Etichete: refuz de plata

Mi-au furat banii din contul BRD prin transferuri PayPal. Ce pot sa fac?
brd drept semnatura banca

„Zilele trecute cumnatei mele i-a fost spart contul BRD și i-au fost sustrași 30.000 de lei în două tranșe.

În jurul orei 00 a făcut doua transferuri prin PayPal, cumnata mea neavând aplicația bănci instalata în telefon, nu a putut sa verifice, si-a dat seama abia la amiaza când a vrut sa plătească chiria.

A sunat la banca, a blocat contul și a spus ca trebuie sa aștepte, dar nu i-a dat prea mari speranțe, sugerandu-i sa meargă la politie.

Ce pot face în această privința, încotro sa ne adresăm pentru a încerca să recuperăm prejudiciul?”

Postat in data: 29 ian., 2024

Daca am fost inselat pe site-ul OLX, pot face la banca refuz de plata?
brd refuz de plata

„Am fost înșelat pe site-ul OLX unde am fost victima unui atac de tip phishing timp in care contul meu de lei de la BRD a fost golit de către o persoană necunoscută, ulterior cardul meu a fost blocat de banca și am primit un mesaj in care au precizat blocarea lui

Am sunat la Nr lor de urgență și am blocat definitiv cardul, apoi am mers la poliție unde am făcut o sesizare ,primind Nr de înregistrare.

A doua zi am aflat despre opțiunea de aviz de refuz la plată,nu de la cei din bancă, aviz pe care l-am făcut la agenția BRD.

Ulterior am revenit la agenția unde mi-au spus că trebuie să vb in centrala băncii pt informații despre avizele depuse,in centrala la Nr de telefon au spus că nu, trebuie sa mă adresez agenției respective.Va solicit sfatul dvs deoarece observ că banca se eschivează și probabil îmi va da un răspuns negativ la avize. Aștept cu interes răspuns, mulțumesc”

Postat in data: 23 ian., 2024

BRD nu vrea sa-mi dea inapoi banii furati de pe card. Ce pot sa fac?
reclamatie brd

„Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu situatia mea. In data de 6 august 2021 mi-am verificat contul bancar in aplicatia Mybrd. Am observat 8 tranzactii(800 lei) necunoscute si am mers la banca BRD din Iasi sa fac refuz de plata. Mai exact mi s-au furat bani de pe card.

La banca am fost primita cu o nonsalanta din partea angajatelor, ca sa raman calma ca si respectivei ce lucreaza acolo i s-a furat in trecut tot din contul bancar (BRD) o anumita suma de bani doar ca cu mult peste a mea. Din afirmatia ei deducem cata siguranta ni se ofera de renumita banca BRD.

Povestea continua cand am dorit sa fac aviz refuz plata pentru cele 8 tranzactii, sumele fiind inca blocate, am primit un mare nu, doar 5 tranzactii au fost “valide” pentru a face refuz plata, 3 nu si sa revin peste cateva zile dupa ce se deblocheaza tranzactiile. Intre timp pentru cele 8 tranzactii in parte mi-a fost oprit si cate un comision de 8 lei. Paguba totala fiind de 864 lei.

Dupa deblocarea tranzactiilor revin la banca si iarasi mi se refuza sa fac aviz de refuz plata deoarece tranzactiile nu apar in programul lor. Am cerut de asemenea o explicatie si nu mi-a fost oferita, doar o simpla ridicare din umeri si ca o sa ma contacteze cand situatia se va schimba. Am depus si declaratie la politie, dar incep sa ma descurajez foarte tare si nu am sperante ca se va rezolva situatia.”

Postat in data: 25 ian., 2023