Etichete: sa platesc

Cum pot sa platesc rata la credit, daca am poprire pe cont?

„Buna ziua!
Sora mea este in divort cu sotul. Acesta are poprire pe contul in care se plateste rata la prima casa luata la Alpha bank. Cei de la banca refuza ca sora mea sa faca plata rata separat de contul deschis unde se vireaza plata ratei( codebitor in contractul de vanzare cumparare al casei) .

Ce poate face in acest caz si cum se poate apara pentru executare silita, apartamentul fiind bun comun.”

Postat in data: 02 apr., 2024

Trebuie sa platesc creditul online facut printr-o frauda?

Buna; va scriu deoarece ne aflam intr-o situatie asemanatoare cu ce am citit pe pagina dvs; sotul meu a facut asa zise “investitii” in urma vizionarii unui anunt de achizitie actiuni care i-ar aduce castiguri frumoase; bineinteles a cazut in plasa unor escroci care l-au pus sa isi instaleze anydesk pe telefon; pe card nu avea cine stie ce suma insa pana la urma l-au convins sa depuna in automat o
suma pe baza unui cod pe care ei i l-au trimis, pentru a cumpara criptomonede; camd si-a dat seama ca e o farsa, s-a prezentat la politie;

problema majora e ca la 1-2 luni de cand a anuntat politia am primit acasa o adresa de la tbi ca nu am achitat ratele la creditul pe care i-l avem la ei; am sesizat din nou politia de acest aspect si am contactat un avocat care a trimis catre tbi o cerere de rezolutiune unilaterala a contractului si am cerut sa ni se trimita contractul semnat si documentele care au stat la baza acordarii creditului;

nu ne-a raspuns nimeni la cererea care a fost trimisa in 26 ianuarie insa ne tot streseaza telefonic sa achitam ratele iar acum o saptamana am primit un sms cu un link de plata, sa achitam suma de 19300 lei si ca s-a declarat scadent anticipat si pregatesc dosarul de executare;

va rog sa ma sfatuiti ca nu stiu ce sa fac in aceasta situatie; ma gandeam sincer ca daca am sesizat politia asupra acestui aspect, se va face ceva in privinta aceasta insa se pare ca am fost naiva.

Chiar nimeni in tara asta nu protejeaza cetateanul in nici un fel? La sediul tbi din orasul nostru nu am primit nici un raspuns deoarece creditul nu a fost solicitat in unitatea lor ci s-a incheiat online, ca atare sunati la relatii clienti si stati cu orele sa intrati in legatura cu cineva care si asa nu prea te lamureste; nu era normal sa primim ceva oficial ca de pilda cum s-a calculat suma de 19000 cand valoarea initiala a creditului era mai mica?

In plus am sunat la departamentul de colectare si ni s-a spus ca se analizeaza la departamentul lor de
frauda insa din ianuarie ( de cand am trimis cererea catre ei) si pana acum se pare ca nu au stat pe loc ci au luat masura de scadenta anticipata, daca e adevarat pentru ca repet, nu am primit nimic pe
posta.”

Postat in data: 14 mart., 2024

Credius nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, desi sunt supraindatorat. Ce pot sa fac?
credius credit abuziv

„Am trimis o solicitare la Credius pentru reesalonarea creditului luat cu depasirea gradului de indatorare, fiind acum in imposibilitatea de a mai plati ratele, pentru ca am mai multe imprumuturi la IFN-uri, dar am primit acest raspuns: „Va informam ca in acest moment Credius IFN SA nu acorda restructurari/reesalonari/amanari/refinantari ale creditelor. Din pacate nu putem da curs solicitarii dumneavoastra de restructurare a creditului.” Ce pot sa fac?”

Postat in data: 04 mart., 2024

Trebuie sa platesc creditul pe care mi l-au facut la Revolut niste escroci, printr-o frauda?
revolut reclamatie credit frauda

„Acești escroci de la Neocapital nu numai ca m-au pacalit sa le transfer foarte mulți bani, dar au inițiat și un credit de nevoi personale direct din aplicația Revolut iar eu acum trebuie sa plătesc rate pentru acest credit. Am făcut reclamație la Revolut dar nu au putut sa ma ajute cu nimic.”

Postat in data: 27 feb., 2024

Pentru un credit de 3800 de lei la Credit Prime trebuie sa platesc lunar 1300 de lei. E normal?
credit prime credit reclamatie

„Am luat un credit de la credit prime pt 3800 trebuie să plătesc pe fiecare luna 1300 ce banca este asta eu am salariu de 2300. Doresc să fiu informat.”

Postat in data: 09 dec., 2023

Cum pot retrage bani din Coinbase? Trebuie sa platesc cuiva?
coinbase retragere criptomonede

„Bună ziua, ma lovesc de clasica întrebare cum pot retrage bani dinvcoin Base, mai exact am 7,303$de retras și ma sunat o Dn pe numevAsmara care îmi spune sa pun contul meu Ing, 15%vdin suma de 7,303 saptemii de dolari, adică 1000$sa îmi pot transfera banii contul meu. Mi sa părut ciudat, cum pot obține bani mei fără alte comisioane. Nu am făcut nici o plingere la nici o instituție. Va multumesc”

Postat in data: 06 dec., 2023

Ce pot sa fac daca IFN-urile nu vor sa ma ajute sa platesc creditele?

„Buna seara,
Na confrunt cu cateva credite la ifn-uri pe care nu le poti achita.

In data de 29.03.2023 am luat un credit in valoare de 650 de lei de la Smile Credit, dupa in data de 23.06.2023 am solicitat o linie de credit de la Viva Credit in valoare de 1630 lei, dupa am platit cateva luni si am ramas cu restante si am solicitat o linie de credit in valoare de 2590 lei de la Hora Credit in data de 19.09.2023, in data de 21.09.2023 si Mobilo Credit mi a aprobat un imprumut in valoare de 1500 de lei pentru 30 de zile. Nu este prima data cand am luat de la aceste institutii credite si le am achitat greu dar au foat achitate.

Acum din luna octombrie nu am mai putut achita deoarece am ajuns la niste sume colosale. Creditul de la Smile Credit a fost achitat 1222.57 de lei in data de 15.11.2023, la Viva credit am facut solicitare pt restructurarea creditului avand deja gradul de indatorare peste 40% din salariu, salariu meu fiind 3000 de lei.

Cei de la Viva au fostbintelegatori si am ajuns la un acord impreuna, la suma de 4160 de lei pe care o voi plati in 9 luni a cate 460 de lei pe luna.

Acum Hora Credit si Mobilo Credit nu vor sa gasim o solutie le-am trimis email unde le explicam situatia financiara nu mi s-a raspuns la solicitare doar de la Hora un mesaj standard unde spun ca ma vor suna ei si ambele firme mi au comunicat ca nu se poate face nimic deoarece am contract semnat cu ei pe 30 de zile si nu se poate schimba contractul si sa fac plata urgent ca voi fi executata silit. Sumele ajungand la Hora Credit in prezent este de 6060 de lei si Mobilo Credit de 3329 de lei. Banii acestia nu i pot da dintr un salariu de 3000 de lei si ei nu vor sa ajungem la un acord platind o suma mica pe luna si achitand integral esalonat. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns si ce pot face mai departe pentru a nu ajunge la poprire pe salariu deja sunt in biroul se credit si nu pot face un credit la o banca normala deoarece am contractul de munca pe o perioada determinata de 1an.

Va multumesc frumos!”

Postat in data: 22 nov., 2023

Credius mi-a pus o dobanda exorbitanta! Cum dau de ei sa platesc anticipat?
credius reclamatie

Buna seara! Va rog sa ma ajutati.Ce pot sa fac? Am luat un credit de la un ifn..si anume de la Credius..si nu pot sa dau de ei..mi au pus o dobanda pe 5 ani exorbitanta…suma nu e mare..as vrea sa platesc anticipat toata suma intr o luna…dar nu dau de eiMultumesc!!

Postat in data: 12 nov., 2022

Pentru un credit de 2.500 lei de la ICredit trebuie sa platesc acum 6.600 lei! Ce pot sa fac?

„Bună ziua, am o nelămurire legata de creditul de la I CREDIT făcut în anul 2021 și anume am luat 2500 lei și după câteva luni nu am mai plătit creditul deoarece am plecat în Germania iar acuma vad ca am de plătit 6600 lei cum pot plăti creditul asta asa mare măcar în rate lunare?”

Postat in data: 25 iun., 2022

Kruk m-a instiintat sa platesc integral creditul la BCR. Ce pot sa fac?
bcr reclamatie

„Buna ziua .
Am primit instiintare de la kruk sa platesc suma integral a a unui credit pe care il am cu bcr.
Problema este ca bcr ul nu ma instiintat dr plata .”

Postat in data: 15 mai, 2022

Pot sa platesc eu datoria nepotului, sa nu-i execute silit casa?

Sunt matusa unui tinar care ar urma sa fie executat silit pentru un imobil.Eu as vrea sa il ajut, as putea sa ma angajez sa platesc o suma avans si in continuare o rata lunara pina la plata integrala, fara semnatura lui? Pentru ca nu dau de el, nu raspunde la tel, il streseaza sa vorbesc despre aceasta problema.

Baiatul pur si simplu nu crede ca ii vor lua casa, daca pina acum desi nu a platit citeva luni nu s-a intimplat nimic. De fapt s-a intimplat, a primit mereu plicuri pe care nu le-a deschis si a fost cautat pentru evaluarea imobilului in luna aprilie, anul acesta, dar el nu a fost acasa. Eu realizez ca ar fi mai bine sa pastreze casa, sa fie independent, are 28 de ani, el crede ca lucrurile se vor rezolva platind din nou rate, nu comunica cu creditorul si nu este un bun platnic.
Cit timp mai are pina ii executa silit? Procesul a avut loc in lipsa lui.Sper sa imi raspundeti, va multumesc.

Postat in data: 07 mai, 2022

Pot sa platesc ratele la creditul Santander din Romania?
credit santander germania

Am și eu o întrebare.Am cumpărat o mașină din Germania printr-un credit la banca santander și as vrea sa plec acasă în România. Și întrebarea mea este pot sa plătesc ratele la banca și din România. Va multumesc

Postat in data: 04 mai, 2022

Ce comisioane trebuie sa platesc la un credit Noua Casa?
banca-transilvania-transfer

Trebui sa semnez creditul Noua Casa la Banca Transilvania si nu stiu ce comisioane trebuie sa platesc, nu vreau sa fiu pacalit cumva. Puteti sa ma ajutati?

Postat in data: 16 mart., 2022

Pentru un credit de 2000 de lei de la Credius, trebuie sa platesc 11.000 de lei. E legal?
credius credit reclamatie

Am făcut un credit la Credius în anul 2016 și acum mi-a venit executare silita cu oprire pe salariu suma totala 11.873 .va rog sa îmi spuneți cum s-a ajuns la această sumă exorbitanta, am împrumutat 2000.

si datorita unor probleme personale .m-am despărțit și am rămas cu 2 copii minori .. Lucrez cu contract de munca de 3 ani .De ce nu mi.au pus oprire pe salariu acum 2.3 ani ?? Era o sumă mai mică. E legal și e normal să plătesc atât??. as putea face ceva? Mă puteți ajuta va rog din suflet? Va mulțumesc anticipat.

Postat in data: 08 mart., 2022