Etichete: Dupa

Ce fac daca fostul sot nu mai plateste ratele la credit, dupa partaj?

„Buna ziua! In urma unui partaj la divort pentru un apartament achizitionat prin programul Prima Casa, hotararea judecatoreasca in urma unui recurs este ca eu sa achit fostului sot sulta reprezentand jumatate (50%) din valoarea imobilului actual, eu dobandind rol de proprietar. De asemenea, hotararea il obliga si pe fostul sot la plata ratelor datorate in continuare bancii pana la finalizarea creditului, deoarece nu au putut stabili o alta sulta fixa. Doresc sa respect decizia asa cum este normal si sa ii ofer sulta.

Intrebarea mea este cum si prin ce metoda se poate face aceasta plata, deoarece din ce am inteles trebuie sa existe o clauza sau o asigurare pentru mine in cazul in care acesta nu va mai plati rata la banca, sa fie actionat in instanta si banca sa nu ma oblige doar pe mine la plata ratelor, astfel fostul sot nerespectand hotararea judecatoreasca.

Pentru ca ar iesi o inegalitate ca acesta sa ramane cu jumatate din valoarea apartamentului si sa nu isi achite datoriile in continuare, iar eu nu voi plati partea acestuia, respectandu-mi hotararea prin plata sultei. Multumesc!”

Postat in data: 21 ian., 2024

Dupa cat timp se sterg datoriile?

„Buna seara. Dupa cat timp se sterg datoriile care nu au fost integral platite ?”

Postat in data: 19 ian., 2024

Sunt executat silit dupa 14 ani de cand am luat creditul! Ce pot sa fac?
kruk executare silita

Buna ziua! In anul 2008 am luat un credit de nevoi personale .Am.achitat o perioada si dupa aceea nu am mai avut posibilitatea de a rambursa imprumutul. Luna aceasta am primit o scrisoare de la Kruk referitoare la achitarea datoriei si executare silita.Sunt 14 ani de atunci.Va rog sa ma ajutati in acest sens.

Postat in data: 24 nov., 2022

Dupa cate zile de intarziere de la data scadenta a ratei sunt raportat la Biroul de Credit?

Am avut un credit nebancar cu data scadenta pe 10.10.2022, pe care l-am achitat cu intarziere pe data de 09.11.2022, mai exact chiar in a 30-a zi de la data scadentei.

IFN-ul respectiv spune ca raportarile negative sunt transmise incepand cu 30 de zile de intarziere, deci in data de 09.11.2022 ei au trimis raportarea catre Biroul de Credit desi eu am achitat suma restanta chiar pe data de 09.11.2022.

Din punctul meu de vedere, nu este corecta afirmatia lor, intrucat am facut un pic de research si conform prevederilor art. 5 alin. (1) din Decizia ANSPDCP nr. 105/2007, datele negative se transmit către sistemele de evidenţă de tipul birourilor de credit după 30 de zile de la data scadenţei…. ori eu am achitat in a 30-a zi, deci nu am
depasit termenul legal de 30 zile.

Dumneavoastra ce parere aveti ?

Multumesc anticipat de raspuns !

Postat in data: 10 nov., 2022

Dupa cate zile se poate declara un credit scadent anticipat?

Va salut cu respect,

As dori sa îmi răspundeți la o întrebare dacă găsiți timpul necesar,va rog.

Am 77 de zile întârziere la rate la Patria Bank,3 rate care însumează 18.540 de lei.eu pana vineri,2 septembrie,achit 12.500 de Lei,ei spun ca vor tot,altfel nu vor opri procedura de executare.

Pot ei declara creditul scadent anticipat dacă n am depășit 90 de zile?

Dacă eu plătesc chiar și o rata,termenul se întârziere nu scade? Adică rata cea mai veche din iunie,dacă o plătesc,nu se recalculează întârzierea de la ultima plata?
Vreau sa le răspund informat deoarece ei pun totul în seama executării silite.

Va mulțumesc anticipat și ptr.raspuns

Postat in data: 30 aug., 2022

Este normal sa creasca atat de mult soldul final al creditului, dupa amanarea ratelor?
cost amanare credit

Postat in data: 15 aug., 2022

Trebuie sa redepun cererea de amanare a ratelor, dupa publicarea normelor de aplicare a OUG 90/2022?

Am depus cererea de amanare rate, dupa publicarea OUG 90/2022, mai exact in data de 4 iulie 2022.
Este nevoie sa o redepun dupa publicarea normelor de aplicare a OUG 90/2022 sau ramane valabila cererea depusa initial?

Postat in data: 30 iul., 2022

Sunt executat silit dupa 18 ani, pentru un credit neplatit. Ce pot sa fac?

„Bună ziua, caut să mă informez asupra unui credit nerambursat pe care l-am avut.
Aș dori să vă detaliez puțin in speranta că mă puteți lamuri. Am avut un credit de nevoi personale luat de la Banca românească în anul 2005 în baza unui contract de muncă pe o perioadă determinată de un an de zile și în baza unei polițe de asigurări pe creditul respectiv.

După o anumită perioadă de timp am ajuns în imposibilitatea de a achita creditul, din câte îmi amintesc în acea perioadă am primit de la bancă câteva notificări cum că am întârziat cu plata ratelor, dar nimic mai mult, menționez faptul că în decursul anilor eu am mai lucrat în România angajat am avut chiar și o mică societate comercială nimeni nu mai întrebat nimic nu mi sa pus poprire pe cont nu am fost executat sau dat în judecată pentru datoria respectivă de catre bancă.

De atunci și până în prezent sunt peste 18 ani, zilele trecute sau prezentat la adresa mea de domiciliu trei persoane menționând faptul că sunt de la o firmă de recuperare Kruk și că au venit să mai execute silit pentru acea datorie către Banca românească din 2005 neprezentând o hotărâre judecătorească doar o hârtie cu anumite articole semnată și ștampilată de către firma lor în numele unui executor judecătoresc.

Aș dori dacă puteți să îmi spuneți ce treburi mai au aceștia după 18 Ani, ce ar trebui să fac, si cum pot afla dacă creditul respectiv este prescris?
Sper într-un răspuns de la dumneavoastră și vă mulțumesc anticipat!!!”

Postat in data: 27 iun., 2022

Pot fi executat silit de Integral Collection dupa doar 2 luni de neplata a ratei?
integral-collection-credius

Buna ziua, acum 2 luni am achitat jumatate din rata pe care o am, iar pe luna aprilie inca nu am reusit sa o achit. Am vorbit cu cei care se ocupa de dosarul meu ( mentionez ca plata o fac catre cei de la Integral Collection ), si au spus ca daca pana vineri cel tarziu nu reusesc sa achit rata pe luna aprilie si diferenta din martie ma executa silit.

Ma pot executa dupa doar 2 luni neplata? Avand in vedere ca am facut plata la o jumtate din rata pe martie.

Va multumesc.

Postat in data: 03 mai, 2022

TBI m-a executat silit dupa 3 luni de neplata a creditului. Este legal?
TBI Bank reclamatie credit

In anul 2019 , am luat un credit de la Tbi ,pana in 2020 luna Ianuarie am plătit lunar ratele .Ulterior timp de 2 luni nu am mai putut plăti fiindcă am avut decesul părinților și nu mi-am mai putut permite plantat ratelor timp de 3 luni .

In Martie am găsit o hârtie in posta cum ca , am fost executata silit fiindcă nu am plătit aceste luni 3600 de lei .In luna Martie am plătit suma integral și am fost anunțată de către tbi ca , mi s-a închis contractul achitând toată suma integral .

Anul acesta am accesat un credit pentru o locuința imobiliară iar cei de la banca nu pot înainta dosarul fiindcă eu apar in biroul de credit.Am luat legătura cu cei de la tbi au spus ca nu tine de ei și sa trimit o solicitare către cei de la “biroul de credit “ sa m-a șteargă ei .Am luat legătura și mi-au spus ca trebuie cei de. La tbi sa facă acest lucru.

Ce este de făcut fiindcă efectiv nu mai înțeleg unde sa trimit mail?.Multumesc

Postat in data: 23 mart., 2022

Nu mai pot folosi aplicatia Smart Mobile dupa actualizare, nu mai este compatibila cu telefonul meu. Ce pot sa fac?
problema smart mobile raiffeisen

Se pare ca au vrut sa imbunatateascai aplicatia Smart Mobile doar pentru clientii care au telefoane peste IOS 13. Eu nu mai pot folosi aplicatia de pe telefon deoarece am IOS 12.5.5 Cu siguranta ca mai sunt si alti clienti care au aceeasi problema.
Am fost la o sucursala Raiffeisen si mi-au spus ca nu ma pot ajuta. Care ar fi rezolvarea problemei? Exclus schimbarea telefoanelor!

Postat in data: 11 mart., 2022

Datoriile se sterg dupa 3 ani, daca nu se pot recupera banii?
reclamatie-flanco

Buna ziua. Am avut un credit luat prin Flanco in 2012 pt niște bunuri, am plătit o parte din credit pana prin 2014, dar rămânând fără servici la aceea vreme nu am mai putut plăti restul creditului, aproximativ jumătate fiind plătit…aproximativ 2000 de lei, valoarea creditului fiind de 4000. Anul asta am trecut pe la banca sa verific dacă mai am contul deschis la banca și mi-au spus ca am proprire pe cont in valoare de 4000 de lei. Locuiesc in străinătate din 2016 iar ratele au rămas neplătite. Știam ca dacă nu se pot recupera sumele de bani după 3 ani, datoriile se șterg…dar se pare ca după ce s-a predat datoria de la Flanco către diverse firme de recuperatori, datoria e încă acolo.
Trebuie sa apelez la avocați pt a scapă de proprietarul pe cont?
Mulțumesc.

Postat in data: 19 dec., 2021

Dupa 9 ani am primit executare la un credit BRD neplatit. E legal? Nu s-a prescris?

La un credit BRD de acum 9-10 ani, de 13000 lei, a venit executare proprire Portofolio dupa 9 ani, e legal? Nu s-a prescris?

Postat in data: 21 nov., 2021

Ce se intampla cu creditul dupa deces?

Mama mea a decedat în urma cu 2 săptămâni fiind bolnavă de cancer cu 2 ani jumate in urma a făcut un împrumut la
bancă din care a platit jumate normal ar fi rămas jumate de platit.

Ce sa va întâmpla acum după ce mama a decedat? Vom plăti noi copii sau se prescrie.Va multumesc

Postat in data: 11 nov., 2021

Dupa cat timp de la neplata creditului pot fi executat silit?
BRD aplicatie you

In momentul de fata am doua credite la BRD și timp de 3 luni, am intrat în imposibilitate de plata. In urma unui apel telefonic cu unul dintre consultanții BRD, am reușit să fac rost de bani pentru a plăti o rata..presupun că în biroul de credit sunt restanta doar cu doua rate. Luna aceasta mă voi angaja și voi reuși să încep din nou să plătesc.
După ce am platit rata, in urma convorbirii telefonice, la câteva zile am primit acest mesaj de la banca: ” La 22/06/2021 suma datorata este 2297.26 RON. In cazul neplatii se va trece la urmatoarea faza de recuperare.”

In momentul de față aș avea de plătit 2297 (restanțele pe cele două luni) + 1120 (luna curenta) pentru a ajunge la zi.

Întrebarea mea este..dacă nu reușesc să plătesc integral aceasta sumă și voi plati doar o rata (1120) vor trece la executare silita pentru neplata celor 2297 lei?

Postat in data: 30 iun., 2021

Pot sa fac rambursarea anticipata a creditului dupa amanarea platii ratelor?

Bună ziua! Am luat un credit de la Credius de 6000 de lei, pe perioada pandemiei am făcut amânare de plată, am început sa plătesc și le-am cerut sa fac rambursare anticipata iar ei mi au cerut 13.800 lei. Ce pot face?

Postat in data: 20 iun., 2021

Dupa cat timp de neplata a ratelor la credit ma executa silit banca?

După cit timp de neplata ratelor la bancă îmi trimite banca dosarul în instanță pentru recuperarea creditului?

Postat in data: 25 nov., 2020