Etichete: reclamatie refinantare

Ce fac daca banca refuza Ordinul de Plata Conditionat (OPC) pentru refinantarea creditului?

„Va contactez in legatura cu o problema pe care o intampin cu cei de la Cetelem privind rambursarea sumei datorate pentru un card de credit ( pentru cumparaturi in magazinul Dedeman).

Am incercat sa fac acest demers printr-o refinantare la Unicredit Bank, acestia au transmis intreaga suma printr-un OPC (ordin de plata conditionat), insa Cetelem a refuzat aceasta tranzactie, motivand ca ei accepta doar ordine de plata simple.

Cum toate bancile cand vine vorba de refinantari, fac plata doar prin OPC -uri, ca metoda de siguranta, ne vedem blocati in a stinge datoria.

Personal, consideram ca este un abuz din partea Cetelem. Mentionez ca nicaieri in contract nu am regasit aceasta clauza, referitor la neacceptarea OPC-urilor.

Va rog mult daca m-ati putea ajuta cu un sfat referitor la cum as putea rezolva aceasta problema cu acest IFN.

Va multumesc frumos”

Postat in data: 01 mart., 2024

Care este procedura pentru refinantarea unui credit?

„Am făcut o refinanțare la brd pentru creditul ing. De la ING mi se dau informații contradictorii, ba ca au fost încasați banii, ba ca nu au fost încasați, problema rămânând ca acest credit nu s-a închis. Am făcut tot ce am știut și tot ce s-a putut dar tot nu am rezolvat situația. Ce e de făcut în cazul.asta?”

Postat in data: 11 aug., 2023

Am la banca OTP amanarea ratelor si nu pot face refinantarea creditelor. Ce pot sa fac?
OTP Bank refinantare credit

Sunt complect dezamăgită. Am la banca OTP amanare de plata și nu pot sa fac refinantarea creditelor. Sunt f supărată ca Biroul de Credite anunță că nu afectează amânarea ratelor la eventuala refinantare.

Banciile nu sunt deacord cu acordare de credite. Nu știu la care banca sa mai apelez. Mai egzista oare o șansă să mi fie mai ușor cu plata ratei la o singura banca, și bani în plus? Va rog pe dvs stimate D le Coman dacă se poate sa ma îndrumați cum credeți ca e mai bine. O seara frumoasa. Cu respect.

Postat in data: 19 feb., 2022