probleme plata credit

M-am complicat cu 7 IFN si nu mai reusesc sa le platesc, au dobanzi foarte mari. Ce pot sa fac?

Am gradul de indatorare mare m am complicat cu 7 ifn si nu mai reusesc sa le platesc au dobanzi foarte mari. Ce pot sa fac?

Ce fac daca am probleme cu plata creditului Easy Credit?

Am probleme cu plata creditului Easy Credit. Ce pot sa fac?

easy credit
Pot sa aman ratele la creditul de la Easy Credit?

Am un credit pe 5 ani pentru care platesc o rata lunara de 2200.03
lei,contractat in anul 2020. Am achitat lunar aceasta suma de doi ani
la termen. Am intrebat la sediul Easy Credit Bacau daca pot beneficia de
o amanare a ratelor pentru 2-4 luni din motive de serviciu,neavand
posibilitatea sa achit. Raspunsul a fost ca nu se poate. Intrebarea mea
este =cum se poate proceda ca sa pot sa beneficiez de aceasta
amanare.Va multumesc.

Banca Romaneasca nu m-a informat despre amanarea ratelor la credit. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am 2 credite de nevoi personale la Banca Romanesca, eram
interesat de amanarea ratelor conform oug 90/2022, am sunat la banca
prin luna august la ineput, mi-au spus ca inca nu au aprobat nimic, sa
verific site-ul lor, l-am verificat periodic, nu au pus nimic, nicio
informatie, nimic legat de amanare, am sunat astazi la banca iar
dansii mi-au raspuns ca termenul a fost pana pe 26.08.2022, cum as fi
putut eu sa aflu de aceasta prvedere daca ei nu au informat in niciun
fel, ma puteti indruma unde sa fac o sesizare/plangere?

ING mi-a respins cererea de amanare a ratelor la credit. Ce pot sa fac?

Va rog sa ma ajutati cu informatii, daca se poate: sotul meu a ramas fara job in 24.06.2022 si si-a gasit de lucru abia in data de 10.08.2022, de atunci a inceput un nou job.

A solicitat la ING amanrea ratelor la creditul de nevoi personale pina cand ne mai
revenim, am avut si eu venituri mai mici in ultima perioada.

Azi a primit raspuns de la ING ca nu se poate sa faca amanare de rate.

Va rog sa ma indrumati, ce demersuri si unde putem face in acest sens.
El a solicitat amanare si de 2-3 luni dar nu a gasit la ei intelegere.

Va multumesc si va doresc toate cele bune!

credit-europe-bank-reclamatie
Credit Europe Bank nu vrea sa-mi schimbe dobanda ROBOR in IRCC sau fixa. Ce pot sa fac?

Am un credit ipotecar la credit europe bank si am solicitat sa-mi
schimbe domanda in fixa sau ircc fiind robor nu vreau cei de facut???

ferratum credit
Cum rambursez creditul Ferratum la bancomatul BCR?

La bancă BCR nu am putut ambursa creditul ca apărea ma multe destinații ferratum și s-a cerut și codul pe care nu-l
cunoșteam.
Adresa exactă a băncii unde am de rambursat creditul nr. contract, cod.

Raiffeisen nu vrea sa-mi scada rata la credit, desi sunt in somaj. Ce pot sa fac?

Raiffeisen mi-a respins cererea pentru restructurarea creditului (reducerea ratei la jumatate) pentru 3 ani de zile, fara sa imi spuna motivul respingerii.

Eu am sotie si 2 copii minori, un venit de aproximativ 3200 lei, sotia a fost introdusa in somaj (468 lei) pana in luna Martie_2022 si nu isi poate gasi un loc de munca pentru ca trebuie sa creasca copilul cel mic (2.7 ani), nefiind primit la cresa de stat din lipsa locurilor, dar din toamna copilul va fi la gradinita, moment in care abia atunci sotia isi poate cauta un loc de munca.

Ce pot sa mai fac ca aceasta banca sa imi reduca la jumatate rata la creditul pe care il am la dansii?
Multumesc.

Am trei credite la ICredit, Hora Credit si Credius, dar nu le mai pot plati. Ce pot sa fac?

Buna ziua! Am trei credite diferite, unul unde trebuie sa achit 2600 de lei la Icredit, unul de 2500 de lei la Credius si unul de 800 de lei la Horacredit, de la Icredit am primit prima oara 9 milioane dupa am facut refinantare am primit iar 9 milioane, de la credius am primit 1400 si trebuie sa dau inapoi 2500 si de la hora am luat 700 de lei si daca vreau sa inchid creditul e 815 lei.

O vreme am achitat ratele in regula la toate creditele dar nu mai tin pasul, nu mai am loc de munca si nu mai pot sa platesc , mai ales ca la Icredit trebuie sa plateac 115 lei pe saptamana.

Imi doresc sa inchid cumva toate creditele, de la Credius am primit deja plic cu somatie de executare silita, eu am doar apartamentul pe numele meu dar nu in totalitate, tatal meu are drept de uzufruct, se poate pune sechestru pe apartament de la o suma asa mica?

Si cum ar trebuie sa procedez sa rezolv situatiile mele cu toate creditele? Multumesc frumos!

Ce se intampla daca nu mai pot sa platesc ratele la credite?

Bună ziua , am 2 credite , unul la Raiffeisen valoare încă vreo 30000 unul Tbi valoare încă 17500 . Întrebarea este , până acum nu sunt restant dar am rămas fără servici , nu am nimic pe numele meu . Ce se întâmplă dacă nu mai plătesc ratele , mulțumesc.

credius-reclamatie
Credius m-a inselat: mi-a dat un credit de 1900 de lei si trebuie sa dau inapoi de 10 ori mai mult, adica 18.600 lei! Ce pot sa fac?

Am făcut o cere de împrumut la Credius pe 12 luni cu 310 pe luna pt 2600, ei m au sunat mi a spus ca sa aprobat creditul și îmi oprește un comision de analiza de 700 sa semnez și îmi virează banii, m am trezit ca pt 1900 trebuie sa plătesc 5 ani câte 310 pe luna. Ce pot face ca înnebunesc, cum este posibil așa ceva, pot rambursa tot creditul anticipat?

Dupa cat timp de neplata a ratelor la credit ma executa silit banca?

După cit timp de neplata ratelor la bancă îmi trimite banca dosarul în instanță pentru recuperarea creditului?

Am sapte IFN-uri si o banca deschise, si nu le mai pot plati. Cum fac sa le refinantez?

Am o problema destul de majora, astfel incat am deschise 6 IFN care nu mai am posibilitatea sa le achit.Valoarea acestora a ajuns la aprox 5000 Eur. In afara de acestea am o rata de 2700 RON la o banca . Va rog daca ma puteti ajuta cu in sfat cum as putea sa procedez, sau de unde as putea obtine acesti bani- cu o rata lunara care sa imi pot permite sa o platesc…refinantand aceste IFN..Multumesc

Care sunt consecintele daca nu am platit de 2 luni banca?

Am facut un credit de nevoi personale in valoare de 20.000de lei, mai exact in anul 2018 pe 22 august(BCR).

Am platit pana in luna august-septembrie 2019,dar m-am lasat pacalita de o refinantare printr-un broker bancar si am ajuns in
imposibilitatea de plata a unor 2 banci mai exact BCR cel facut personal, dar si BRD cel facut oarecum personal, acesta fiind cel facut cu broker.

As dori sa stiu care sunt consecintele la care ma supun pentru faptul ca nu am platit de 2 luni banca BCR si niciodata banca
BRD.

Am trei credite pe care nu le mai pot plati, pentru ca am o problema familiala. Care sunt riscurile si ce pot sa fac?

Buna ziua! Am 3 credite de nevoi personale luate de la 3 banci diferite. Deocamdata sunt la zi cu ele, dar din motive personale nu voi mai plati in continuare pt ca va trebui sa acopar o interventie chirurgicala pt sora mea.

Mentionez ca nu am bunuri pe numele meu, iar salariul este virat in cont din strainatate si il voi trimite catre contul altei persoane.

Care sunt riscurile? Banii vor putea fi urmariti, nefiind virati pe numele meu? Pot sa opreasca cei 33% altcuiva, neaparand numele meu nicaieri?