Am amanat ratele la credit si acum am probleme cu refinantarea. Ce pot sa fac?

UniCredit Bank reclamatie poprire

Am amânat ratele 6 luni și astăzi când am fost sa fac o refinanțare am rămas perplex. Am fost raportat la Biroul de Credit exact lunile cand am amânat ratele. Bravo Uncredit!

Amanarea ratelor se raporteaza la Biroul de Credit de catre toate bancile, nu doar Unicredit, insa acest lucru nu ar trebui sa va impiedice sa faceti o refinantare.

Sfatul meu e sa trimiteti o reclamatie, in scris, la Unicredit, cu privire la problemele intampinate la refinantare.

Daca Unicredit nu va raspunde de reclamatie, va recomand sa luati legatura cu CSALB (Centrul de Solutionare Amiabila a Litigiilor in domeniul Bancar), o institutie care va ajuta gratuit sa rezolvati problemele cu bancile si IFN-urile, la telefon 021.94.14, email office@csalb.ro sau pe site-ul www.csalb.ro.

De asemenea, puteti obtine informatii utile privind problemele aparute dupa amanarea ratelor din Ghidul pentru reluarea platilor dupa amanarea ratelor, sustinut de Provident.

Reveniti va rog la mine cu raspunsul bancii, pentru a vedea ce se poate face in continuare.

9 − 3 =