BCR

La ce banca mi-ati recomanda sa fac un credit?

O intrebare simpla. Am nevoie de un credit la care banca mi-ati recomanda sa fac un credit . Va multumesc pentru timpul acordat

Postat in data: 19 ian., 2018

Unele banci aplica la platile cu cardul in strainatate un curs valutar mult mai mare decat la casele de schimb sau in cont

Postat in data: 15 dec., 2017

Daca sunt PFA, contul bancar este pe persoana fizica sau persoana juridica?

In urm? cu 7 ani m-am autorizat ca PFA pt Cultura plantelor. Aveam nevoie de cont la banca si stampila. La banca mi s-a spus ca trebuie sa deschid cont pentru PERSOANE JURIDICE(cu costuri si comisioane frumusele). Dupa ceva timp am dedus ca nu am personalitate juridica,(pe certificatul de inregistrare la CUI apare F de la persoane fizice, la Fisc platesc impozit ca orice persoana fizica, nu trebuie sa tin contabilitate….). Am solicitat informatii la ghiseul bancii in acest sens pt reducerea comisionelor, dar ei imi spun ca sunt Persoana Juridica. Ce este de facut? Mai pot recupera ceva din ce mi-a luat banca abuziv?

Postat in data: 12 dec., 2017

Cat timp dureaza un transfer de bani de pe un card BCR pe un card BT?

Am transferat o suma mica de bani de pe un card BCR pe un card BT de aproximativ 40 de minute si nu mi-au intrat banii. Cat timp dureaza?

Postat in data: 07 nov., 2017

BCR mi-a oprit tot salariul. Ce pot sa fac?

Cu mult respect va intreb cui trebuie sa ma adresez pt a-mi recastiga diferenta de bani din salar deoarece mi sa oprit salarul intreg la banca BCR si am solicitat la ghiseu diferenta de bani dar ma plasat la executor iar dumnealui spune ca banca e de vina, banca spune ca executorul a trecut 10 zile si sunt mingea lor de ping-pong. Si diferetna de bani nu am mai recuperat-o, e o incalcare a legii, pt asta cine raspunde??? daca un om simplu incalca legea ce repede se iau masuri dar in cazul bancilor nu exista lege?? va rog indrumati-ma ! va multumesc

Postat in data: 29 aug., 2017

Banca poate sa-mi anuleze calitatea de imputernicit pe cont?

Va rog indrumati-ma pentru a trage la raspundere persoanele din cadrul bancii raspunzatoare de urmatoarea situatie: m-am asociat cu o persoana pentru deschiderea unei firme, iar la un moment dat nu ne-am mai inteles. Firma este 50/50 iar el este administratorul societatii.

In legatura cu banca eram amandoi imputerniciti. Doamnele de la banca i-au aprobat o cerere prin care mi s-a anulat calitatea aceasta in relatia cu banca – in conditiile in care nici eu nici asociatul nu aveam aceasta posibilitate/ drept (cf spuselor personalului de la serviciul client). Eu am fost notificat printr-un mail ca mi s-a aprobat cererea facuta de mine in acest sens – lucru pe care nu l-am facut.

Multumesc anticipat.
Astept raspunsul d-voastra.

Postat in data: 18 aug., 2017

Daca nu am nimic pe numele meu, cat poate dura poprirea?

Buna seara

De anul trecut am o proprire pe salariu din cauza unui credit de 19.000 lei facut la BRD in 2015. Momentan, unde lucrez primesc salariul in mana, si de cand a inceput aceasta proprire pe cardul de la BRD si BCR (singurele banci unde am carduri) nu mi s-a oprit deloc bani din salariul primit in mana. La locul de munca actual nu a ajuns nicio informare/scrisoare ca sa imi opreasca cei 33% din salariu desi a trecut 7luni de cand am aceasta proprire.
Am lucrat o luna intretimp la alt loc de munca (in acelasi timp cu actualul job) si acolo am primit salariu pe card si s-au oprit cei 33%.(in jur de 600 lei mi-a oprit de la inceputul propririi..400 lei i-am pus eu personal)
Intrebarea mea este: de ce nu este gasita aceasta firma de catre ANAF sau cine trebuie sa o gaseasca?

Si inca o intrebare: eu nu am nimic pe numele meu..nici masina..nici casa.. daca voi continua la acest job si tot nu se v-a depune nimic ca sa scada datoria..ce se poate intampla? aceasta propire poate sa tina si 10-20ani? multumescu
cu stima si respect, mihai

Postat in data: 05 iun., 2017

Cum pot sa inchid mai repede un cont de credit la Cetelem?

Am achitat integral linia de credit Cetelem cu suma comunicata de un operator pentru a inchide contul si transmite la Biroul de credite pentru a nu mai figura cu acest contract. Insa dupa mai bine de o luna de zile cand am aplicat la BCR pt Prima Casa mi-au zis ca figurez cu Cetelemul in Biroul de credite.

Cei de la Cetelem spun ca trebuie sa-mi restituie 5 lei pentru a putea lichida contractul si nu poate face asta mai devreme de 17 martie. Problema este ca proprietarul apartamentului pleaca din tara pe 19 martie si nu este timp pentru toate procedurile, iar eu pot pierde acest apartament.

Exista o solutie pentru a obliga Cetelemul sa schimbe situatia in Biroul de Credite mai repede? Rog raspuns cat mai repede.

Postat in data: 14 mart., 2017

Kredyt Inkaso ma ameninta cu judecata pentru o datorie la BCR. Ce pot face?

Buna ziua, avem si noi un credit luat de la BCR cu multi ani in urma adica 2008, suma era de 45000 lei pana in 2013, am platit apoi am mers la ei sa platim o suma mai mare 10000 lei si sa ne scada rata , dar nu au vrut sotul meu s-a suparat si de atunci nu am mai platit nimic, acum 1an , ne-a sunat cei de la kredit inkaso, ca avem o datorie la ei, am mers acolo am discutat cu ei si nu au vrut sa facem rata la ei in fiecare luna sa platim un 500 ron si tot asa nu le-am mai platit nimic, lunar ne vin hartii de la ei ca avem de inapoiat o suma de 31000 lei , si daca nu platim ne da in judecata, cam ce ne sfatuitii in privinta asta?

Postat in data: 28 feb., 2017

Cum pot fi scoasa din Biroul de Credit daca BCR m-a bagat fara sa fiu anuntata?

Am un credit la BCR si doua luni nu am putut sa platesc, ca am fost in concediu medical, am trimis documente la banca ca sunt bolnava, am sunat ca nu am putut sa ma deplasez, am fost sunat si m-au asigurat ca nu voi fi bagata in baza de date ca am si asigurare facuta la credit, dar tot am fost bagata in baza de date, va rog mult sa ma ajutati sa fiu scoasa din baza de date.

Postat in data: 10 feb., 2017

Curtea Constitutionala – DECIZIA Nr.245 din 19 aprilie 2016 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art.12 si 13 din Legea nr.193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre profesionisti si consumatori

Postat in data: 30 ian., 2017

BCR: Solutii pentru clientii persoane fizice care se afla in situatii dificile

BCR: Solutii pentru clientii persoane fizice care se afla in situatii dificile

Postat in data: 20 ian., 2017

Cum trebuie sa procedez daca nu mai pot plati creditul? Sa fac unul nou?

Am un credit si nu pot sa mai dovedesc sal achit si sint in baza de date si vreau sa fac unul din nou ca sami revin la normal. Cum sa procedez?

Postat in data: 20 ian., 2017

Care e cursul valutar daca scot lei de la un bancomat in Romania de pe un card in euro emis in Italia?

Am scos de la un bancomat BCR 2000 de lei de pe un card Mastercard emis de o banca din Italia, Casa di risparmio, iar cand am verificat pe internet banking am vazut ca mi-a luat din cont 485,32 euro, adica la un curs de schimb de 4,12 lei pentru un euro, ceea ce e foarte putin, fata de cursul oficial de 4,5 lei.

Am scos bani de pe card si la un ATM de la Banca Transilvania, iar cursul de schimb a fost corect, de 4,5 lei.

Cand am intrebat la BCR, au spus ca acesta e cursul Mastercard. E corect? Ce pot sa fac?

Eu stiam ca trebuie sa platesc doar comisionul de 2 euro pentru retrageri de numerar, nu si acest curs foarte mic, din cauza caruia am pierdut 40 de euro.

Postat in data: 30 dec., 2016

Pot sa scot toti banii de pe un card Barclays la ghiseul unei banci din Romania?

Am un card Barclays si as vrea sa stiu daca pot scoate de pe el, la ghiseul unei banci din Romania, toti banii deodata, pentru ca stiu ca la bancomate exista o limita zilnica. Daca da, la ce banci se poate si cat e comisionul?

Postat in data: 15 dec., 2016

BCR a retinut abuziv pensia de intretinere a copilului in contul unei popriri. Ce pot sa fac? Unde pot face reclamatie?

BCR a retinut abuziv pensia de intretinere a copulului in contul unei popriri. Ce pot sa fac? Unde pot face reclamatie?

Postat in data: 04 nov., 2016

Firma de recuperari creante Kredyt Inkaso imi cere mai multi bani decat creditul luat de la BCR, desi am achitat deja jumate

Am luat un credit de la BCR in 2011 si am platit pana in 2013. Creditul era de 400 milioane (40.000 RON) si am platit cam 26.455 si de prin 2015 creditul a fost vandut firmei de recuperari Kredyt Inkaso iar ei zic ca am de platit 470 de milioane, mai mult de cat am scos credit din 2015. Le platesc creditul, dar nu pot pune mai mult se 100 lei lunar.

Postat in data: 16 oct., 2016

BCR mi-a oprit tot salariul de pe card pentru o proprire la o datorie la Provident. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am doua fete in varsta de 13 si respectiv 6 ani. Sunt divortata de tatal fetelor mele din luna ianuarie 2015. In timpul casatoriei mele cu acest om, am facut un imprumut la PROVIDENT. La inceput am platit o parte din rate, iar dupa aceea nu am mai platit data fiind situatia materiala foarte proasta de atunci. EVIDENT ESTE FAPTUL CA NU AM CUM SA DEMONSTREZ CA AM PLATIT CATEVA RATE LA CREDITUL FACUT, DEOARECE am aruncat chitantele. Acest imprumut l-am facut acum ”nu stiu cat timp’. Pe data de 6 octombrie, ziua de virare a salariului la firma unde lucrasem pana pe data de 18 septembrie, merg la bancomat sa imi scot banii, pe care ii mai aveam de luat de la firma respectiva. CE CREDETI? FONDURI INSUFICIENTE, in conditiile in care angajatorul m-a asigurat ca am ”fost platita”. Sun la INFO BCR,banca la care aveam cardul de salariu si intreb de ce sunt FONDURI INSUFICIENTE Respectiva doamna imi explica foarte clar ca am o poprire pe salariu. TIN SA MENTIONZ CA nu am fost anuntata de catre banca sub nici un fel despre aceasta poprire. Firma la care am lucrat nu a primit nici o instiintare despre asta. VA ROG SA MA AJUTATI SI SA IMI SPUNETI CE DREPTURI AM IN SITUATIA ASTA. Stiu ca nici o banca din lume si nici un executor judecatoresc ”NU AU DREPTUL SA IMI OPREASCA DIN SALARIU MAI MULT DE O TREIME. Mie mi s-au oprit 930 RON, adica tot salariul. SPUNETI-MI CE TREBUIE SA FAC SA IMI RECUPEREZ DIFERENTA DE BANI LA CARE AM DREPTUL. Imi doresc sa platesc imprumutul, dar PE CALE AMIABILA, nu asa cum procedeaza ”ei”, deoarece sunt mama singura care creste 2 copii si pe deasupra mai stau si cu chirie. MULTUMESC

Postat in data: 10 oct., 2016

Se poate pune poprire pe banii primiti pentru o asigurare de viata?

Am si eu o poprire pe salariu de catre Raiffasen Bank prin Mazilu si asociatii si pe data de 15 06 1016 am primit de la asigurarea de viata suma de 3000 de Ron pt ca am nascut prin cezariana si mi s a decontat.. eu mai am un credit la BCR iar acestia mi-au oprit rata lunara de 400 de Ron iar restul sumei de 2600 de Ron i-au oprit Mazilu si asociatii pe toti. Au voie sa imi opreasca toata suma? Sau doar 33 % cum scrie in lege? Astept un raspuns sau unde as putea face o plangere? Multumesc

Postat in data: 21 iun., 2016