Etichete: favoarea

Cum cesionez polita PAD in favoarea bancii la care refinantez creditul?

„Buna ziua! va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie:
– Am un credit ipotecar la OTP Bank cu polita de asigurare PAD la Groupama (facuta automat de OTP).
– In prezent sunt in discutii pentru a semna documentele de refinantare cu ING Bank, OTP mi-a dat acordul pentru refinantare in favoarea ING
– problema a aparut cand a trebuit sa cesionez polita de asigurare PAD in favoarea ING: Groupama spune ca nu se poate anula pentru a face una noua cu ING si ca singura solutie este cesiunea in favoarea ING dar pentru a face acest lucru trebuie sa primesc acordul de la OTP pentru cesiunea politei PAD in favoarea ING.
– OTP imi spune pe toate caile (telefonic, sedi, email) ca ei nu imi pot da acest acord si ca nu au dat niciodata.
Ce pot face in situatia aceasta? Sunt blocat cu refinantarea, ING nu poate procesa plata creditului catre OTP pentru ca exista conditia ca polita PAD sa fie cesionata catre ei, inainte de efecutarea platii.
Multumesc!”

Postat in data: 30 mart., 2024

Cum se procedeaza daca am doua popriri? E legal sa retii 1/2 din salariu un favoarea aceluiasi BEJ (Birou Executor Judecatoresc)?

Buna seara.

Am si eu o mare problema cu banca. Am o poprire foarte mare de 40.000 lei pe contul de salariu, poprire instituita de un BEJ in ian 2016.

Intrucat lucrez intr-o institutie de stat si nu obtin alte venituri in afara de cele din salariu care se incaseaza exclusiv in contul bancar, am convenit cu BEJ ca poprirea de 1/3 sa ramana doar pe contul bancar, fara a mai implica si institutia angajatoare.

In luna octombrie anul 2016 banca a mai primit o alta poprire in valoare de 700 de lei. In aceeasi luna mi s-a retinut 1/2 din salariu, achitand astfel si poprirea in valoare de 700 lei.

In luna noiembrie 2016 mi s-a retinut 1/3, iar surpriza a venit in luna decembrie cand s.a revenit la poprirea de 1/2, adica din nou s.a retinut poprirea de 700 lei.

Dupa indelungate discutii incepand cu data de 09.12.2016 cu operatorii din call center ai bancii respective (Ing) si primirea a tot soiul de informatii contradictorii, astazi am primit raspunsul oficial: conform legii (oare?), intrucat aveti 2 popriri active, suntem obligati sa va retinem 1/2 din salariu pe care suntem obligati sa.i redirectionam catre cea mai veche poprire (cea de 40000 lei), adica voi avea retinere din salariu de 1/2 circa 5 ani, dupa care vom proceda si la stingerea popririi de 700 lei. E legal?

E legal sa retii 1/2 din salariu un favoarea aceluiasi bej? Nu stiu daca am fost coerenta, efectiv nu vad sa scriu de plans, pur si simplu sunt oficial muritoare de foame cu 1/2 retinere lunara. Credeti-ma ca muncesc si noaptea in frig pt ore suplimentare, care au insumat cel mult 450 de lei pe luna, sunt considerata nebuna institutiei pentru munca pe care o depun voluntar.

Nu mai.vad ce pot face ca om simplu, am facut toate demersurile pe care le-am putut face fara bani, si nu mai vad cum as putea trece peste ani de trai cu jumatate de salariu, si asa mic.

Postat in data: 21 dec., 2016