executare silita masina

Am trei credite pe care nu le mai pot plati, pentru ca am o problema familiala. Care sunt riscurile si ce pot sa fac?

Buna ziua! Am 3 credite de nevoi personale luate de la 3 banci diferite. Deocamdata sunt la zi cu ele, dar din motive personale nu voi mai plati in continuare pt ca va trebui sa acopar o interventie chirurgicala pt sora mea.

Mentionez ca nu am bunuri pe numele meu, iar salariul este virat in cont din strainatate si il voi trimite catre contul altei persoane.

Care sunt riscurile? Banii vor putea fi urmariti, nefiind virati pe numele meu? Pot sa opreasca cei 33% altcuiva, neaparand numele meu nicaieri?

Executorul mi-a pus poprire pe salariu si vrea sa-mi vanda si masina. E legal?

Va rog sa ma ajutati: am o poprire, mi-a venit pe salariu, dar la 15 zile am primit tot de la acelasi executor executare pe bunuri mobile, adica pe masina care este inscrisa pe numele meu cu adresa trimisa la serviciul de Inmatriculari pentru retinerea actelor masinii.

Ma intreb este legal cum procedeaza atita timp cat poprirea e facuta si se vireaza bani in contul respectiv? acesta doreste ca peste noapte sa achit debitul.

Va rog indrumati-ma unde pot sa merg sunt din Dolj iar executorul este din Craiova astept indrumari si sfaturi va rog va multumesc.