Etichete: salariul minim pe economie

Cat se poate opri din salariul de 1400 de lei la o poprire?

„Bună ziua!
Cu scuzele de rigoare pentru deranj, doresc sa ma ajutați și pe mine într o problema legata de o executare silita pentru pensie de întreținere.
În urma popririi pe salariu, eu lucrând cu jumatate de norma (4 ore), salariu net fiind de 1400 lei, angajatorul a decis sa mi oprească suma de 330 lei, conform art. 729 alin 3.veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.
Întrebarea mea este dacă angajatorul a procedat corect sau trebuia sa-mi oprească mai mult întrucât executorul a înregistrat un dosar de validare poprire. Mulțumesc respectuos”

Postat in data: 22 mai, 2022

Cat mi se poate opri din pensie pentru o poprire, daca am si indemnizatie de insotitor?

Soțul are o pensie de 1500 lei și tot pe cuponul de pensie are o sumă fixă de 1269 lei indemnizație pentru însoțitor. Are poprire de la 2 bănci și i-a pus poprire 50% din pensie Este corect? El are însoțitor pentru ca are și demență iar banii nu ajung. Va rog sa-mi spuneți dacă așa este bine.Multumesc anticipat.

Postat in data: 09 mai, 2022

Este legal sa se opreasca din pensia de handicap pentru plata amenzilor date de Politie?

Doresc sa stiu daca este legal sa i se opreasca unei persoane cu handicap gr. II, care traieste doar dintr-o pensie de handicap de 370
lei, lunar, pe card, 120 lei, pentru plata amenzilor date de catre Politie. Persoana de care va intreb este om al strazii iar Politia i-a
dat pana acum amenzi in valoare de 37.000 lei. In Art 728 Cod procedura civila se specifica ca cei care traiesc din venituri sub salariul minim nu li se pot opri aceste sume. Va multumesc!

Postat in data: 01 nov., 2018

Executorii judecatoresti pot sa-mi retina jumatate din salariul minim pe economie?

Am un salariu minim pe economie, iau in mana in jur de 1.000 de lei lunar si de anul trecut am o poprire pentru o datorie la banca de 350 de lei, asa ca mai raman cu 650 de lei si am si un copil minor in intretinere. Banca (BRD) mi-a blocat si bursa sociala primita de copil de la Primarie, asa incat a trebuit sa fac un angajament plata cu executorul, pentru a putea lua bursa, desi stiu ca pe aceasta nu se poate pune poprire.

Acum am primit a doua poprire pentru un alt credit restant ajuns la o firma de recuperare, care a vrut toti banii, nu m-am inteles cu ei pentru o plata in rate.

Intrebarea mea este: poate sa-mi retina inca o treime din salariu pentru a doua poprire, adica in jur de 700 de lei, iar eu sa raman cu doar 300 de lei, care nu-mi ajung nici pentru mancare?

Postat in data: 28 mart., 2017