Tag Archives: codebitor credit

Cum pot scoate codebitorul din contractul de credit?

Buna ziua,cazul meu este urmatorul.Am cumparat un apartament prin
„prima casa”bcr.Dupa un timp am divortat sa facut partajul ..ea a
renuntat la partea ei i sa dat banii care trebuia si fiecare sia vazut
de treaba lor.Problema este ca Bcr acum pentru a imi da actul
aditional imi spune ca are nevoie de o semnatura a fostei pentru a o
scoate ca cobeditor iar aceasta refuza sa se prezinta la banca iar cei
de la Bcr spun ca ei nu pot face nimic nu o pot obliga.Ideea este ca
suntem divortati ,partajul sa facut platesc singur ratele dar ea nu e
scoasa ca cobeditor si in caz in care vreau sa vand nu pot fara
semnatura ei.Cine o poate trage la raspundere ce pot face ca ea sa
semneze acel act.As dori sa fiu singur in acte fara a depinde de ea
intrun viitor.Banca accepta sa preiau singur creditul asta nu e
problema.Va multumesc

Cum pot fi scoasa drept codebitor dintr-un credit?

Bună seara!
In urmă cu un am, viitorul meu soț avea un credit de nevoi personale refinanțat deja odată din prima lui căsătorie. dupa ce ne-am căsătorit noi am mers la banca pentru o alta refinanțare in vederea stabilirii unei rate lunare mai mici. Astfel ,s a acoperit împrumutul vechi, s-a făcut refinanțarea și s-a rămas cash cu 7000 lei (70milioane vechi).

După o scurtă perioadă de timp am divorțat iar fostul soț a luat pe un card de cumpărături suma de 1000lei (100milioane vechi). Am fost la bancă să văd cum stă situația și mi s a spus că nu pot accesa nici un împrumut pe cont propriu atâta
timp cât figurez co-debitor.

La insistențele mele ,fostul soț spune că banca nu mă poate scoate ca co-debitor, el apare deja în biroul de credit pentru întârziere plată pe card cumpărături.

De aceste venituri și acest card cumpărături nu am idee, a fost făcut pe perioada divorțului.

Întrebare: care sunt șansele că acest domn să mă scoată de pe acel credit, care sunt șansele să își aducă alt co-debitor sau ce pot eu face in aceasta privința. Pentru că în următorii 5 ani aș dori să mi achizitonez și eu ceva și să nu fiu blocată. Care sunt căile cele mai simple ?
De asemenea , se poate înainta un proces de judecată?
Mulțumesc anticipate