refinantare credit

Cum pot fi scoasa drept codebitor dintr-un credit?

Bună seara!
In urmă cu un am, viitorul meu soț avea un credit de nevoi personale refinanțat deja odată din prima lui căsătorie. dupa ce ne-am căsătorit noi am mers la banca pentru o alta refinanțare in vederea stabilirii unei rate lunare mai mici. Astfel ,s a acoperit împrumutul vechi, s-a făcut refinanțarea și s-a rămas cash cu 7000 lei (70milioane vechi).

După o scurtă perioadă de timp am divorțat iar fostul soț a luat pe un card de cumpărături suma de 1000lei (100milioane vechi). Am fost la bancă să văd cum stă situația și mi s a spus că nu pot accesa nici un împrumut pe cont propriu atâta
timp cât figurez co-debitor.

La insistențele mele ,fostul soț spune că banca nu mă poate scoate ca co-debitor, el apare deja în biroul de credit pentru întârziere plată pe card cumpărături.

De aceste venituri și acest card cumpărături nu am idee, a fost făcut pe perioada divorțului.

Întrebare: care sunt șansele că acest domn să mă scoată de pe acel credit, care sunt șansele să își aducă alt co-debitor sau ce pot eu face in aceasta privința. Pentru că în următorii 5 ani aș dori să mi achizitonez și eu ceva și să nu fiu blocată. Care sunt căile cele mai simple ?
De asemenea , se poate înainta un proces de judecată?
Mulțumesc anticipate

Postat in data: 05 apr., 2022

Banca m-a notificat sa inchid cardul de credit refinantat, altfel ma executa silit. Ce pot sa fac?

Bună seara
În luna iunie am refinantat un credit, un card de credite nu l-am închis și l-am folosit în continuare. Acum banca care a refinantat m-a notificat ca trebuie sa închid acel cont și sa le trimit dovada. E nu am cum sa achit suma respectiva. Exista vreo soluție sa nu fiu executata silit? Menționez ca eu sunt cu plata ratelor la zi, nu am întârziat niciodată. Multumesc

Postat in data: 28 mart., 2022

Ce se intampla cu sumele de bani ramase pe cardurile de cumparaturi daca acestea sunt refinantate?
Unicredit reclamatie

Bună ziua! Am un card de cumpărături la BT Transilvania de 1.000 de RON (din care nu am consumat nimic, suma este intactă pe card de 1.000 RON) și încă unul la Raiffeisen Bank de 10.000 RON (din care am cheltuit 8650 RON) între timp am solicitat un credit la UniCredit Bank în plus cu refinanțarea celor două carduri de cumpărături, întrebarea mea este următoarea, ce se întâmplă cu sumele de bani rămase pe cardurile de cumpărături dacă aceasta sunt refinatate? În mod normal eu ar trebui sa întru în posesia banilor care sunt acum pe cardurile de cumpărături ? dacă da cum sa procedez?
Mulțumesc anticipat!

Postat in data: 21 feb., 2022

Am la banca OTP amanarea ratelor si nu pot face refinantarea creditelor. Ce pot sa fac?
OTP Bank refinantare credit

Sunt complect dezamăgită. Am la banca OTP amanare de plata și nu pot sa fac refinantarea creditelor. Sunt f supărată ca Biroul de Credite anunță că nu afectează amânarea ratelor la eventuala refinantare.

Banciile nu sunt deacord cu acordare de credite. Nu știu la care banca sa mai apelez. Mai egzista oare o șansă să mi fie mai ușor cu plata ratei la o singura banca, și bani în plus? Va rog pe dvs stimate D le Coman dacă se poate sa ma îndrumați cum credeți ca e mai bine. O seara frumoasa. Cu respect.

Postat in data: 19 feb., 2022

Ce mi se poate intampla daca nu duc dovada inchiderii creditelor refinantate?
reclamatie-ingbank

Buna ziua , va rog sa ma ajutati …am facut o refinantare in luna oct 2021 la ING , am ,,acoperit” 2 credite de la alte banci (un IFN de 5000 lei si un RAIFEISSEN de 10000 lei ) . De la acel IFN am primit adresa de inchidere , de la Raifeissen , nu …

Intre timp , cam dupa aprox o luna , avand nevoie de bani , am ,,intrat” din nou in cardul ,,refinantat” , de la RAIFEISSEN + ca am solicitat la acelasi IFN , inca un credit de 3000 lei .

Intre timp , adica dupa 3 luni de la refinantare , acum , in ianuarie , am primit email de la ING , ca daca nu ,,aduc” dovada inchiderii creditelor refinantate , ma vor executa silit pt plata anticipata si incetarea creditului . Acest lucru ma sperie foarte tare , avand in vedere ca nu am nici macar o zi intarziere la plata ratelor , la nici un impumut , nu sunt rau platnic.

Am facut ,,solicitare” la ING , explicandu le lucrul acesta , sa ajung la o ,,intelegere” , dar , mi s-a spus ca trebuie neaparat ,,acoperite” , conform contractului , ca daca nu , se va trece la executare silita ( nu inteleg de ce , fiind cu ratele la zi , fara intarzieri ! ) si inchiderea contractului.

Cum as putea ,,iesi” din situatia asta neplacuta , decat prin ,,acoperirea” acestor credite refinantate ? Alta posibilitate nu ar fi ? O sa ,,apar” ca rau platnic in biroul de credite ? ( nu vad de ce , din moment ce am platit totul la timp ! ).

Si as mai avea o nelamurire , va rog ! Daca acel IFN refinantat , l am declarat inchis , cu adresa de lichidare si am solicitat alt credit , tot acolo , la o luna dupa refinantare , ar trebui ,,acoperit” si asta , pt a evita ,,executarea” silita ? Va multumesc

Postat in data: 14 feb., 2022

Este caz penal daca n-am inchis cardul refinantat?

Buna ziua, am facut o refinantare la Brd prima data in 2020 apoi in 2021 si acum, in 2022. De fiecare data am refinantat acelasi card de cumparaturi de la Cetelem dar am folosit mereu banii neinchizand nici o data cardul. Acum in cadrul unui control mi au cerut adresa de inchidere pe care implicit nu o am. Ce pot face? Este caz penal?

Postat in data: 02 feb., 2022

Cum obtin o adresa de refinantare de la Cetelem?

Buna ziua, am un card cetelem flanco le-am trimis mail celor de la cetelem dar nu am primit nici in raspuns. Doresc da fac un credit la o bancă si imi trebuie adresa de refinantare.

Postat in data: 31 ian., 2022

Banca poate sa-mi anuleze refinantarea daca nu le dau inchiderea de cont?
raiffeisen-bank-reclamatie-refinantare-credit

Buna ziua, am obținut un credit de refinanțare de la Banca Raiffeisen, am achitat integral cardul de credit de la Banca Romanesca, conform contractului, am trimis cererea prin care am solicitat închiderea de cont și o adeverință care sa tina loc de dovadă până la obținerea închiderii efective a contului, totuși cei de la Raiffeisen îmi spun că pot să îmi rezilieze contractul daca nu le dau cu închiderea de cont, Banca Românească nu-mi poate elibera documentul de închidere de cont mai devreme de 2 luni, ce se poate întâmpla din partea băncii Raiffeisen?”

Postat in data: 21 oct., 2021

Am amanat ratele la credit si acum am probleme cu refinantarea. Ce pot sa fac?
UniCredit Bank reclamatie poprire

Am amânat ratele 6 luni și astăzi când am fost sa fac o refinanțare am rămas perplex. Am fost raportat la Biroul de Credit exact lunile cand am amânat ratele. Bravo Uncredit!

Postat in data: 13 mai, 2021

Ce se intampla daca nu inchid cardul refinantat la alta banca?

Am refinantat la BCR un credit si un card de credit pe care le aveam la alta banca, s-a acoperit toata datoria si am obtinut si o suma de bani in plus, dar inca mai folosesc vechiul card de credit. Nu mi-a spus nimeni de la BCR ca trebuie sa duc o hartie precum ca l-am inchis. E vreo problema?

Postat in data: 08 dec., 2019

Cum se calculeaza gradul de indatorare pentru refinantarea mai multor credite?

Cum as putea obtine un credit de refinantare cand toate bancile la care am apelat imi socoteste gradul de indatorire actual?? Deci am credite la care pe luna platesc 1200 de lei, si daca doresc refinantarea creditelor si ma incadrez cu un salar de 2500, daca la aceasta suma ma incadrez la 40000 de lei oare nu este f bine? As plati lunar 1000 de lei deci acopera rata si raman si cu 1500 de lei in mana. Nu inteleg ce inseamna creditul de refinantare. Va multumesc anticipat

Postat in data: 31 aug., 2019

TBI Bank m-a raportat la Biroul de Credit, desi am refinantat contractul de credit. Ce pot sa fac?

Am fost raportata catre Biroul de Credit de catre TBI Bank desi am refinantat contractul si mi-au spus ca vor corecta eroarea, dar nu au facut-o …ce as avea de facut? Am facut cerere in scris, am trimis prin email si verbal la telefon, dar degeaba.

Postat in data: 22 mai, 2018

In ce mall din sectorul 4 pot face o simulare pentru o refinantare?

Buna seara, va rog sa mi spuneti in ce Mall din sectorul 4 va putem gasi? Vreau sa fac o simulare pt o refinantare
Multumesc!

Postat in data: 09 mart., 2018

Pot sa refuz o refinantare in curs?

Pot sa refuz o refinantare in curs? Mi s-a propus un calcul de refinantare la care acasa gandindu-ma mai mult chiar nu as avea nevoie de refinantare.

Postat in data: 13 feb., 2018

Pot sa-mi refinantez la o banca un credit luat de la un IFN?

De ce bancile la care am incercat nu vor sa-mi refinanteze imprumutul luat de la un IFN, cu o dobanda foarte mare? Stiti vreo banca unde pot face refinantarea creditului?

Postat in data: 17 ian., 2017

In cat timp ar trebui Banca Transilvania sa-mi elibereze o adeverinta pentru refinantarea unui crredit la alta banca?

Am avut un credit la Banca Transilvania pe care in data de 22 sept 2016 am solicitat sa-l inchid prin refinantare de la o alta banca. Desi am depus intreaga suma in cont si am semnat cererea si toate actele care mi s-au cerut, cand am solicitat adeverinta ca am inchis contul de credit mi s-a spus ca au la dispozitie 30 de zile sa-mi elibereze acea adeverinta. Eu consider ca daca am incheiat relatia cu banca in 22 sept 2016, normal si legal este sa primesc adeverinta care dovedeste acest lucru in aceeasi zi, nu??? Ce pot sa fac pentru a urgenta lucrurile? O sa ma trezesc ca nu au inchis contul la data respectiva si o sa-mi mai solicite bani in plus? Multumesc

Postat in data: 29 sept., 2016

De ce refuza bancile sa-mi acorde refinantare la creditele pe care le am?

Buna ziua, as vrea sa stiu care este motivul pentru care toate bancile refuza sa-mi acorde refinantare la creditele pe care le am deja, desi peste tot mi se spune ca am salariul suficient, pot sa fac refinantare, ma incadrez perfect, etc etc, mi se face analiza dosarului, interogari Anaf si Biroul de credit, mi se promite raspuns pana la sfarsitul saptamanii, apoi ori nu mai primesc raspuns deloc, ori mi se raspunde ca nu pot face refinantare, pentru ca am creditele alea pe care vreau sa le refinantez.

Desi de la inceput am spus ca am mai multe credite, mi s-a spus ca e ok, mi se calculeaza cat pot primi pentru refinantarea lor, pot sa iau si in plus.

Pierd timp in fiecare saptamana sa iau la rand toate bancile, sa mi se spuna acelasi lucru: da, sigur ca puteti sa faceti refinantare, dar nu puteti pentru ca aveti alte credite.

Si sunt sigura ca de fapt pot obtine un credit, dar dosarul meu in cele mai multe cazuri este aruncat la gunoi imediat ce am iesit pe usa. Pentru ca de mai multe ori mi s-a dat raspuns negativ chiar dupa un minut dupa ce am parasit biroul functionarului.

Ma indoiesc ca e cineva atat de rapid incat sa decida acordarea unui credit intr-un timp atat de scurt. Pentru informatii, ultima oara cand am fost sa vad daca am vreo sansa la o refinantare, venitul meu (verificare la ANAF) este de 1800 RON, am doua credite lunare de 288 RON, mi s-a facut analiza, ma incadrez, pot obtine 14000 RON, rata lunara de 280 RON, etc etc, e perfect, totul este roz, da sigur, puteti lua refinantare, va dam rapunsul pana la sfarsitul saptamanii, ca la 5 minute dupa ce ies din cladirea bancii sa fiu sunata;”stiti, ne pare rau, dar nu va incadrati pentru obtinerea unui credit, nu puteti obtine refinantare”, fara sa mi se spuna de ce (toate bancile refuza sa-mi comunice motivul refuzului, de obicei mi se spune „ca
sistemul nu permite”, desi „sistemul e cel cu ajutorul caruia mi s-a facut analiza, cu incadrare si totul e perfect).

Sincer m-a saturat de bataia asta de joc si vreau sa stiu de ce mi se refuza refinantarea si unde pot face reclamatie pentru toate bancile care m-au refuzat dupa ce m-au mintit si m-au facut sa pierd in fiecare zi cate-o ora din viata. Imi cer scuze ca am scris atat de mult, dar chiar e bataie de joc ce se face.

Postat in data: 03 mai, 2016

Este corect si legal ca banca UniCredit sa nu-mi dea inapoi actele semnate pentru o refinantare care nu a fost aprobata?

Am depus la o sucursala UniCredit Bank din Bucuresti documentele pentru o refinantare. Dupa mai multe telefoane si drumuri, cerand tot felul de alte acte (adeverinte), mi-au comunicat ca nu ma incadrez pentru refinantare, deoarece am un venit mic.

Am mers la Banca si mi-au dat inapoi doar o parte din acte (extrase de cont, grafice de rambursare de la cele 2 banci unde aveam credite si una din cele doua adeverinte de venit pe care le-am depus la dosar. Mentionez ca Adeverinta data de banca, copiile xerox dupa CI si actele semnate de mine pentru imprumut nu mi-au fost returnate. Am intrebat si mi-au spus ca raman la Banca. Este CORECT, LEGAL acest lucru??

Credeti ca angajata bancii ar putea sa faca o excrocherie si sa spuna ca mi-a dat banii pentru refinantare? Dupa cate stiu eu, banii se dau la Casierie, sub semnatura, sau se vireaza pe Card. In ambele cazuri, se poate dovedi foarte usor excrocheria.

Postat in data: 09 ian., 2016

Ce pot sa fac daca Piraeus Bank refuza sa-mi dea acordul pentru cesionarea politei de asigurare PAD catre BCR pentru refinantrea unui credit?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o solutie la o problema cu care ma confrunt si anume: am contractat un credit in CHF nevoi personale cu garantie reala pe apartamentul parintilor in 2008 (PIRAEUS), momentan sunt in situatia de a refinanta acest credit cu un credit Casa mea de la BCR.
Creditul este aprobat tot dar nu pot merge mai departe din cauza asigurarii obligatorie PAD si anume exista deja o asigurare PAD cesionata in favoarea Piraeus – deci nu pot face o alta asigurare pad cu beneficiar BCR. Din ce am aflat cei de la BCR mi-au cerut o adresa de la Piraeus care sa contina un acord de cesionare a politei catre BCR dupa ce se stinge creditul contractat la Piraeus numai ca cei de la Piraeus nu vor sa-mi dea acest acord.
O alta problema ar fi ca polita PAD nu este ok, adica la asigurat este trecuta persoana care a contractat creditul, nu proprietarul de drept al imobilului asigurat, greseala facuta de de cei de la Piraeus ca si intermediari si in plus nu exista nici originalul politei ci doar o copie, fara semnatura asiguratului, pentru ca nu s-a semnat aceasta polita in original…am fost sunati si ni s-a spus sa semnam (proprietarul apartamentului) intai un act aditional la asigurare. Este ok aceasta
abordare? Multumesc anticipat. Cu respect.

Postat in data: 10 oct., 2015