Etichete: Este legal

Cetelem mi-a refuzat refinantarea creditului. Este legal?

am un card de cumparaturi Cetelem unde achit lunar minimul de plata, acum o luna am mers la o banca Unicredit mai exact unde am facut o refinantare la un credit existent plus suma necesara pentru a inchide cardul Cetelem.

Surpriza a fost ca banii s-au intors inapoi de la Cetelem intrucat au refuzat cererea de refinantare motivand ca ei nu accepta inchidere de contract prin refinantare. Este legal asa ceva? Ce as putea face pentru a inchide acel contract cu Cetelem, suma de bani nu o detin decat prin refinantare”

Postat in data: 18 ian., 2024

Banca refuza sa-mi inchida contul poprit. Este legal?
brd-inchidere-cont-reclamatie

„Va scriu in legatura cu inchiderea unui cont la BRD care nu a fost folosit niciodata , precizez ca are si poprire instituita banca refuzand inchiderea lui, din cauza ca este poprire pe cont.

Ca urmare am rugamintea daca ma puteti ajuta cu formularea unei cereri de inchidere cont sa o depun la banca mai sus mentionat.
Va multumesc”

Postat in data: 12 dec., 2023

Este legal ca banca sa ma execute din nou, dupa ce am platit deja la executor?

„In 8 ani am platit 16000 din 22000 lei la executor judecătoresc pentru un credit de nevoi personale ,iar acum am de platit băncii cică 21000 lei in 18 luni daca nu mă execută din nou .este legal ? Avocatul angajat a spus că da”

Postat in data: 02 mart., 2023

Este legal sa mi se mai perceapă penalități, dacă creditul a fost declarat scadent anticipat?
hora credit stergere biroul de credit

Buna ziua. Am un credit la Hora Credit și sunt restant. Am primit înștiințare de la ei ca, creditul meu a fost declarat scadent anticipat și în continuare mi-i se vor calcula dobânzi penalizatoare în fiecare zi. Este legal sa mi-i se mai perceapă penalități dacă creditul a fost declarat scadent anticipat?
Multumesc frumos.

Postat in data: 19 nov., 2022

Credius mi-a pus poprire de 11.000 de lei, pentru un credit de 2.500 de lei. Este posibil?
credius reclamatie

In anul 2021 am luat un credit de la Credius in valoare de 2500 lei.
Am plătit pana anul trecut in Decembrie. Din cauza unor probleme nu
am mai putut plăti. Acum mi-au pus poprire pe cont unde am
indemnizația și alocația copilului de 11667 lei.

Este posibil sa mi se pună pentru 2500 lei o suma așa mare? Multumesc!

Postat in data: 28 sept., 2022

Imi sunt refuzate pentru schimbare bancnotele de 50 de lire! Este legal?
schimbare lire vechi hirtie

Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu un raspuns privitor la schimbarea bancnotelor din hartie de 50 de lire. Anglia a anuntat ca ii retrage din circulatie incepand cu 31 Sept 2022, dar mie deja imi sunt refuzate peste tot in Romania. Este legal?

Postat in data: 11 sept., 2022

Raiffeisen nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa (Noua Casa). Este legal?

Am un credit Prima Casă la Raiffeisen semnat pe 10.05.2019. Am solicitat Băncii schimbarea ROBOR cu IRCC la calculul dobânzii conform OUG 19/2019 și restituirea diferenței dintre dobânda calculată cu ROBOR și cea calculată cu IRCC. Banca mi-a răspuns că OUG 19 nu se referă la programul Prima Casă, ci HG 343/2019. Este legal?

Postat in data: 07 sept., 2022

Cum au ajuns datele mele personale la Kruk? Este legal?

„în baza căreia legi au ajuns datele mele personale la kruk Romania ,?? Eu nu știu ce e cu firma aceasta,nu am semnat nici un acord pt prelucrare date personale,etc??

Va atrag atenția că voi sesiza ANPC privind aceste aspecte invederea luării măsurilor legale de sancționare a firmei dvs pt prelucrare ilegală de date personale către altă persoană juridică, întrucât eu doar cu alior bank am semnat un acord pt prelucrare date personale!!!Va mulțumesc!!!”

Postat in data: 17 aug., 2022

Credius imi cere inapoi 350 de milioane pentru un credit de doar 2.000 de lei. Este legal?
credius contact

Ma poate ajuta și pe mine cineva cu mafioți ăștia de la credius, am luat în 2019, 2000 de lei de la credius am plătit câteva luni după am avut câteva probleme și nu am mai putut sa lucrez acum mi sa facut poprire din salariu aici unde lucrez îmi opresc 33 la suta din salariu undeva la 1000 de lei mia venit la locul de munca o hârtie unde îmi spune ca am de plătit 220 de milioane plus 130 de milioane cheltuieli de judecata cum este posibil oamenii buni

Pentru 2000 de lei sa dau 350 de milioane înapoi ajutați-mă va rog ce pot face

Postat in data: 15 aug., 2022

Credius imi opreste 50.000 de lei pentru un credit de 7.000 de lei. Este legal?
credius credit reclamatie

Am luat în 2019 un credit de 7000 lei de la un IFN (credius) și acum am 50000 de lei mi sa oprit și de la locul de serviciu 6 luni .
Nu înțeleg de de asa mult

Postat in data: 07 mai, 2022

TBI m-a executat silit dupa 3 luni de neplata a creditului. Este legal?
TBI Bank reclamatie credit

In anul 2019 , am luat un credit de la Tbi ,pana in 2020 luna Ianuarie am plătit lunar ratele .Ulterior timp de 2 luni nu am mai putut plăti fiindcă am avut decesul părinților și nu mi-am mai putut permite plantat ratelor timp de 3 luni .

In Martie am găsit o hârtie in posta cum ca , am fost executata silit fiindcă nu am plătit aceste luni 3600 de lei .In luna Martie am plătit suma integral și am fost anunțată de către tbi ca , mi s-a închis contractul achitând toată suma integral .

Anul acesta am accesat un credit pentru o locuința imobiliară iar cei de la banca nu pot înainta dosarul fiindcă eu apar in biroul de credit.Am luat legătura cu cei de la tbi au spus ca nu tine de ei și sa trimit o solicitare către cei de la “biroul de credit “ sa m-a șteargă ei .Am luat legătura și mi-au spus ca trebuie cei de. La tbi sa facă acest lucru.

Ce este de făcut fiindcă efectiv nu mai înțeleg unde sa trimit mail?.Multumesc

Postat in data: 23 mart., 2022

Este legal ca banca sa-mi puna poprire pe pensia alimentara?

Bună ziua. Am și eu o problema. Azi pe contul de la banca ING cu poprire, mi-a fost virata pensia alimentara pe Ianurie s-o februarie de către sora fostului soț. La explicații a detaliat ce sunt respectivii bani și de la cine. Cei de la banca mi-au oprit banii respectivi urmând sa ii vireze la Bej.

Am luat legătura cu Bej-ul care mi-a transmis ca nu are banca de ce sa le vireze acei bani fiind specificat clar pentru ce sunt.

Luând legătura cu banca din nou, aceștia mi-au zis ca bej-ul trebuie sa le transmită un mail în care sa le specifice ca banii proveniți de la terțe persoane, nu de la fostul soț, nu trebuie virate în contul lor.

Sunând din nou la Bej, acesta mi-a spus ca nu e de datoria lui sa dea acest mail, el nevazand ce bani mi-au întrat în cont si de unde,ci ca banca trebuie sa facă acest lucru,el-Bejul urmând sa rasp băncii tot prin mail.

Ma puteți ajuta cu un rasp și cu o baza legala (ex o lege) la cum trebuie sa procedez pentru a rezolva problema?

Postat in data: 15 feb., 2022