TBI Bank

Sotul a decedat si eu nu mai pot plati rata la Cetelem. Ce pot sa fac?

Sotul a decedat, a avut un credit la Cetelem si am aflat ca nu i-au facut asigurare, astfel ca trebuie sa platesc eu acum rata de 7 milioane. Problema e ca eu mai am o rata la TBI Credit de 3 milioane si am o pensie de numai opt milioane. Le-am cerut la Cetelem sa-mi reduca rata, dar mi-au spus ca o pot reduce la doar 6 milioane. Eu atunci cu ce mai traiesc? Ce pot sa fac? Va rog sa ma ajutati.

Cum pot obtine amanarea ratelor la credite?

Ma aflu in imposibilitate de plată începând cu luna martie 2020, cum pot sa obtin o perioadă de amânare a ratelor la credit?

TBI Credit m-a raportat la Biroul de Credit si m-a vandut la Kruk, fara sa ma anunte. Ce pot sa fac?

Am avut un credit la TBI credit, care pentru neplata (din cauza ca am ajuns somer) am fost trimis la Biroul de credit, fara sa fiu instiintat. Doar Kruk m-a anuntat ca mi-au cumparat datoria si le sunt lor dator si sa ii contactez ca sa nu se faca executare silita. Va dati seama ca in secunda 2 i-am sunat si am facut acordul sa platesc lunar o suma de 300 de lei ca sa platesc acel credit. Dar din nou nu am fost instiintat de Biroul de Credit si cei de la Kruk au confirmat ca ei nu imi vor trimite platile efectuate la timp catre Biroul de Credit pentru un scor mai bun.

Am incercat sa ma inrolez pe Biroul de Credit sa imi vad situatia dar nu am putut din cauza ca au un nr vechi de telefon. Mai pe scurt date incorecte. Acum am vorbit si cu cei de la Kruk daca am datoria la ei si o platesc la zi, ei nu trimit date despre situatie la biroul de credit? Raspunsul a fost ca nu au tangente cu astfel de situatii si de indata ce platesc creditul, imi dau o foaie ca am platit si sa ma descurc.

In situatia asta ce pot face? Nu sunt obligati sa ofere raport la Biroul de credit? (ma refer la Kruk) nu sunt obligati sa ofere detalii cum ca platesc acea suma/credit si sa si updateze detaliile despre mine, ba chiar sa anunte cand va fi platit integral? Va multumesc.

TBI nu intelege ca vreau sa-mi platesc restanta, vrea sa ma execute silit. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am ramas in urma cu vreo 3 rate la TBI dar am platit o parte din restanta si am de gand sa mai platesc dar ei nu inteleg lucrul acesta si mi.au trimis mesaj ca vor incepe demararea procedurii de executare silita. Ce pot face? Va rog sa ma ajutati

TBI Bank m-a raportat la Biroul de Credit, desi am refinantat contractul de credit. Ce pot sa fac?

Am fost raportata catre Biroul de Credit de catre TBI Bank desi am refinantat contractul si mi-au spus ca vor corecta eroarea, dar nu au facut-o …ce as avea de facut? Am facut cerere in scris, am trimis prin email si verbal la telefon, dar degeaba.