Ce se intampla daca nu inchid cardul refinantat la alta banca?

Am refinantat la BCR un credit si un card de credit pe care le aveam la alta banca, s-a acoperit toata datoria si am obtinut si o suma de bani in plus, dar inca mai folosesc vechiul card de credit. Nu mi-a spus nimeni de la BCR ca trebuie sa duc o hartie precum ca l-am inchis. E vreo problema?

Refinantarea presupune inchiderea vechilor credite sau carduri de credit, pentru ca la obtinerea noului imprumut sau card de credit nu se iau in considerare datoriile pe care le aveti la creditele refinantare, pentru stabilirea gradului de indatorare, care nu trebuie sa depaseasca 40% din venitul lunar.

Asadar, vechiul card de credit trebuie inchis, daca banca la care ati facut refinantarea, respectiv BCR, l-a luat in calcul pentru stabilirea gradului de indatorare. Daca nu a fost luat in calcul, cardul poate fi pastrat.

Sfatul meu este sa asteptati ca BCR sa va notifice cu privire la inchiderea vechiului card de credit, iar daca nu va notifica, atunci puteti sa-l pastrati.
Daca BCR va solicita sa inchideti cardul, intr-un anumit termen, atunci stabiliti impreuna cu banca o modalitate de plata a datoriei la vechiul card de credit, intr-o perioada convenabila, astfel incat sa-l puteti lichida si sa duceti dovada inchiderii acestuia.

Reveniti va rog la mine daca apar probleme si daca aveti nevoie de ajutorul meu.

21 raspunsuri la “Ce se intampla daca nu inchid cardul refinantat la alta banca?

1. Cristian

Buna seara! Am facut un credit de refinantare la ING (refinantand alte credite la BcR si BT)…au trimis banii in conturile de BcR si BT,insa am scos niste bani pentru a plati un tratament in străinătate pt tatal meu…acum mi se solicita adresele de inchidere ale acestor credite…ce pot face mai departe?

Singura solutie este sa discutati cu banca ING aceasta problema, in vederea amanarii adreselor de inchidere a creditelor refinantate, pana veti rambursa integral vechile credite. In caz contrar, ING va poate cere sa achitati in avans intreg creditul.

Reveniti cu raspunsul primit de la ING.

2. Radu

Bună seara am și eu o problema cu un credit de refinantare
    Nu lam inchis pe cel refinantat și am primit un e-mail ca trebuie să duc dovada inchideri
    Am fost la banca le-am explicat și au spus ca putem face doar o restructurare de credit.
    Pot scăpa asa de problema și sa rămân cu amândouă

Nu puteti ramane cu amandoua creditele, pentru ca regula unei refinantari, conform contractului, este sa inchideti vechiul credit.

Daca nu puteti achita vechiul credit, solutia este sa cereti la banca o solutie de solutionare pe cale amiabila a problemei.

Sfatul meu este sa trimiteti la banca o cerere in acest sens, apoi reveniti la mine cu raspunsul, pentru a va ajuta sa rezolvati problema refinantarii creditului.

3. Dita

Doresc sa fac o refinantare ,iar agentia de brokeraj mi a spus ca nu o sa imi refinantez creditul pentru care am luat aplicat ci o sa raman cu banii din care trebuie sa le platesc lor comision 15 % .Mai exact am un credit la Alior Bank la care mai am de achitat 59000 lei .Refinantez la ING sold pe sold dar brokerii mi au spus ca o sa raman cu banii de la ING si nu mai trebuie sa achit la Alior .Fac ei ceva si ca e legal .Pracic ei incaseasa un comision mare si eu raman cu 2 credite .Este legal ?

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Nu este legal si nici posibil sa ramaneti cu doua credite dupa refinantare.

Refinantarea presupune inchiderea vechiului credit la Alior cu bamii din noul credit se la ING.

Sfatul meu este sa nu acceptati solutia propusa de broker, pentru ca mai devreme sau mai tarziu, va trebui inchis vechiul credit de la Alior.

Cu ce broker ati discutat despre refinantare?

4. Camelia

Bună seara
    În luna iunie am refinantat un credit, un card de credite nu l-am închis și l-am folosit în continuare. Acum banca care a refinantat m-a notificat ca trebuie sa închid acel cont și sa le trimit dovada. E nu am cum sa achit suma respectiva. Exista vreo soluție sa nu fiu executata silit? Menționez ca eu sunt cu plata ratelor la zi, nu am întârziat niciodată. Multumesc

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Solutia pentru rezolvarea problemei cu refinantarea cardului de credit neinchis este sa ajungeti cu banca la o intelegere privind inchiderea vechiului card.

In mod normal, banca nu ar fi trebuit sa va aprobe refinantarea, fara dovada inchiderii cardului. Daca totusi a facut asta, atunci trebuie sa-si asume responsabilitatea rezolvarii acestei probleme, impreuna cu dumneavoastra.

De aceea, sfatul meu este sa faceti la banca o cerere pentru rezolvarea amiabila a acestei probleme, respectiv inchiderea vechiului card de credit, probabil printr-un angajament de plata in rate a acelei datorii.

Va rog sa reveniti la mine cu raspundul bancii la cererea dumneavoastra de solutionare a problemei refinantarii cardului de credit.

1. Camelia

Buna dimineata

Va multumesc mult pentru promptitudine. Indraznesc sa va cer un sfat de cum trebuie sa sune cererea ca sa fie facuta corect. Mentionez ca banca care a refinantat ese ING iar cardul de credit este la Raiffaisen.

5. Daniel

Bună ziua! Rog frumos un sfat legal pentru o problemă de creditare. Am refinanțat la o bancă un credit de la BCR, dar tot în luna refinanțări banca respectivă a dorit o cerere pentru lichidarea creditului de la BCR după ce bani au fost transferați către BCR. Am depus cerere respectivă și în prezent aflu că acel cred figurează activ cu bani transferați de la banca respectivă în contul de la BCR. NU AM PRIMIT NICI UN ALT DOCUMENT DOVEDITOR CĂ ACEL CREDIT E ÎNCHIS! Cum pot rezolva situația respectivă î prezent durată de 11 LUNI! Rog un răspuns.

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Ar putea fi cel putin doua motive pentru care creditul refinantat de la BCR este inca activ:

1. Banca la care ati facut refinantarea nu a transferat la BCR suma exacta de bani pentru acoperirea intregii datorii;

2. BCR nu a inchis creditul, dintr-un motiv necunoscut, desi a primit banii aferenti refinantarii creditului.

De aceea, trebuie sa trimiteti la BCR o reclamatie in care sa cereti motivele neinchiderii creditului refinantat.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la BCR.

6. Valentin

Bună ziua! Am un card de cumpărături la BT Transilvania de 1.000 de RON(din care nu am consumat nimic, suma este intactă pe card de 1.000 RON) și încă unul la Raiffeisen Bank de 10.000 RON (din care am cheltuit 8650 RON) între timp am solicitat un credit la UniCredit Bank în plus cu refinanțarea celor două carduri de cumpărături, întrebarea mea este următoarea, ce se întâmplă cu sumele de bani rămase pe cardurile de cumpărături dacă aceasta sunt refinatate? În mod normal eu ar trebui sa întru în posesia banilor care sunt acum pe cardurile de cumpărături ? dacă da cum sa procedez?
    Mulțumesc anticipat!

7. Voicila

Buna seara!As dori ,daca se poate,un sfat in legatura cu o situație apărută în cazul unei refinantari. Am un credit la Banca Transilvania in valoare de 59.000 ron si de curând mi s-a aprobat o refinantare la Reiffeisen in valoare de 67000 Ron.Am nevoie urgentă de acești bani pentru finalizarea locuinței mele.Ce se poate intampla daca nu refinantez acel credit si ma folosesc de bani?Doresc sa contactez Reiffeisen in legatura cu acest lucru si sa le explic ca o sa respect graficul de rambursare.Pentru obtinerea acestui credit am apelat la o firmă de brokeri de credite.Acestia sunt foarte supărați cand au auzit de intenția mea si mi-au spus că ei isi pot pierde franciza si sa le închidă firma,iar doamna din Reiffeisen care mi-a încheiat contractul isi pierde locul de munca.Este adevarat ce spun?Nu doresc sa fac rau nimănui,dar am nevoie de acești bani.Pot sa ajung la un consens cu Reiffeisen si sa raman cu ambele credite?Ratele la aceste credite ajung la suma de 2600 Ron, iar venitul meu este de 3850 Ron,dar ma descurc sa le plătesc,mai lucrez in timpul liber.Multumesc si astept un raspuns!

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Refinantarea vechiului credit de la Banca Transilvania cu unul nou, de la Raiffeisen, presupune inchiderea vechiului credit.

Aceasta obligatie ar trebui sa fie prevazuta si in contractul de credit, iar incalcarea ei poate determina banca sa anuleze contractul.

De aceea, trebuie sa vorbiti la Raiffeisen daca puteti pastra ambele credite.

Reveniti va rog la mine daca aveti probleme cu refinantarea.

1. Voicila

Buna ziua!Am vorbit cu Raiffeisen sa pot pastra ambele credite,aștept o decizie în legătură cu solicitarea depusă.Parerea mea este că banca Raiffeisen este mai câștigată daca ajungem la o înțelegere și mă lasă să plătesc rata conform graficului,dacă mă executa nu poate să îmi oprească decât 1/3 din salariu și automat ținând cont că mai am o rata nu prea se ajunge la suma de 1400.Ceea ce doresc sa aflu de la dvs.,având o vastă experiență în domeniul bancar,ce pot plati acei brokeri de credite sau doamna din agenție care s-au ocupat de încheierea creditului?Exista acțiuni din partea băncii care se pot răsfrânge asupra lor?Ei nu aveau de unde să știe că eu o sa scot banii sa ii folosesc la rezolvarea unor probleme.Va mulțumesc și aștept răspuns!

8. Matei

Domnule Coman, va rog din suflet sa ma sfatuiti cat se poate de deschis.Am refinantat un credit dar tocmai sunt in situatia in care am nevoie si de banii refinantati, daca nu inchid vechiul credit si ridic banii, ramanand sa imi fac datoria si sa le achit ratele corect la amandoua bancile, din punct de vedere legal , ce se poate intampla? Va multumesc din suflet

9. Valentin Pirvu

Dar din punct de vedere legal, ce se poate intampla in aceasta situatie? Intampin aceeasi dificultate, am un credit la Unicredit pe care l-am refinantat la Raiff. Intre timp, a intervenit ceva si am avut nevoie urgenta de bani, iar acum nu pot lichida creditul de la Unicredit. Ce se poate intampla din punct de vedere legal?

+ 6 = 14