Banca m-a notificat sa inchid cardul de credit refinantat, altfel ma executa silit. Ce pot sa fac?

Bună seara
În luna iunie am refinantat un credit, un card de credite nu l-am închis și l-am folosit în continuare. Acum banca care a refinantat m-a notificat ca trebuie sa închid acel cont și sa le trimit dovada. E nu am cum sa achit suma respectiva. Exista vreo soluție sa nu fiu executata silit? Menționez ca eu sunt cu plata ratelor la zi, nu am întârziat niciodată. Multumesc

Solutia pentru rezolvarea problemei cu refinantarea cardului de credit neinchis este sa ajungeti cu banca la o intelegere privind inchiderea vechiului card.

In mod normal, banca nu ar fi trebuit sa va aprobe refinantarea, fara dovada inchiderii cardului. Daca totusi a facut asta, atunci trebuie sa-si asume responsabilitatea rezolvarii acestei probleme, impreuna cu dumneavoastra.

De aceea, sfatul meu este sa faceti la banca o cerere pentru rezolvarea amiabila a acestei probleme, respectiv inchiderea vechiului card de credit, probabil printr-un angajament de plata in rate a acelei datorii.

Va rog sa reveniti la mine cu raspundul bancii la cererea dumneavoastra de solutionare a problemei refinantarii cardului de credit.

× 6 = 30