refinantare

Cum pot fi scoasa drept codebitor dintr-un credit?

Bună seara!
In urmă cu un am, viitorul meu soț avea un credit de nevoi personale refinanțat deja odată din prima lui căsătorie. dupa ce ne-am căsătorit noi am mers la banca pentru o alta refinanțare in vederea stabilirii unei rate lunare mai mici. Astfel ,s a acoperit împrumutul vechi, s-a făcut refinanțarea și s-a rămas cash cu 7000 lei (70milioane vechi).

După o scurtă perioadă de timp am divorțat iar fostul soț a luat pe un card de cumpărături suma de 1000lei (100milioane vechi). Am fost la bancă să văd cum stă situația și mi s a spus că nu pot accesa nici un împrumut pe cont propriu atâta
timp cât figurez co-debitor.

La insistențele mele ,fostul soț spune că banca nu mă poate scoate ca co-debitor, el apare deja în biroul de credit pentru întârziere plată pe card cumpărături.

De aceste venituri și acest card cumpărături nu am idee, a fost făcut pe perioada divorțului.

Întrebare: care sunt șansele că acest domn să mă scoată de pe acel credit, care sunt șansele să își aducă alt co-debitor sau ce pot eu face in aceasta privința. Pentru că în următorii 5 ani aș dori să mi achizitonez și eu ceva și să nu fiu blocată. Care sunt căile cele mai simple ?
De asemenea , se poate înainta un proces de judecată?
Mulțumesc anticipate

Postat in data: 05 apr., 2022

Banca m-a notificat sa inchid cardul de credit refinantat, altfel ma executa silit. Ce pot sa fac?

Bună seara
În luna iunie am refinantat un credit, un card de credite nu l-am închis și l-am folosit în continuare. Acum banca care a refinantat m-a notificat ca trebuie sa închid acel cont și sa le trimit dovada. E nu am cum sa achit suma respectiva. Exista vreo soluție sa nu fiu executata silit? Menționez ca eu sunt cu plata ratelor la zi, nu am întârziat niciodată. Multumesc

Postat in data: 28 mart., 2022

Ce se intampla cu sumele de bani ramase pe cardurile de cumparaturi daca acestea sunt refinantate?
Unicredit reclamatie

Bună ziua! Am un card de cumpărături la BT Transilvania de 1.000 de RON (din care nu am consumat nimic, suma este intactă pe card de 1.000 RON) și încă unul la Raiffeisen Bank de 10.000 RON (din care am cheltuit 8650 RON) între timp am solicitat un credit la UniCredit Bank în plus cu refinanțarea celor două carduri de cumpărături, întrebarea mea este următoarea, ce se întâmplă cu sumele de bani rămase pe cardurile de cumpărături dacă aceasta sunt refinatate? În mod normal eu ar trebui sa întru în posesia banilor care sunt acum pe cardurile de cumpărături ? dacă da cum sa procedez?
Mulțumesc anticipat!

Postat in data: 21 feb., 2022

Am la banca OTP amanarea ratelor si nu pot face refinantarea creditelor. Ce pot sa fac?
OTP Bank refinantare credit

Sunt complect dezamăgită. Am la banca OTP amanare de plata și nu pot sa fac refinantarea creditelor. Sunt f supărată ca Biroul de Credite anunță că nu afectează amânarea ratelor la eventuala refinantare.

Banciile nu sunt deacord cu acordare de credite. Nu știu la care banca sa mai apelez. Mai egzista oare o șansă să mi fie mai ușor cu plata ratei la o singura banca, și bani în plus? Va rog pe dvs stimate D le Coman dacă se poate sa ma îndrumați cum credeți ca e mai bine. O seara frumoasa. Cu respect.

Postat in data: 19 feb., 2022

Ce mi se poate intampla daca nu duc dovada inchiderii creditelor refinantate?
reclamatie-ingbank

Buna ziua , va rog sa ma ajutati …am facut o refinantare in luna oct 2021 la ING , am ,,acoperit” 2 credite de la alte banci (un IFN de 5000 lei si un RAIFEISSEN de 10000 lei ) . De la acel IFN am primit adresa de inchidere , de la Raifeissen , nu …

Intre timp , cam dupa aprox o luna , avand nevoie de bani , am ,,intrat” din nou in cardul ,,refinantat” , de la RAIFEISSEN + ca am solicitat la acelasi IFN , inca un credit de 3000 lei .

Intre timp , adica dupa 3 luni de la refinantare , acum , in ianuarie , am primit email de la ING , ca daca nu ,,aduc” dovada inchiderii creditelor refinantate , ma vor executa silit pt plata anticipata si incetarea creditului . Acest lucru ma sperie foarte tare , avand in vedere ca nu am nici macar o zi intarziere la plata ratelor , la nici un impumut , nu sunt rau platnic.

Am facut ,,solicitare” la ING , explicandu le lucrul acesta , sa ajung la o ,,intelegere” , dar , mi s-a spus ca trebuie neaparat ,,acoperite” , conform contractului , ca daca nu , se va trece la executare silita ( nu inteleg de ce , fiind cu ratele la zi , fara intarzieri ! ) si inchiderea contractului.

Cum as putea ,,iesi” din situatia asta neplacuta , decat prin ,,acoperirea” acestor credite refinantate ? Alta posibilitate nu ar fi ? O sa ,,apar” ca rau platnic in biroul de credite ? ( nu vad de ce , din moment ce am platit totul la timp ! ).

Si as mai avea o nelamurire , va rog ! Daca acel IFN refinantat , l am declarat inchis , cu adresa de lichidare si am solicitat alt credit , tot acolo , la o luna dupa refinantare , ar trebui ,,acoperit” si asta , pt a evita ,,executarea” silita ? Va multumesc

Postat in data: 14 feb., 2022

Este caz penal daca n-am inchis cardul refinantat?

Buna ziua, am facut o refinantare la Brd prima data in 2020 apoi in 2021 si acum, in 2022. De fiecare data am refinantat acelasi card de cumparaturi de la Cetelem dar am folosit mereu banii neinchizand nici o data cardul. Acum in cadrul unui control mi au cerut adresa de inchidere pe care implicit nu o am. Ce pot face? Este caz penal?

Postat in data: 02 feb., 2022

Cum obtin o adresa de refinantare de la Cetelem?

Buna ziua, am un card cetelem flanco le-am trimis mail celor de la cetelem dar nu am primit nici in raspuns. Doresc da fac un credit la o bancă si imi trebuie adresa de refinantare.

Postat in data: 31 ian., 2022

Banca poate sa-mi anuleze refinantarea daca nu le dau inchiderea de cont?
raiffeisen-bank-reclamatie-refinantare-credit

Buna ziua, am obținut un credit de refinanțare de la Banca Raiffeisen, am achitat integral cardul de credit de la Banca Romanesca, conform contractului, am trimis cererea prin care am solicitat închiderea de cont și o adeverință care sa tina loc de dovadă până la obținerea închiderii efective a contului, totuși cei de la Raiffeisen îmi spun că pot să îmi rezilieze contractul daca nu le dau cu închiderea de cont, Banca Românească nu-mi poate elibera documentul de închidere de cont mai devreme de 2 luni, ce se poate întâmpla din partea băncii Raiffeisen?”

Postat in data: 21 oct., 2021

Am amanat ratele la credit si acum am probleme cu refinantarea. Ce pot sa fac?
UniCredit Bank reclamatie poprire

Am amânat ratele 6 luni și astăzi când am fost sa fac o refinanțare am rămas perplex. Am fost raportat la Biroul de Credit exact lunile cand am amânat ratele. Bravo Uncredit!

Postat in data: 13 mai, 2021

Am sapte IFN-uri si o banca deschise, si nu le mai pot plati. Cum fac sa le refinantez?

Am o problema destul de majora, astfel incat am deschise 6 IFN care nu mai am posibilitatea sa le achit.Valoarea acestora a ajuns la aprox 5000 Eur. In afara de acestea am o rata de 2700 RON la o banca . Va rog daca ma puteti ajuta cu in sfat cum as putea sa procedez, sau de unde as putea obtine acesti bani- cu o rata lunara care sa imi pot permite sa o platesc…refinantand aceste IFN..Multumesc

Postat in data: 08 ian., 2020

Ce se intampla daca nu inchid cardul refinantat la alta banca?

Am refinantat la BCR un credit si un card de credit pe care le aveam la alta banca, s-a acoperit toata datoria si am obtinut si o suma de bani in plus, dar inca mai folosesc vechiul card de credit. Nu mi-a spus nimeni de la BCR ca trebuie sa duc o hartie precum ca l-am inchis. E vreo problema?

Postat in data: 08 dec., 2019

Cum se calculeaza gradul de indatorare pentru refinantarea mai multor credite?

Cum as putea obtine un credit de refinantare cand toate bancile la care am apelat imi socoteste gradul de indatorire actual?? Deci am credite la care pe luna platesc 1200 de lei, si daca doresc refinantarea creditelor si ma incadrez cu un salar de 2500, daca la aceasta suma ma incadrez la 40000 de lei oare nu este f bine? As plati lunar 1000 de lei deci acopera rata si raman si cu 1500 de lei in mana. Nu inteleg ce inseamna creditul de refinantare. Va multumesc anticipat

Postat in data: 31 aug., 2019

Ce pot sa fac daca am restanta de cateva luni la banca?

Buna seara! As dori sa stiu in cazul in care am restanta la banca de cateva luni in urma si eu mai am aproximativ 1 an de plata cum se procedeaza! As putea sa imi fac o refinantare sau sa-mi prelungeasca perioada inca 1an? Multumesc!

Postat in data: 07 iul., 2018

Daca am mai multe credite la banci si nu ma mai descurc cu ratele, ce pot sa fac?

Buna seara. Am si eu o intrebare. am luat un credit de 45000 de lei acum 2 ani la finalul contractului timp de 5 ani am de rambursat 1 miliard 100 de milione. Cu o rata de 1610 lei pe una abuziva zic eu, dar fiind intr o situatie disperata atunci am cceptat. tinand cont ca at era mai mare de jumatatea salariului..intre timp nu m am putut tine de toate ratele si am acumulat in 2 ani restante de 100 de milioane. gen am vreo 6 rate restante dar nu consecutive gen plateam 3 rate una numai puteam sa o platesc problema este ca mai am si alte credite si nu ma descurc .intrebarea este daca nu mai platesc deloc o perioada cate penalizari imi pot pune?. .in cat timp mi s arpune poprire pe salar si cat ar trebui sa platesc executoru judecatoresc? Multuesc

Postat in data: 20 iun., 2018

TBI Bank m-a raportat la Biroul de Credit, desi am refinantat contractul de credit. Ce pot sa fac?

Am fost raportata catre Biroul de Credit de catre TBI Bank desi am refinantat contractul si mi-au spus ca vor corecta eroarea, dar nu au facut-o …ce as avea de facut? Am facut cerere in scris, am trimis prin email si verbal la telefon, dar degeaba.

Postat in data: 22 mai, 2018

In ce mall din sectorul 4 pot face o simulare pentru o refinantare?

Buna seara, va rog sa mi spuneti in ce Mall din sectorul 4 va putem gasi? Vreau sa fac o simulare pt o refinantare
Multumesc!

Postat in data: 09 mart., 2018

Pot sa refuz o refinantare in curs?

Pot sa refuz o refinantare in curs? Mi s-a propus un calcul de refinantare la care acasa gandindu-ma mai mult chiar nu as avea nevoie de refinantare.

Postat in data: 13 feb., 2018

Cum pot proceda sa fiu scoasa din Biroul de credit?

Sunt inregistrata la Biroul de credit cu o restanta pe care am platit-o. Cum pot proceda sa fiu scoasa ca sa imi pot refinanta creditul de catre alta banca? va multumesc.

Postat in data: 22 ian., 2017

Pot sa-mi refinantez la o banca un credit luat de la un IFN?

De ce bancile la care am incercat nu vor sa-mi refinanteze imprumutul luat de la un IFN, cu o dobanda foarte mare? Stiti vreo banca unde pot face refinantarea creditului?

Postat in data: 17 ian., 2017