credit neplatit

Este legal ca banca sa-mi opreasca tot salariul, daca am restanta la credit?
restanta credit banca

„Buna ziua, m-am lovit recent de urmatoarea problema si anume : am o restanta la un credit ipotecar si banca mi-a oprit tot salariul pe luna aceasta si banii pe care vroiam sa ii folosesc sa platesc mai mult de jumatate din restanta.

Cand le-am spus ca nu este legal sa imi opreasca tot salariu deoarece este singurul venit ptr existenta mi-au zis ca ei pot retine orice suma intra in cont. Este legal?”

Postat in data: 19 iul., 2024

Ferratum mi-a cesionat creditul si mi-a pus poprire fara instiintare. Este legal?
ferratum credit reclamatie

„Buna seara,

Am luat un imprumut de 5000 lei de la ferratum bank si nu l am mai putut plati din cauza dobanzii foarte mari.

Creditul a fost cesionat catre Svea nu am primit nicio instiintare sau somatie plata , am primit direct poprire salariu .In biroul de credit nu sunt raportata de catre cei de la ferratum nu apare nimic .executorul nu vrea sa mi trimita electronic adresa de poprire.”

Postat in data: 15 iul., 2024

Pot fi executat silit pentru o datorie veche de 10 ani?
provident credit executare silita

„Am primit zilele trecute de la Judecatorie o somatie de executare silita pentru o datorie la Provident din 2013. Din cate stiu dupa 10 ani se prescrie. Oare ma puteti ajuta cu mai multe informatii? Am atasat documentele pe care le-am primit. Mentionez ca locuiesc in Germania acum si in Romania nu am bunuri, proprietati sau alte lucruri ce pot fi executate silit.”

Postat in data: 02 iul., 2024

Are voie Icredit sa vina acasa la mine, daca nu am platit ratele la timp?
icredit reclamatie

„Bună ziua. Va rog din suflet, ajutați-mă cu o informație. Am făcut un credit la icredit, și din cauza unor probleme de sănătate grave nu am reușit sa achit ratele.

De acolo o doamna ma hartueste continuu, ca ma vizitează la domiciliu o comisie, etcAu dreptul sa vina acasă, sa ma viziteze.”

Postat in data: 30 iun., 2024

In cat timp dupa declararea scadentei anticipate se trimite dosarul la executare?
bancnota 20 lei ecaterina teodoroiu

„Bună ziua. Va rog sa îmi spuneți dacă se poate, în cit timp de la declararea scadentei anticipate, se trimite dosarul către executare?”

Postat in data: 28 iun., 2024

Cum pot sa aflu daca o firma are datorii la banci?

„Vreau sa vad daca sunt datori la bănci pe firma.”

Postat in data: 28 mai, 2024

Ce se intampla daca nu mai pot plati creditul pentru casa din Germania?
dsl bank germania

„Buna ziua. Ma scuzati ca va deranjez. Asi avea si eu nevoie de niste sfaturi in legatura cu datorie. am cumparat o casa in Germania si mam bolnavit,si am plecat din Germania cu familia. Dar o ramas rata la casa. (906 euro). Numai am posibilitatea de a plati rata,voi pierde casa? Nu de poate sa ma inteleg cu banca DSL Bank sa nu platesc rata x ani? Si sa se prelungeasca ani.”

Postat in data: 27 mai, 2024

Ce pot sa fac daca Kruk m-a executat silit?
kruk contact telefon

Buna ziua.
Am avut un credit luat în 2007, trimis în instanță în 2014, făcut angajament de plata cu Kruk în 2019, plătit angajament până în septembrie 2022.

Le-am explicat că ulterior nu am mai putut susține ratele către Kruk, sunt părinte unic, cu 2 minori în întreținere, dintre care unul încadrat în grad de handicap.

Acum în martie au trimis către angajator poprire salarială. Le-am explicat că nu pot plăti, nu am din ce, salariul meu este de 3200 lei net/lună.

Asa incat am făcut o sesizare la ANPC în legătură cu executarea silită din partea Kruk România. Termen oficial de răspuns din partea lor este de 30-45 de zile.

Aș dori să vă întreb dacă aveți vreo informație în acest sens. Cei de la Kruk România insistă să facem acum angajament de plată, pe o sumă modică(până acum nici nu vroiau să audă de angajament de plată, m-au refuzat), dar să le dau în scris că renunț la reclamația făcută la ANPC.

Nu știu ce efecte poate produce această reclamație. Vă rog să mă ajutați cu un răspuns. Cu siguranță în activitatea dumneavoastră v-ați mai lovit de astfel de situații.

Mi se pare foarte dubios că cei de la Kruk sunt acum foarte receptivi și dornici de colaborare.

Nu știu ce să fac. Au trecut abia 8 zile de când am depus sesizarea. Nu am un răspuns oficial din partea ANPC.

Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns și ajutor!”

Postat in data: 12 mai, 2024

Este legal ca IFN-urile si recuperatorii sa ma caute acasa si la locul de munca?

„Buna ziua Domnul Vasile Coman,

Va rog frumos ma puteti ajuta cu un raspuns referitor la o problema intampinata cu banca Flex credit.

Într-adevăr am o restanță de 11 zile, dar doua doamne (reprezentati Flex credit) s-au dus sa ma caute la domiciliu, cum nu ma gaseau, fiind in timpul muncii, au venit la locul meu de munca.

Este legal asa ceva? Un reprezentant ifn ( Flex, I credit) sau un reprezentant recuperare creante( de ex. Kruk) sa ma caute la domiciul sau la loc de munca?

Va mulțumesc frumos pentru raspuns.”

Postat in data: 11 mai, 2024

BNP Paribas (Cetelem) nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
cetelem reclamatie biroul de credit

Am solicitat la BNP Paribas(Cetelem) restructurarea creditului-motiv supraindatorare si am primit un raspuns scurt „ca BNP Paribas Personal Finance (Cetelem), a anuntat sistarea activitatii de creditare in Romania si din pacate nu va putem ajuta cu solicitarea dumneavoastra.”

Exista vreo posibilitate de a obtine o rezolvare a acesteti situatii neplacute?Multumesc pentru ajutor!”

Postat in data: 23 apr., 2024

Finopro imi cere 17.500 de lei pentru un credit exigibil anticipat de 2.500 de lei la Credius! Ce pot sa fac?
notificare finopro credit scadent anticipat credius

„Buna ziua. Am si eu o problema. Acum un an de zile, am facut un credit de nevoi personale la Credius IFN. Acesta a fost in valoare de 2500 de lei ( din care 500 de lei taxa de analiza ) . Am platit cateva rate, dupa care am ramas fara serviciu, iar plata ratelor a devenit imposibila.

Acestia au cesionat contractul de credit catre o firma de recuperare creante si anume Finopro IFN S.A. tocmai am primit astazi o notificare scrisa, in care mi se cere sa achit catre Finopro IFN S.A , suma de 17507 lei, reprezentand, 2185 lei dobanda restanta, 2494 lei principal declarat exigibil anticipat, iar 12822 lei, dobanda declarata exigibila anticipat. Ce pot face in aceasta situatie?

Mi se pare exagerat de mult sa platesc 17500 lei, pentru un credit restant de 2500 de lei. Va multumesc pentru eventualul ajutor.”

Postat in data: 15 apr., 2024

Ce se poate intampla daca nu am platit un imprumut facut in alta tara?

„Ce se poate intampla daca am un imprumut la provident in republica ceha,si nu
lam achitat?”

Postat in data: 13 apr., 2024

Imi poate creste datoria pe parcursul executarii silite?

„Va rog sa ma ajutati cu interpretarea OUG50/2010-art.38-alin 8: La acest art se precizează ca- Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea de dobânzi si dobânzi penalizatoare.

Ce nu inteleg eu- la ce perioada se refera legea-perioada cat durează procesul în care ești executat silit sau de la data executarii silite si până la data la care debitorul achita suma executată.

De exemplu eu- am fost executată silit de Raiffeisen Bank în iunie 2014- suma executată a fost 9447 euro( principal plus dobanzi).In 29.10.2019-mi s-a cesionat debitul către INVESTCAPITAL ltd- valoarea cesionata a fost 14786 euro.

Deci o creștere de 5339 euro de la data executarii si până la data cesionarii.

Va multumesc”

Postat in data: 12 apr., 2024

Ce pot sa patesc daca nu achit ratele la credit si nu am bunuri pe numele meu?
credit neplatit banca

„Fratele ia cu ajutorul unui broker de credite in acelasi timp mai multe credite de nevoi personale. Cu banii obtinuti cumpara pe numele mamei un apartament si o masina.

Nu achita absolut deloc ratele pentru credite. Doreste sa renunte la locul de munca atunci cand ii v-a fi pus poprire pe venituri. Fratele nu detine nici un alt bun pe numele lui. Ce poate pati acesta? Ce poate pati mama? Multumesc”

Postat in data: 28 mart., 2024

Ce pot sa fac daca am mai multe popriri de la firmele de recuperare credite IFN?

Buna ziua.Eu în urma cu doi am făcut 6 împrumuturi la 6 ifn-uri diferite,sume nu mai mari de 6000 de ron. Având probleme de sănătate fetita nam avut bani,am decurs disperați la ifneurile respective. Nu am putut face rata la o banca pentru ca nu îndeplineam toate condițiile.

Am plătit câteva luni bune ratele după care nam mai plătit. Nam putut am rămas singura cu 3 copii, o chirie, facturi și ratele la ifn.

Nam mai plătit dădeam cum puteam lunar dar nu acoperea ratele. În momentul de fata am 4 popriri pe indemnizație și am primit citație de la tribunal cu cei de la kredit inkaso.

Va rog să-mi spuneți ce mi se poate întâmpla,știu ca sunt datoare știu ca este responsabilitatea mea să-mi asum dar cum sa fac dacă nu pot.

Sunt speriata, mie și frica. Din indemnizația mea am poprire și mai plătesc câte 100 200 și la provident. Ce sa fac?”

Postat in data: 15 feb., 2024

Voi fi raportata la Biroul de Credit, daca fac un acord de plata cu Viva Credit?
reclamatie viva credit

„Buna ziua! Am niste credite luate de la cateva ifn+ raiffeisen si revolut si ma aflu in dificultatea de a le plati, in conditiile in care salariul meu ajunge undeva la 2200+tichete de masa .

Azi am luat legatura cu cei de la viva credit, sa le spun ca nu pot achita rata lunara, am ajuns la un acord cu ei, sa platesc suma de 1600 lei in 4 transe, dar mi-au spus ca o sa fiu raportata in Biroul de Credit.

Daca am ajuns la o intelegere cu ei, e normal sa figurez pe lista neagra in BC? Multumesc anticipat”

Postat in data: 01 feb., 2024

Am primit o somatie de plata de la Viva Credit pentru un credit vechi de 5 ani. Ce pot sa fac?
reclamatie viva credit

M-am trezit cu o somatie de plata de la Vivacredit pentru un credit luat in 2016. Recunosc ca in acea perioada am avut niste probleme financiare si am avut mai multe credite restante, dar pana in 2018
le-am stins pe toate.

Exista posibilitatea ca acest credit sa-mi fi scapat, dar din 2017 si pana acum nu am primit nici o notificare din partea lor.

Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa tratez aceasta situatie, avand in vedere ca mi-au dat termen de 5 zile de plata pana la inceperea procedurii de executare silite. Multumesc.”

Postat in data: 25 ian., 2024

Se poate pune sechestru pe casa, daca nu platesc creditele la IFN-uri?
sechestru imobil

„Buna ziua!am mai multe credite la ifn-uri și nu am cum sa le mai plătesc pe toate,se poate pune sechestru pe casa soțului din cauza neplatiilor,menționez că casa nu e a mea ci a soțului”.

Postat in data: 27 dec., 2023

Hora Credit m-a executat silit cu 20.000 de lei, pentru un credit de 3.900 de lei! Ce pot sa fac?

„Saptamana trecuta am fost executat silit de catre HORA CREDIT fara sa fiu anuntat pentru un credit de 3980 lei la care trebuie sa restitui 20.000 lei , iar banca mi.a blocat in cont 50% din salariu … ci nu 33% asa cum scrie in actele primite . ce mai pot face?”

Postat in data: 20 dec., 2023

Banca mi-a luat banii din cont pentru un credit neplatit de 15 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua..am facut un credit pt un tv în 2007,iar nu am plătit creditul la IFN,din motive personale, am venit în străinătate sa muncesc ca tot omul,și miam deschid un cont la Brd unde am transferat ceva bani în contl după care acum.dupa 15 mia oprit suma de 90 de milioane vechi..firma recuperare se afla la Miercurea Ciuc..ce pot face în situația de fata…va multumesc”

Postat in data: 16 dec., 2023