Raiffeisen Bank

Raiffeisen nu mi-a raspuns la cererea de trecere de la ROBOR la IRCC. Ce pot sa fac?

Buna ziua, in data de 16 iunie am facut cererea de trecere de la Robor la IRCC si pana in acest moment nu am primit raspuns de la Raiffaisen Bank.Cat sa mai astept?Am luat legatura cu CSALB (Centrul de Soluționare Amiabila a Litigiilor Bancare) dar mi-au spus ca nu ma pot ajuta decat daca raspunsul bancii este negativ.Ce ma sfatuiti sa fac?Multumesc.

reclamatie raiffeisen
Nu primesc SMS pentru activarea Smart Token Raiffeisen. Ce pot sa fac?

Am o problemă cu Raiffeisen Ro. Mama mea are un cont la ei, și este domiciliată în Canada. Raiffeisen condiționează accesul la online banking de folosirea unui Smart Token. Activarea acestui Smart Token se face prin introducerea în aplicație a unui pin trimis de Raiffeisen prin SMS la numărul de telefon al contului respectiv.

De câte ori am încercat, nu primim acest SMS. Motivul pe care îl suspectez este că Raiffeisen trimite un SMS SHORT CODE, care este diferit de un SMS (LONG CODE) normal folosit între persoane reale.

Acest SMS SHORT CODE nu poate fi livrat într-o altă țară, cel puțin nu în Canada.

Raiffeisen nu oferă nici o alternativă acestui SMS, de ex, ar putea oferi alternativa de a trimite pin-ul printr-un apel vocal. Ca rezultat, Raiffeisen blochează accesul la online banking unui client al lor domiciliat în străinătate. Asta nu mi se pare ok.

Puteți sugera vreo cale acțiune? Există o autoritate în România care poate interveni? Raiffeisen nu a răspuns solicitării noastre.

metropolitan asigurari
Metropolitan mi-a dat mai putini bani pentru un credit platit anticipat. Ce pot sa fac?

In 2021 am facut un credit la Ralfi IFN SA suma de 23858 lei din care 3858
sau oprit din credit pentru politia de asigurare a creditului , eu am mai
primit suma de 20000 lei . Anul accesta in luna mai am platit anticipat
creditul.In urma plati anticipate am cerut firmei de Asigurare Metropolitan
returnarea primei . Am primit un raspuns de la firma de asigurari sa trimit
cere , copie C.I si un cont bancar in care sa imi returneze bani totul a
fost bine cand astazi am primit in cont suma de 906,63
din 3858.

Va rog sa imi spuneti daca suma primita este corecta si daca nu este
corecta ce pot face in situatia asta din calculele mele ar fi trebuit sa
primesc 3000 lei calculu meu este ca 3858-5ani creditul rata pe an la
asigurare ar fi fost 770 lei pe an , platind anticipat la 1an de zile mai
ramane 3088 plus comison am zis ca 3000 ar fi trebuit sa inapoieze
Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac

reclamatie Raiffeisen
Raiffeisen nu vrea sa-mi ramburseze comisionul pentru o plata esuata din vina bancii. Ce pot sa fac?

Sunt persoana fizica. Am cont la Raiffeisen. Nu am reusit sa platesc
factura catre o persoana juridica romana din aplicatia online a
Raiffeisen pentru ca nu functioneaza corect Smart Token (am primit
mesaj ca plata a fost autorizata si efectuata, dar nu este asa, nu au
plecat banii din cont). Am facut solicitare si apoi reclamatie (pentru
ca desi nu au vazut suma de 520 lei, desi le-am trimis captura de
ecran din Smart Token), au gasit o alta plata din contul meu de 300
lei, plata pe care nu am facut-o si nici nu imi apare ca fiind facuta
din contul meu. In final am platit factura prin varsamant in contul
furnizorului deschis la BCR. Am platit 20 lei comision (pentru 520 lei
varsati). Raiffeisen spune ca nu imi ramburseaza suma de 20 lei, desi
am ajuns sa o platesc doar din culpa lor. Cui ma pot adresa pentru
a-mi recupera cei 20 lei pierduti? Multumesc!

Topul bancilor cu cele mai mici dobanzi la un credit pentru casa in lei

La care banci gasesc cele mai mici dobanzi pentru un credit ipotecar?

raiffeisen poprire cont
Este legal sa mi se opreasca si din pensie si din salariu, la o poprire?

„Bună ziua,
Dacă pensia o primesc la ING și mă angajez, dar salariul îl primesc la Raiffeisen, există riscul să mi se oprească poprirea la ambele bănci? Dacă da, este legal?
Mulțumesc și aștept un răspuns de la dumneavoastră.”

activare smart token raiffeisen
Nu pot sa-mi activez aplicatiile Raiffeisen, apare eroare tehnica. Ce pot sa fac?

„Bună ziua,

Intâmpin niste probleme când doresc să-mi reactivez contul Raiffeisen. Țin să menționez că am mai avut aplicațiile Smart Mobile si Smart Token făcute când mi-am făcut cardul, dar după un timp am renunțat la ele.

Am fost săptămâna trecută la bancă, cu gândul de a-mi recupera contul, având în vedere că nici contul de utilizator nu-l mai știam. Mi-au dat toate detaliile posibile despre contul meu și cum ar trebui procedat, ba chiar au încercat doamnele de la banca să îmi facă aplicațiile, dar nicio șansă, apărea ca în ss’ul de mai jos.

Ce pot face în legătură cu această problemă?”

problema smart mobile raiffeisen
De ce nu functioneaza aplicatia Smart Token Raiffeisen?

„Aplicația Smart token nu funcționează de vineri. De ce?”

durata plati incasari raiffeisen
Nu au intrat banii trimisi din contul HSBC din UK Wales la Raiffeisen in Romania. Cat dureaza?

„Bună ziua. Am trimis banii in contul băiatului din UK Wales in România Rădăuți. Banca mea este HSBS . Au trecut 9 zile
lucrătoare și nu au intrat banii. Banca din România este Raiffeisen. Mulțumesc frumos.”

problema smart mobile raiffeisen
Nu pot intra in aplicatia Smart Mobile de pe telefonul Huawei. Ce pot sa fac?

„Nu pot intra in smart mobile de pe telefon Huawei. Ce pot sa fac?”

aedificium banca pentru locuinte reclamatie
Aedificium m-a anuntat ca nu mai am dreptul la prima de stat. Ce pot sa fac?

„Mama mea a primit aceasta înștiințare de la aceasta banca Aedificium.
Menționez ca mama a avut un contract incheiat intre ea si banca Reifeissen
din Resita in anul 2012.
A platit lunar ,timp de 6 ani suma aferenta care era stipulata in contract.
La terminarea contractului nu a primit dobanda mentionata in contract decat
pe 3 ani.
Restul nu a mai fost virat niciodată.
Daca a fost ceva ilegal,nu înțeleg de ce banii mamei mele au fost in
continuare încasați de Reifeissen Bank???
Cine a folosit acesti bani???
De ce azi dupa 10 ani ,mama mea promeste aceste scrisori???
Cat de legal este???”

reclamatie raiffeisen
Banca Raiffeisen are dreptul sa blocheze alocatia unui copil din Austria, pe motiv ca provine din alta tara?

Bună ziua! As dori sa vă întreb dacă banca Raiffeisen are dreptul să blocheze alocația unui copil, alocatie din Austria pe motiv că provine din alta tara .

Menționez că acest cont are proprire ,dar am înțeles că alocațiile fac excepție .De la banca mi s-a spus că doar alocațiile din Romania se pot ridica nu și cele provenite din alte țări .

Ce pot face eu in acest caz? Va mulțumesc!

dobanzi depozite banci top
Care banci au cele mai mari dobanzi la depozitele in lei? [citeste tot]
problema smart mobile raiffeisen
Nu mai pot folosi aplicatia Smart Mobile dupa actualizare, nu mai este compatibila cu telefonul meu. Ce pot sa fac?

Se pare ca au vrut sa imbunatateascai aplicatia Smart Mobile doar pentru clientii care au telefoane peste IOS 13. Eu nu mai pot folosi aplicatia de pe telefon deoarece am IOS 12.5.5 Cu siguranta ca mai sunt si alti clienti care au aceeasi problema.
Am fost la o sucursala Raiffeisen si mi-au spus ca nu ma pot ajuta. Care ar fi rezolvarea problemei? Exclus schimbarea telefoanelor!

problema smart mobile raiffeisen
De ce nu functioneaza aplicatia Smart Mobile?

De ce nu functioneaza aplicatia Smart Mobile a Raiffeisen?

Raiffeisen nu vrea sa-mi scada rata la credit, desi sunt in somaj. Ce pot sa fac?

Raiffeisen mi-a respins cererea pentru restructurarea creditului (reducerea ratei la jumatate) pentru 3 ani de zile, fara sa imi spuna motivul respingerii.

Eu am sotie si 2 copii minori, un venit de aproximativ 3200 lei, sotia a fost introdusa in somaj (468 lei) pana in luna Martie_2022 si nu isi poate gasi un loc de munca pentru ca trebuie sa creasca copilul cel mic (2.7 ani), nefiind primit la cresa de stat din lipsa locurilor, dar din toamna copilul va fi la gradinita, moment in care abia atunci sotia isi poate cauta un loc de munca.

Ce pot sa mai fac ca aceasta banca sa imi reduca la jumatate rata la creditul pe care il am la dansii?
Multumesc.

Ce se intampla daca nu mai pot sa platesc ratele la credite?

Bună ziua , am 2 credite , unul la Raiffeisen valoare încă vreo 30000 unul Tbi valoare încă 17500 . Întrebarea este , până acum nu sunt restant dar am rămas fără servici , nu am nimic pe numele meu . Ce se întâmplă dacă nu mai plătesc ratele , mulțumesc.

Unicredit reclamatie
Ce se intampla cu sumele de bani ramase pe cardurile de cumparaturi daca acestea sunt refinantate?

Bună ziua! Am un card de cumpărături la BT Transilvania de 1.000 de RON (din care nu am consumat nimic, suma este intactă pe card de 1.000 RON) și încă unul la Raiffeisen Bank de 10.000 RON (din care am cheltuit 8650 RON) între timp am solicitat un credit la UniCredit Bank în plus cu refinanțarea celor două carduri de cumpărături, întrebarea mea este următoarea, ce se întâmplă cu sumele de bani rămase pe cardurile de cumpărături dacă aceasta sunt refinatate? În mod normal eu ar trebui sa întru în posesia banilor care sunt acum pe cardurile de cumpărături ? dacă da cum sa procedez?
Mulțumesc anticipat!

dobanzi credite nevoi

Care banci au cele mai mici dobanzi la creditele de nevoi personale?

Care banci au cele mai mici dobanzi la creditele de nevoi personale? [citeste tot]
reclamatie raiffeisen
Raiffeisen ma ameninta cu o noua executare silita. Ce pot sa fac?

Am avut o executare silita de la banca raiffeisen pe care am plătit-o timp de 12 ani deoarece puneau dobânzi mari. Acum un an a încetat executarea dar raiffeisen mă tot suna și trimit notificări ca mai am o sumă de plata.

Au făcut o oferta de reducere dar ei nu sunt de acord sa plătesc direct în banca ci sa îmi deschid un cont la raiffeisen de unde sa retragă ei banii, dar nu vor sa îmi dau o hârtie la mana prin care sa ma asigure că se termina de plata împrumutul.

Este legal ceea ce fac ei? Ei spun ca dacă nu sunt de acord cu oferta făcută verbal,nu ii scris,ma executa din nou.

Mulțumesc