat in data: 07 mai, 2022

Vreau sa fac un credit de casa si nu pot, din cauza istoricului negativ in Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac?

Bună seara. Am avut anul trecut 3 popriri ( icredit, ferattum si brd finance)la 3 executori diferiți. Toate datoriile sunt achitate la zi. Vreau sa fac un credit de casă și din cauza istoricului negativ în biroul de credit nu pot lua împrumutul
Ce trebuie sa fac? Cineva din cunoscuții mei mi-a spus ca trebuie sa merg la executorul care a preluat creditul și sa fac o cerere de ștergere din biroul de credit cu număr de înregistrare. Asa trebuie sa procedez?

Postat in data: 26 mart., 2022

Cum aflu daca mai sunt in Biroul de Credit?
cont-birouldecredit

As dori sa aflu dacă mai sunt in biroul de credit sau nu ? Dacă ma puteți ajuta va rog.

Postat in data: 15 mart., 2022

Cum pot sa-mi verific situatia inscrierii la zi in Biroul de Credit?

Bună dimineața, cum pot să-mi verific situația înscrierii la zi in biroul de credit? Mulțumesc

Postat in data: 04 mart., 2022

Ferratum nu vrea sa ma stearga din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
ferratum-reclamatie

Buna ziua. Am făcut la Ferratum un împrumut rapid în data de 30 septembrie și a fost achitat la termen.

Eu vreau sa fac o refinanțare la banca și mi-a spus ca apar la biroul de credit cu contul deschis de la Ferratum și trebuie sa fac o urgentare sa-mi actualizeze datele sa apară contul închis.

Am făcut doua solicitări la ei și mi-au spus ca în 3-5 zile lucratoare sa verific biroul de credit. Nici pana în ziua de astăzi nu a fost închis contul la ei. Nu știu ce sa fac. Multumesc

Postat in data: 04 nov., 2021

Nu pot sa-mi fac cont la Biroul de Credit. Ma puteti ajuta?
Stergere Biroul de Credit

Va salut am incercat sa fac cont pe biroul de credit dar nu pot deoarece eu locuiesc in germania si nu am nr de romania puteți sa ma ajutați dumneavoastra vreau sa aflu daca sunt in biroul de credite si daca da doresc sa fiu sters binenteles contra cost astept raspuns va salut cu respect.

Postat in data: 13 oct., 2021

Cum pot fi sters din Biroul de Credit, pentru a putea lua un imprumut?
BCR, stergere, Biroul de Credit

Ma numesc R R si as vrea sa ma ajutati cu un sfat: am apelat la o firma de stergere din Biroul de credite si au reusit sa imi stearga 2 conturi din totalul de 4, la celelalte 2 conturi am asteptat prea mult in jur de 2 luni, sunt 2 conturi la BCR unul dintre ele este un card de cumparaturi iar celalalt este un descoperit de cont, sunt achitate prin popririle pe care le-am avut, nu imi aduc aminte daca am primit vreun sms in carre sa ma instiinteze ca ma raporteaza la Biroul de Credit, conturile ramase inca cu istoric negativ in Biroul de Credit este din 2018 raportat,ce sfat imi dati, se poate sterge pentru a imi lua un credit?
Multumesc frumos.

Postat in data: 04 iul., 2021