Etichete: inchis

BRD nu mi-a inchis contul iar acum, dupa mai multi ani, imi cere bani. Ce pot sa fac?
brd-contract conditii generale bancare

„Buna ziua.
Am avut un card de salarii la BRD (Bucuresti) pe care l-am inchis in 2004 la sediuld BRD in Timisoara, in 2005-2006 am fost imformat ca am de plata o suma de bani. M-am dus la BRD in Bucuresti zona Piata
Unirii si am achitat si solicitat inchiderea contului.

In 2017 am fost contatctat din nou de catre BRD sa achit o suma de bani, dupa multe discutii telefonice nu m-au mai contactat pana in 2023, iar de atunci primesc plicuri lunar cu o suma modica de 160 de lei, dar refuz sa fac acest lucru.

Brd doreste sa le achit niste bani pentru un cont care a fost achitat si inchis de doua ori.
Ce ma sfatuiti sa fac.
Mentionez ca numai am acele chitante din 2004-2006
Va multumesc”

Postat in data: 18 apr., 2024

BRD mi-a inchis overdraftul fara sa ma anunte. Ce pot sa fac?
reclamatie brd

„BRD ne-a anulat overnight fara sa ne anunte. Acum incearca sa spuna ca nu ne-am actualizat dosarul juridic si ca ne-ar fi notificat ca ne inchid contul. Contul nu l-au inchis, doar dobanzile au disparut. Va rog sa ne ajutati, BRD a fost mereu abuziv in relatia cu noi.
Multumesc.”

Postat in data: 21 dec., 2023

Pot sterge datele din Biroul de Credit daca am inchis contractul cu banca?

„Buna seara . În legătură cu ștergerea din baza de date a biroului de credit am 0 datorii la ora actuala dar am un istoric negativ și un fico score 566 . Pot aplica pentru un credit noua casa sau ipotecar ? Pot șterge istoricul menționând că datele mele cu caracter personal sunt folosite in continuare deși contractul e stins cu banca ?”

Postat in data: 19 nov., 2023

Vodafone mi-a inchis abuziv numarul de telefon. Ce pot sa fac?
reclamatie vodafone

Vodafone mi-a închis abuziv nr. de telefon și a încheiat altei persoane contract de abonament cu nr. meu în aceeași zi (lucru confirmat de Vodafone telefonic).
Sunt 3 capete de abuz cf propriilor termeni Vodafone din link. Toate acestea le-am specificat deja in reclamația catre Vodafone:

1. dovada frauda 1 – incarcare 5 euro neluata in considerare contravine
termenilor proprii cf. 1.3.2 Perioada de grație – citez „(atât pentru Planul Tarifar Simplu cât și pentru Ofertele cu beneficii incluse) se calculează de la data expirării perioadei de valabilitate și este de 180 zile (cu excepția reîncărcarilor de 1-4 Eurocredit care nu oferă perioadă de grație). În perioada de grație poți doar să primești apeluri pe teritoriul Romaniei, fără a putea iniția apeluri în rețelele fixe și mobile naționale.”

2. dovada frauda 2 – nu a existat nici o notificare prin sms de deconectare sau suspendare a numarului cf. paragraf 3 – citez „Suspendarea și deconectarea serviciilor Vodafone poate suspenda sau deconecta serviciile prestate, cu notificare prealabilă prin SMS, din următoarele motive imputabile Clientului…”

3. dovada frauda 3 – numarul de telefon a fost alocal unui alt client desi cf. paragraf 1.5 Vodafone nu are voie sa aloce numarul acesta altei persoane – citez „Numărul de telefon alocat unui Client nu poate fi transferat în niciun fel către altă persoană. Orice astfel de operaţiune reprezintă o fraudă, Vodafone având dreptul de a retrage numărul respectiv de telefon şi de a restricționa accesul la serviciile Vodafone, cu notificarea prealabilă a Clientului […] Efectele suspendării
/deconectării serviciilor: Clientul nu mai are acces la serviciile Vodafone de pe SIM-urile suspendate /deconectate (nu mai poate să primească ori să inițieze apeluri, SMS-uri, sesiuni de date), pierde beneficiile Ofertei de pe cont și valabilitatea sa, bonusurile sau alte beneficii acordate de Vodafone, pierde creditul aflat pe Cartela SIM odată cu expirarea perioadei de graţie, precum și dreptul de a folosi numărul de telefon alocat (cu respectarea perioadei de carantină de 60 de zile).

Este vb de un număr de telefon ce îl am de 20 de ani (ultimii 12 ani la Vodafone) și deși am incercat o soluționare pe cale amiabila cu Vodafone , timp de 2 luni in care am trimis toate dovezile cerute ca eu detin numarul de telefon și SIMul, ieri am fost sunata de un reprezentant Vodafone și acuzată cum că eu aș fi vinovata si as cunoaște persoana căreia i-a fost făcut abonamentul cu numărul meu căci numărul seriei mele de SIM, pe care o dețin fizic, corespunde în sistemul lor cu abonament persoanei respective
care se pare că are un abonament national fără Roaming.

Vodafone deși a primit reclamația din partea mea nu a contactat nici până acum persoana cealaltă sa verifice SIM-ul acesteia, persoana pe care NU o cunosc.

Am incercat sa raționez cu ei și să explic că în cazul acesta nu ar trebui sa existe trafic pe abonament din moment ce eu dețin SIM ul si locuiesc in Germania și abonamentul nu are roaming. Insa ei au confirmat că există trafic de date pe abonament și nu vor sa recunoască că e vb de o eroare Vodafone sub nici o forma.

Am deschis și caz la ANPC Bucuresti și sunt pregătită sa merg in instanta dar m-ar ajuta sa înțeleg daca exista si o alta metoda de soluționare.”

Postat in data: 28 oct., 2022

Este caz penal daca n-am inchis cardul refinantat?

Buna ziua, am facut o refinantare la Brd prima data in 2020 apoi in 2021 si acum, in 2022. De fiecare data am refinantat acelasi card de cumparaturi de la Cetelem dar am folosit mereu banii neinchizand nici o data cardul. Acum in cadrul unui control mi au cerut adresa de inchidere pe care implicit nu o am. Ce pot face? Este caz penal?

Postat in data: 02 feb., 2022