Regulament BNR

Cum se calculeaza gradul de indatorare pentru refinantarea mai multor credite?

Cum as putea obtine un credit de refinantare cand toate bancile la care am apelat imi socoteste gradul de indatorire actual?? Deci am credite la care pe luna platesc 1200 de lei, si daca doresc refinantarea creditelor si ma incadrez cu un salar de 2500, daca la aceasta suma ma incadrez la 40000 de lei oare nu este f bine? As plati lunar 1000 de lei deci acopera rata si raman si cu 1500 de lei in mana. Nu inteleg ce inseamna creditul de refinantare. Va multumesc anticipat

Cu cat timp inainte banca trebuie sa ma notifice ca ma raporteaza la CRC?

Am facut o linie de credit la ING pe firma, linie care anul trecut a fost transformata in credit pe 36 luni. din pacate am avut 3 luni intarziere de plata si mi-au reziliat contractul dandu mi 15 zile de achitare.

Din pacate este o clauza generala in contract in sensul ca ei spun, ca in cazul in care nu platim la data prevazuta in contract,
au dreptul sa rezilieze contractul.

Nu sunt de rea credinta incerc sa recuperez restantele dar nu pot sa mai fac nimic cu rezilierea.

Exista o prevedere in legislatie cu cat timp inainte tb sa ma notifice ca ma raporteaza la CRCt sau nu este ca si la BIROUL DE CREDITt

MULTUMESC
anticipat