credit Cetelem

Cum se face stergerea din Biroul de Credit la Cetelem? [citeste tot]
Ce solutie ar fi sa achit restantele la IFN-uri?

Buna seara .am niste IFN ne achitate si ceva restanțe. ce solutie ar
putea fi sa le pot achita.va mulțumesc.

stergere biroul de credit
Ce pot face pentru stergerea din Biroul de Credit, daca avocatul nu a reusit?

Soțul meu a apelat la un avocat pentru a-i șterge datele înscrise în Biroul de credit, date înscrise de către Cetelem și Provident. Datele de la Cetelem au fost șterse cu succes, însă cei de la Provident au refuzat solicitarea noastră.

Avocatul ne-a sfătuit să solicităm un credit bancar chiar și cu acele date înscrise, având șansa de a obține o derogare de la bancă. Din păcate, banca nu a fost de acord.

In urma discuției cu un broker financiar, ni s-a recomandat să apelăm la un alt avocat pentru a reîncerca ștergerea datelor înscrise de Provident, însă deja ne-am împrumutat 5.000 lei pentru primul avocat și nu ne mai permitem să plătim încă 3.000 lei unui alt avocat.
Ce putem face pentru a obține un răspuns favorabil de la Provident?
Vă rog din suflet să ne ajutați.

Vă mulțumesc!

Banii pentru asigurarea creditului mi se restituie, daca nu am beneficiat de ea?

„Bună ziua, am un credit făcut în 2017, mai am un an de plata la el și bineînțeles ca mi s-a atașat și o asigurare de protecție cum mi s-a spus la telefon de brokerul de asigurări.
Nu am beneficiat de ea și nici nu am nevoie, însă banii care s-au dus către asigurător mi s-a comunicat ca nu mi se restituie. E
adevărat? Se poate face ceva în acest sens? Multumesc”

card-cetelem-inchidere
Cum as putea inchide contul de credit la Cetelem?

„Buna. Am incercat sa contactez Cetelem prin telefon am scris email la relati.clienti si marketing@cetelem.ro. Nu am primit nici un raspuns. Cum as putea inchide contul de credit la Cetelem? Multumesc”

cetelem inchidere credit
Cetelem nu vrea sa-mi inchida contul de credit. Ce trebuie sa fac?

De o luna jumate încerc sa închid contul de credit la cetelem și fără niciun rezultat. Am sunat în call center sa îl închid îmi
zice ca e o situație mai speciala la contul meu și a fost trimisa solicitarea. De fiecare data când am sunat la ei aceeași minciuna.
Saptaman trecuta am fost mintita ca contul a fost închis urmând sa primesc în 2 zile lucrătoare dovada pe mail. Astăzi am sunat din nou îmi zice ca nu a fost închis ca trimite iar solicitarea la departamentul abilitar.
Ce as putea sa mai fac pentru a îmi fi închis contul?
Va mulțumesc .

Ce fac daca nu mai pot plati creditele la Cetelem si Provident?

Buna seara! Am si eu un credit la Cetelem facut la Dedeman pt a achizitiona diverse materiale pt casa, in valoare de 5000 lei, este facut acum 5 ani cam asa si eu nu mai sunt angajată deoarece a trebuit sa stau acasa cu copilul, nu am putut sa mai platesc trecem ca si familie printr o perioada grea, foarte grea, belelele se tin lanț pt ca recent ne a murit si un copil☹️ ce se intampla daca nu am mai platit si nu mai pot plati eu nefiind angajata…mai am si la Provident un credit pe care la fel nu l pot plati☹️ va multumesc

flanco-reclamatie
Pot sa renunt la un telefon comandat pe site-ul Flanco, prin card Cetelem?

Am găsit intamplator adresa dvs de email cautand pe google informatii despre Cetelem. Va rog sa ma scuzati daca nu mai este de actualitate am vazut ca dvs. Puteti ajuta referitor la Cetelem si „probleme” cauzate de acestia.

In data de 10.10.2021 am comandat un telefon de pe site-ul Flanco.ro aceștia avand parteneriat cu cei de la Cetelem. Ca metoda de plata am optat pentru plata in rate Cetelem. Am fost redirectionata pe pagina celor de la Cetelem unde am urmat toate demersurile pentru a incheia contractul in cauza. Fiind într-o zi de duminică cererea a fost doar preaprobata urmand sa primesc răspuns in maxim 24 de ore.

Azi, 11.10.2021, am primit email din partea celor de la Cetelem in care sunt informata ca împrumutul a fost aprobat si un link de unde am descarcat contractul. Ulterior am verificat pe contul flanco statusul comenzii acesta devenind din „in așteptare” in comanda anulata.

Am sunat initial in call center ul Flanco pentru lamuriri, dar operatoarea nu a putut sa imi dea informatii clare si mi-a recomandat sa iau legatura cat mai repede cu cei de la Cetelem. Dupa nenumărate incercari de apelare fara rezultat am transmis email cu probleme relate catre ambele parti.

Ulterior am fost sunata de catre cei de la flanco daca imi mai doresc produsul respectiv iar eu am confirmat. Am primit un nou email cu un alt numar de comanda dar, spre surprinderea meu la metoda de plata nu mai figura prin credit Cetelem ci prin ordin de plata ce avea o factura proforma atasata. Am sunat din nou prima data catre Flanco fiind din nou redirecționata catre Cetelem fiind „problema lor”.

In jurul orei 16 am reușit contactarea telefonica Cetelem operatoarea comunicandu-mi ca nu sunt regasita in sistemul lor cu un credit in derulare ci doar cu un contract vechi deja achitat și inchis cu toate ca am email din partea lor cu contractul nou in cauza. Aceasta mi-a comunicat ca va trasmite mai departe si voi fi contactata telefonic pana la ora 18 fapt ce nu s-a intamplat. Le-am transmis e-mailuri ambelor parti cu toate problemele intampinate.

In jurul orei 21 am fost sunata de un domn recomandandu-se curier BeeFast avand un colet de la Flanco. Datorita lipsei de comunicari precum si a orei total nepotrivite pentru o livrare am refuzat coletul si surpriza acum in contul flanco figurez cu status „finalizat”. Am cerut informatii in scris si referitor la acest fapt.

Doresc sa renunț la acest presupus credit prin anularea/rezilierea acordului online din moment ce nu m-am folosit de niciun leu din suma creditata neprimind produsul. Astept răspunsul lor in care mi-am exprimat aceasta dorinta si am specificat ca nici nu doresc emiterea unui eventual card.

Ma puteti ajuta dvs. cu o indrumare ce pot face mai departe pentru a nu intampina probleme sau surprize neplacute in viitor?

Multumesc anticipat,

Sotul a decedat si eu nu mai pot plati rata la Cetelem. Ce pot sa fac?

Sotul a decedat, a avut un credit la Cetelem si am aflat ca nu i-au facut asigurare, astfel ca trebuie sa platesc eu acum rata de 7 milioane. Problema e ca eu mai am o rata la TBI Credit de 3 milioane si am o pensie de numai opt milioane. Le-am cerut la Cetelem sa-mi reduca rata, dar mi-au spus ca o pot reduce la doar 6 milioane. Eu atunci cu ce mai traiesc? Ce pot sa fac? Va rog sa ma ajutati.

Cum pot fi sters de la Biroul de Credit de catre Cetelem?

Buna ziua, am avut in urma ca cativa ani un card Cetelem si am intarziat cu platile cateva luni, apoi am plecat din tara, iar cand m-am intors am platit toata datoria si l-am inchis. Acum am mers la banca sa-mi scot un credit, dar mi-au spus ca nu pot, pentru ca sunt raportat la Biroul de credit. Nu am stiut de problema asta, Cetelem nu mi-a trimis nicio notificare ca m-a raportat la Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac in acest caz, cum pot fi sters din baza de date? Multumesc

Cum pot inchide un card si un credit Cetelem?

Am avut un credit la Cetelem pentru un telefon, luat in 2017, de vreo 2000 de lei, pe care l-am achitat de mult si credeam ca s-a inchis, cum era normal. Am primit atunci si un card, dar pe care nu l-am activat.

Numai ca zilele trecute am fost la Banca Transilvania sa intreb de un credit pentru casa si mi s-a spus ca apar la Biroul de Credit cu un credit la Cetelem, la care as mai avea de plata in jur de 70-80 de lei.

Eu credeam ca s-a inchis acel credit, nu stiam ca trebuie sa ceri inchiderea lui. Am sunat la Cetelem, le-am trimis si e-mail, dar n-am primit raspuns. Ma puteti ajuta?

Cum pot sa fiu sigur ca nu mai am datorii la Cetelem?

Am avut un credit la Cetelem pe care l-am achitat, contul este inchis, dar vreau sa ma asigur ca nu mai am nimic de platit, pentru ca stiti cum se spune: viii se acopera cu hartii, iar mortii cu pamant.

As vrea o adeverinta de la Cetelem ca totul e inchis cu ei, sa nu mai am probleme in viitor, sa nu ma trezesc ca mai e ceva de plata sau sau sa nu apar prin baza de date rau platnici la Biroul de Credit si sa nu mai pot lua un credit. Ma puteti ajuta?