Etichete: anydesk

Cum poate cineva sa faca un imprumut online in locul meu?

„Mi sa întâmplat și mie o frauda online, dar suma este doar de 1144,8. Mi sa părut ciudat când am transferat suma de1200, în respectivul cont nu apărea decât 57,2 iar restul de 1144,8 apăreau în altă parte dar cu minus.

Am întrebat de ce așa și mi sa spus că așa se procedează și că din acei bani se cumpără acțiuni și se fac tranzacții. A rămas să mă sune a doua zi un expert financiar ca să terminam și să facem investiții.

Nu am fost mulțumit de răspuns și am început să caut pe net relații despre aplicație și firma. (ceiace trebuia făcut înainte de a mă arunca într-o afacere online înșelătoare). Așa am găsit recenziile domnului Coman, și alte reclamații.

Pe lângă numerele de telefon pe care le-a dat dl Coman vă mai dau și altele ca să nu mai fie și alți oameni înșelați. Menționez că eu am blocat toate numerele de telefon după care am fost sunat ca să nu mai poată lua legătura cu mine și să-mi între în telefon. Numere comune 0733904608, 0728521370,alte nr0733879138, 0744909503,0040728522905,nr de watap 31612174931.

Intrebare:
Care sunt șansele ca să facă un împrumut în locul tău dacă are amprenta faciala a ta și permisul de conducere scanat? Și cum pot să previn asemenea excrocherie?”

Postat in data: 05 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Un broker de la Ufina mi-a furat banii din cont cu aplicatia Anydesk. Mai am vreo sansa sa-i recuperez?
anydesk frauda

„Bună seara…aceeași înșelătorie am pățit și eu…unui broker Ufina i-am dat acces la telefon prin aplicatia anydesk si mai mult …..mi-au transferat din BT pay si creditul meu de nevoi personale ce mi-a fost aprobat de la banca de 10 mii de euro ce urma sa platesc sa iau un teren..bineinteles ca am fost la politie…suma investita asta e dacă o pierd..mi-am asumat…..dar mi-au furat banii mei din cont prin transfer în alt cont de BT asta e prea mult. Oare mai am vreo șansă să îi recuperez? Ar ajuta un avocat?”

Postat in data: 19 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Am fost fraudata cu aplicatiile Anydesk si Airdroid. Ce pot sa fac?
anydesk frauda

„Buna ziua.Am avut nesansa sa fiu fraudata de acesti hakeri si mi-au instalat in telefon aplicatia Anydesk si Airdroid.Bineanteles ca mi-au golit contul desi mi-am dat seama destul de repede ca am fost inselata am dezinstalat urgent aplicatiile dar vreau sa stiu daca ei mai au acces la datele mele din telefon dupa dezinstalare.Va multumesc!”

Postat in data: 14 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Cum pot sa accesez banii din aplicatia Neocapital?
neocapital fauda

„Va scriu in legatura cu o speta dificila, o frauda informatica realizata prin intermediul unei aplicatii numita neocapital.

Unchiul meu a fost victima unei fraude, pacalit fiind sa investeasca, chipurile, in actiuni Tranzgaz. Nu doar ca nu a fost real, dar instalandu-i aplicatia Anydesk, i-au facut si un imprumut la Raiffeisen, ulterior banii fiind transferati in N conturi de BT.

Si cum nu era suficient, au continuat sa il contacteze de pe diferite numere de telefon, spunandu-i ca are cca 12000$ pe aplicatia Neocapital si ca ei il pot ajuta sa ii scoata. El inca are aceasta aplicatie (Neocapital) in telefon, si cel putin aparent, banii sunt acolo. Problema e ca aceasta aplicatie cred ca a fost instalata tot de ei in telefonul lui.

Se poate ca o baza reala sa existe cu privire la bani, clar ei incearca sa ii scoata si pe aceia, dar suspectez ca insistentele lor sunt cauzate de faptul ca intre timp unchiul meu si-a dezinstalat Anydesk, iar ei nu mai au controlul telefonului lui si implicit asupra tuturor parolelor lui.

Exista o plangere penala facuta deja, banca a fost informata cu privire la speta, dar as avea nevoie de ajutor sub doua aspecte:

1. Cum putem sa accesam acei bani de pe Neocapital si sa ii ocolim pe faptuitori?(si-ar putea achita imprumutul)

2. Cum putem, oare, determina banca sa suspende platile pana la solutionarea anchetei? (Scadenta imprumutului contractat fraudulos -online se apropie)”

Postat in data: 11 dec., 2023